Dolphin Emulator - en to it translation catalogue (2720 entries)

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
it: Non è stato possibile accede a %n indirizzo/i nella memoria emulata.

en: %n address(es) remain.
it: Indirizzi rimanenti: %n

en: %n address(es) were removed.
it: Indirizzi rimossi: %n

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
it: Vuoi eliminare %n file di salvataggio selezionato/i?

en: Exported %n save(s)
it: Esportato/i %n salvataggio/i

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
it: Fallita l'esportazione di %n su %1 file di salvataggio.

en: Found %n address(es).
it: Indirizzi trovatI: %n

en: Not enough free blocks on the target memory card. At least %n free block(s) required.
it: Non ci sono abbastanza blocchi liberi nella memory card di destinazione. Ne sono necessari almeno %n.

en: Not enough free files on the target memory card. At least %n free file(s) required.
it: Non ci sono abbastanza file liberi nella memory card di destinazione. Ne sono necessari almeno %n.

en: Successfully converted %n image(s).
it: Convertito con successo %n immagine/i.

en: Successfully exported %n out of %1 save file(s).
it: Esportato con successo %n file di salvataggio su %1.

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
it: 
    
    Poiché le immagini disco GameCube contengono pochi dati di controllo, potrebbero esserci problemi che Dolphin non è in grado di rilevare.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
it: 
    
    Poiché questo titolo non è per le console Wii originali, Dolphin non è in grado di assicurare che non sia stato manomesso, anche se la firma sembra valida.

en:  %1 %2 (%3% fragmented)
it:  %1 %2 (%3% frammentato)

en:  (Disc %1)
it:  (Disco %1)

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
it: "{0}" è un file GCM/ISO non valido, oppure non è un ISO GC/Wii.

en: $ User Variable
it: $ Variabile utente

en: %1
    wants to join your party.
it: %1
    vuole entrare nel party.

en: %1 (Copy)
it: %1 (copia)

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
it: %1 (disco %2, revisione %3)

en: %1 (Revision %3)
it: %1 (revisione %3)

en: %1 (Stock)
it: %1 (predefinito)

en: %1 (recommended)
it: %1 (consigliato)

en: %1 (slow)
it: %1 (lento)

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
it: %1 byte FIFO
    %2 byte memoria
    %3 frame

en: %1 commit(s) ahead of %2
it: %1 commit più avanti rispetto %2

en: %1 doesn't support this feature on your system.
it: %1 non supporta questa funzionalità sul tuo sistema.

en: %1 doesn't support this feature.
it: %1 non supporta questa funzionalità.

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
it: %1 frame
    %2 oggetto/i
    Frame corrente: %3

en: %1 has joined
it: %1 è entrato

en: %1 has left
it: %1 è uscito

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
it: %1 ha sbloccato %2/%3 achievement del valore di %4/%5 punti

en: %1 is not a valid ROM
it: %1 non è una ROM valida

en: %1 is now golfing
it: %1 è in modalità golf

en: %1 is playing %2
it: %1 sta giocando a %2

en: %1 memory ranges
it: %1 range di memoria

en: %1 name
it: Nome %1

en: %1 points
it: %1 punti

en: %1 session found
it: Trovata %1 sessione

en: %1 sessions found
it: Trovate %1 sessioni

en: %1% (Normal Speed)
it: %1% (velocità normale)

en: %1's value is changed
it: Il valore di %1 è cambiato

en: %1's value is hit
it: Il valore di %1 è stato raggiunto

en: %1's value is used
it: Il valore di %1 è stato usato

en: %1: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
it: %1: Fallita l'importazione del salvataggio. Avvia il gioco una volta, poi riprova.

en: %1: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
it: %1: Fallita l'importazione del salvataggio. Il file sembra corrotto o non è un file di salvataggio Wii valido.

en: %1: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
it: %1: Non è stato possibile importare il salvataggio. la tua NAND potrebbe essere corrotta, o qualcosa sta impedendo l'accesso ai file al suo interno. Prova a ripararla (Strumenti -> Gestisci NAND -> Controlla NAND...), quindi importa di nuovo il salvataggio.

en: %1: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
it: %1: Dei dati di salvataggio per questo gioco esistono già nella NAND. Forse di conviene fare un backup dei dati attuali prima di sovrascriverli.
    
    Vuoi sovrascrivere il salvataggio esistente?

en: %1x Native (%2x%3)
it: %1x Nativo (%2x%3)

en: %1x Native (%2x%3) for %4
it: %1x Nativo (%2x%3) per %4

en: &About
it: &A proposito di...

en: &Add Memory Breakpoint
it: &Aggiungi punto di interruzione dei dati

en: &Add New Code...
it: &Aggiungi nuovo codice...

en: &Add function symbol
it: &Aggiungi simbolo funzione

en: &Add...
it: &Aggiungi...

en: &Audio Settings
it: Impostazioni &audio

en: &Auto Update:
it: &Aggiornamento automatico:

en: &Auto update memory values
it: Aggiorna &automaticamente i valori in memoria

en: &Borderless Window
it: &Finestra senza bordi

en: &Branch Type
it: &Tipologia branch

en: &Break on Hit
it: &Interrompi al raggiungimento

en: &Breakpoints
it: &Punti di interruzione

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Cheats Manager
it: &Gestore trucchi

en: &Check for Updates...
it: &Controlla la presenza di aggiornamenti...

en: &Clear Symbols
it: &Pulisci simboli

en: &Clone...
it: &Clona...

en: &Code
it: &Codice

en: &Condition
it: &Condizione

en: &Connected
it: &Connesso

en: &Controller Settings
it: Impostazioni &Controller

en: &Copy Address
it: &Copia indirizzo

en: &Create...
it: &Nuovo...

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Delete Watch
it: &Elimina espressione di controllo

en: &Delete Watches
it: &Elimina espressioni di controllo

en: &Edit Code...
it: &Modifica codice...

en: &Edit function symbol
it: &Modifica simbolo funzione

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: &Eject Disc
it: &Espelli disco

en: &Emulation
it: &Emulazione

en: &Erase Block(s)
it: &Elimina blocco/i

en: &Export
it: &Esporta

en: &Export Save Game...
it: &Esporta salvataggio di gioco...

en: &Export State...
it: &Esporta stato...

en: &Export as .gci...
it: &Esporta come .gci...

en: &Frame Advance
it: &Avanza per fotogramma

en: &Free Look Settings
it: &Impostazioni camera libera

en: &Generate Symbols From
it: &Genera simboli da

en: &GitHub Repository
it: Repository &GitHub

en: &Graphics Settings
it: &Impostazioni video

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Highlight recently changed values
it: &Evidenzia valori cambiati recentemente

en: &Hotkey Settings
it: &Impostazioni tasti di scelta rapida

en: &Import
it: &Importa

en: &Import Save Game...
it: &Importa salvataggio di gioco...

en: &Import State...
it: &Importa stato...

en: &Import...
it: &Importa...

en: &Infinity Base
it: &Base Infinity

en: &Insert BLR
it: &Inserisci BLR

en: &Interframe Blending
it: &Blending Interframe

en: &Language:
it: &Lingua:

en: &Load Branch Watch
it: &Carica Branch Watch

en: &Load State
it: &Carica stato di gioco

en: &Load Symbol Map
it: &Carica mappa dei simboli

en: &Load file to current address
it: &Carica file all'indirizzo corrente

en: &Lock Watches
it: &Blocca espressioni di controllo

en: &Lock Widgets In Place
it: &Blocca widget

en: &Log on Hit
it: &Logga al raggiungimento

en: &Memory
it: &Memoria

en: &Misc. Controls
it: &Controlli vari

en: &Movie
it: &Filmato

en: &Mute
it: &Muto

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Options
it: &Opzioni

en: &Origin and Destination
it: &Origine e destinazione

en: &Patch HLE Functions
it: &Patch funzioni HLE

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Play
it: &Gioca

en: &Properties
it: &Proprietà

en: &Read-Only Mode
it: &Modalità sola-lettura

en: &Refresh List
it: &Aggiorna elenco

en: &Registers
it: &Registri

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Remove Code
it: &Rimuovi codice

en: &Reset
it: &Resetta

en: &Resource Pack Manager
it: &Gestione Resource Pack

en: &Save Branch Watch
it: &Salva Branch Watch

en: &Save Symbol Map
it: &Salva mappa dei simboli

en: &Scan e-Reader Card(s)...
it: &Scansiona carte e-Reader

en: &Show symbols and notes
it: &Mostra simboli e note

en: &Speed Limit:
it: &Limite velocità

en: &Stop
it: &Arresta

en: &Theme:
it: &Tema:

en: &Threads
it: &Thread

en: &Tool
it: &Strumenti

en: &Toolbar Visibility
it: &Visibilità barra degli strumenti

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &Unload ROM
it: &Rimuovi ROM

en: &Unlock Watches
it: &Sblocca espressioni di controllo

en: &View
it: &Visualizza

en: &Watch
it: &Espressione di controllo

en: &Website
it: &Sito Web

en: &Yes
it: &Sì

en: '%1' not found, no symbol names generated
it: '%1' non trovato, non sono stati generati nomi dei simboli

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
it: '%1' non trovato, ora cercherò nomi di funzioni comuni

en: (Dark)
it: (Buio)

en: (Light)
it: (Luce)

en: (System)
it: (Sistema)

en: (off)
it: (nessuno)

en: * Multiply
it: * Moltiplica

en: + Add
it: + Aggiungi

en: , Comma
it: , Virgola

en: - Subtract
it: - Sottrai

en: --Unknown--
it: --Sconosciuto--

en: / Divide
it: / Dividi

en: 128 Mbit (2043 blocks)
it: 128 Mbit (2043 blocchi)

en: 16 Mbit (251 blocks)
it: 16 Mbit (251 blocchi)

en: 16-bit Signed Integer
it: Signed Integer 16-bit

en: 16-bit Unsigned Integer
it: Unsigned Integer 16-bit

en: 16x Anisotropic
it: Anisotropico 16x

en: 1x Anisotropic
it: Anisotropico 1x

en: 2x Anisotropic
it: Anisotropico 2x

en: 32 Mbit (507 blocks)
it: 32 Mbit (507 blocchi)

en: 32-bit Float
it: Float 32-bit

en: 32-bit Signed Integer
it: Signed Integer 32-bit

en: 32-bit Unsigned Integer
it: Unsigned Integer 32-bit

en: 3D Depth
it: Profondità 3D

en: 4 Mbit (59 blocks)
it: 4 Mbit (59 blocchi)

en: 4x Anisotropic
it: Anisotropico 4x

en: 64 Mbit (1019 blocks)
it: 64 Mbit (1019 blocchi)

en: 64-bit Float
it: Float 64-bit

en: 64-bit Signed Integer
it: Signed Integer 64-bit

en: 64-bit Unsigned Integer
it: Unsigned Integer 64-bit

en: 8 Mbit (123 blocks)
it: 8 Mbit (123 blocchi)

en: 8-bit Signed Integer
it: Signed Integer 8-bit

en: 8-bit Unsigned Integer
it: Unsigned Integer 8-bit

en: 8x Anisotropic
it: Anisotropico 8x

en: < Less-than
it: < Minore-di

en: <Nothing>
it: <Nulla>

en: <System Language>
it: <Lingua di Sistema>

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
it: <dolphin_emphasis>Disabilitato in Modalità Hardcore.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: <dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
it: <font color='#ff0000'>Timeout per l'AutoStepping. L'istruzione attuale è irrilevante.

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
it: <h2>Una nuova versione di Dolphin è disponibile!</h2>È possibile scaricare Dolphin %1. La tua versione è %2.<br> Vuoi avviare l'aggiornamento?<br><h4>Note di rilascio:</h4>

en: <span style="color: red; font-weight: bold">Error</span> on line %1 col %2
it: <span style="color: red; font-weight: bold">Errore</span> alla riga %1 col %2

en: <span style="color:#ffcc00">Warning</span> invalid base address, defaulting to 0
it: <span style="color:#ffcc00">Attenzione</span> indirizzo base non valido, reimposto a 0

en: > Greater-than
it: > Maggiore-di

en: ? Conditional
it: ? Condizionale

en: A NetPlay Session is already in progress!
it: Una sessione NetPlay è già in corso!

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
it: Nella NAND è presente una versione differente di questo titolo.
    
    Versione installata: {0}
    Versione del WAD: {1}
    
    Non sarà possibile ripristinare la versione precedente dopo l'installazione del WAD. Continuare?

en: A disc is already about to be inserted.
it: Un disco è già in inserimento.

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
it: Una serie di funzionalità per rendere i colori più accurati e abbinati allo spazio di colori per cui i giochi Wii e GC sono stati pensati.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
it: Uno stato salvato non può essere caricato senza indicare quale gioco avviare.

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
it: È già in corso uno spegnimento. I dati non salvati potrebbero venire persi se interrompi l'emulazione prima che termini. Forzare lo spegnimento?

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
it: Non è stato trovato un dispositivo Bluetooth supportato.
    Devi connettere manualmente i tuoi Wii Remote.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
it: La sincronizzazione è possibile soltanto durante l'esecuzione di un gioco Wii.

en: A&uto Save
it: &Salvataggio automatico

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
it: ATTENZIONE:
    
    Tutti i giocatori devono usare la stessa versione di Dolphin.
    Se abilitato, le schede SD devono essere identiche tra i giocatori.
    In caso si utilizzi DSP LLE, le DSP ROM devono essere identiche tra i giocatori.
    Se un gioco si blocca all'avvio, potrebbe non supportare il Netplay in Dual core. Disabilita l'opzione Dual core.
    In caso di connessione diretta, l'host deve avere la porta UDP scelta aperta o correttamente reindirizzata.
    
    Il supporto per i Wii Remote durante il netplay è sperimentale e potrebbe non funzionare correttamente.
    Usalo a tuo rischio e pericolo.

en: AR Code
it: Codice AR

en: AR Codes
it: Codici AR

en: Abort
it: Annulla

en: Aborting playback. Error in DeserializeDesiredState. byte:{0}{1}
it: Interruzione della riproduzione. Errore in DeserializeDesiredState. byte:{0}{1}

en: About Dolphin
it: A proposito di Dolphin

en: Accelerometer
it: Accelerometro

en: Accelerometer Influence
it: Influenza accelerometro

en: Accuracy:
it: Precisione:

en: Achievement Settings
it: Impostazioni achievement

en: Achievements
it: Achievement

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
it: Errore di decrittazione del codice Action Replay:
    Controllo di parità fallito
    
    Codice incriminato:
    {0}

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Add Code ({2})
it: Errore Action Replay: dimensioni non valide ({0:08x} : indirizzo = {1:08x}) in Aggiungi codice ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Fill and Slide ({2})
it: Errore Action Replay: dimensioni non valide ({0:08x} : indirizzo = {1:08x}) in Fill e Slide ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Ram Write And Fill ({2})
it: Errore Action Replay: dimensioni non valide ({0:08x} : indirizzo = {1:08x}) nelle istruzioni Ram Write e Fill ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Write To Pointer ({2})
it: Errore Action Replay: dimensioni non valide ({0:08x} : indirizzo = {1:08x}) nell'istruzione Write To Pointer ({2})

en: Action Replay Error: Invalid value ({0:08x}) in Memory Copy ({1})
it: Errore Action Replay: valore non valido ({0:08x}) nell'istruzione Memory Copy ({1})

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
it: Errore Action Replay: Master Code e Write To CCXXXXXX non implementati ({0})
    I Master Code non sono necessari. Non usarli.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: {0}
it: Errore Action Replay: codice AR non valido in riga: {0}

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size {0:08x} ({1})
it: Action Replay: Conditional Code: dimensioni non valide {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type {0:08x} ({1})
it: Action Replay: Normal Code Type {0:08x} ({1}) non valido

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype {0:08x} ({1})
it: Action Replay: Normal Code 0: sottotipo {0:08x} ({1}) non valido

en: Action Replay: Normal Code {0}: Invalid subtype {1:08x} ({2})
it: Action Replay: Normal Code {0}: sottotipo {1:08x} ({2}) non valido

en: Activate NetPlay Chat
it: Attiva chat NetPlay

en: Active
it: Attivo

en: Active Infinity Figures:
it: Statuine Infinity attive:

en: Active thread queue
it: Coda thread attivo

en: Active threads
it: Thread attivi

en: Adapter
it: Adattatore

en: Adapter Detected
it: Rilevato adattatore

en: Adapter:
it: Adattatore:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add &breakpoint
it: Aggiungi &punto di interruzione

en: Add Function Symbol
it: Aggiungi simbolo funzione

en: Add New DSU Server
it: Aggiungi nuovo server DSU

en: Add New USB Device
it: Aggiungi un nuovo dispositivo USB

en: Add Note
it: Aggiungi nota

en: Add Shortcut to Desktop
it: Aggiungi collegamento su Desktop

en: Add a Breakpoint
it: Aggiungi un punto di interruzione

en: Add a Memory Breakpoint
it: Aggiungi un punto di interruzione dei dati

en: Add memory &breakpoint
it: Aggiungi punto di interruzione dei &dati

en: Add memory breakpoint
it: Aggiungi punto di interruzione dei dati

en: Add or edit region label
it: Aggiungi o modifica etichetta di regione

en: Add to &watch
it: Aggiungi &espressione di controllo

en: Add to watch
it: Aggiungi espressione di controllo

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Space
it: Spazio degli indirizzi

en: Address space by CPU state
it: Spazio di indirizzo per stato CPU

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adjust the texture filtering. Anisotropic filtering enhances the visual quality of textures that are at oblique viewing angles. Force Nearest and Force Linear override the texture scaling filter selected by the game.<br><br>Any option except 'Default' will alter the look of the game's textures and might cause issues in a small number of games.<br><br>This setting is disabled when Manual Texture Sampling is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
it: Imposta il filtraggio per le texture. Il filtro anisotropico migliora la qualità visiva di texture viste ad angolazione obliqua. Forza Adiacente e Forza Lineare sovrascrivono il filtro di scaling texture selezionato dal gioco.<br><br>Tutte le opzioni eccetto 'Default' cambieranno l'aspetto delle texture di gioco e potrebbero causare problemi in un ristretto numero di giochi.<br><br>Questa opzione è disabilitata quando Texture sampling manuale è abilitato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona 'Defaut'.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts audio output volume.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 100%.</dolphin_emphasis>
it: Modifica il volume audio in output.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia a 100%.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts target radius of simulated stick gate.
it: Imposta il raggio disponibile per lo slot stick simulato

en: Adjusts the VBI frequency. Also adjusts the emulated CPU's clock rate, to keep it relatively the same.<br><br>Makes games run at a different frame rate, making the emulation less demanding when lowered, or improving smoothness when increased. This may affect gameplay speed, as it is often tied to the frame rate.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default frequency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Configura la frequenza VBI. Inoltre corregge la frequenza della CPU emulata per mantenerla consistente.<br><br>Permette di eseguire i giochi ad un diverso framerate, rendendo l'emulazione meno pesante quando inferiore, o migliorando la fluidità quando superiore. Potrebbe cambiare la velocità di emulazione, dato che spesso dipende dal framerate.<br><br>ATTENZIONE: Modificare il valore di default (100%) causerà sicuramente corruzioni e glitch. Fallo a tuo rischio e pericolo. Si prega di non segnalare bug che si verificano utilizzando un clock non di default.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the accuracy at which the GPU receives texture updates from RAM.<br><br>The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM. Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the rightmost value.</dolphin_emphasis>
it: Regola la precisione con cui la GPU riceve gli aggiornamenti delle texture dalla RAM.<br><br>L'opzione "Sicura" elimina la possibilità che la GPU salti l'aggiornamento delle texture dalla RAM. Una minore precisione può rendere confusi i testi di gioco in alcuni titoli.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, utilizza il valore più a destra.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the amount of RAM in the emulated console.<br><br><b>WARNING</b>: Enabling this will completely break many games.<br>Only a small number of games can benefit from this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Modifica la quantità di RAM disponibile nella console emulata.<br><br><b>ATTENZIONE</b>: L'abilitazione impedirà il funzionamento di molti giochi.<br>Solo pochi possono beneficiarne correttamente.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the emulated CPU's clock rate.<br><br>On games that have an unstable frame rate despite full emulation speed, higher values can improve their performance, requiring a powerful device. Lower values reduce the emulated console's performance, but improve the emulation speed.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Configura la frequenza di clock della CPU emulata.<br><br>Su giochi dal framerate variabile nonostante la piena velocità d'emulazione, valori maggiori potrebbero migliorarne le performance richiedendo però maggior potenza. Valori minori riducono le prestazioni della console emulata, ma migliorano la velocità d'emulazione.<br><br>ATTENZIONE: Modificare il valore di default (100%) causerà sicuramente corruzioni e glitch. Fallo a tuo rischio e pericolo. Si prega di non segnalare bug che si verificano utilizzando un clock non di default.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the quality setting of the Dolby Pro Logic II decoder. Higher presets increases audio latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select High.</dolphin_emphasis>
it: Modifica la qualità del decoder Dolby Pro Logic II. Settaggi maggiori aumentano la latenza audio.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Alto.</dolphin_emphasis>

en: Advance Game Port
it: Porta gioco Advance

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Affects how the game output is scaled to the window resolution.<br>The performance mostly depends on the number of samples each method uses.<br>Compared to SSAA, resampling is useful in case the output window<br>resolution isn't a multiplier of the native emulation resolution.<br><br><b>Default</b> - [fastest]<br>Internal GPU bilinear sampler which is not gamma corrected.<br>This setting might be ignored if gamma correction is forced on.<br><br><b>Bilinear</b> - [4 samples]<br>Gamma corrected linear interpolation between pixels.<br><br><b>Bicubic</b> - [16 samples]<br>Gamma corrected cubic interpolation between pixels.<br>Good when rescaling between close resolutions, e.g. 1080p and 1440p.<br>Comes in various flavors:<br><b>B-Spline</b>: Blurry, but avoids all lobing artifacts<br><b>Mitchell-Netravali</b>: Good middle ground between blurry and lobing<br><b>Catmull-Rom</b>: Sharper, but can cause lobing artifacts<br><br><b>Sharp Bilinear</b> - [1-4 samples]<br>Similar to "Nearest Neighbor", it maintains a sharp look,<br>but also does some blending to avoid shimmering.<br>Works best with 2D games at low resolutions.<br><br><b>Area Sampling</b> - [up to 324 samples]<br>Weighs pixels by the percentage of area they occupy. Gamma corrected.<br>Best for downscaling by more than 2x.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
it: Influenza come l'output del gioco viene scalato alla risoluzione della finestra.<br>Le prestazioni dipendono soprattutto dal numero di campionamento usati da ogni metodo.<br>Paragonato a SSAA, il ricampionamento è utile se la risoluzione della<br>finestra di output non è un multiplo della risoluzione d'emulazione nativa.<br><br><b>Predefinito</b> - [il più rapido]<br>Campionatore bilineare interno alla GPU senza correzione gamma.<br>Questa opzione potrebbe venire ignorata se la correzione gamma è forzata.<br><br><b>Bilineare</b> - [4 campionamenti]<br>Interpolazione lineare con correzione gamma tra pixel.<br><br><b>Bicubica</b> - [16 campionamenti]<br>Interpolazione cubica con correzione gamma tra pixel.<br>Buona quando si scala tra risoluzioni vicine, come 1080p e 1440p.<br>Ci sono diverse varianti:<br><b>B-Spline</b>: Sfocata, ma evita gli artefatti di lobing<br><b>Mitchell-Netravali</b>: Buona via di mezzo tra la sfocatura e il lobing<br><b>Catmull-Rom</b>: Nitido, ma può causare artefatti di lobing<br><br><b>Bilineare Netto</b> - [1-4 campionature]<br>Similmente a "Più Vicino", mantiene un'aspetto nitido,<br>ma evita lo shimmering grazie al blending.<br>Migliore con giochi 2D a basse risoluzioni.<br><br><b>Campionamento ad Area</b> - [fino a 324 campionamenti]<br>Soppesa i pixel in base alla percentuale d'area che occupano. Con correzione gamma.<br>Migliore per downscalare a più del 2x.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona 'Predefinito'.</dolphin_emphasis>

en: Air
it: Aria

en: Aligned to data type length
it: Allineato alla dimensione del tipo di dato

en: All
it: Tutti

en: All Assembly files
it: Tutti i file assembly

en: All Double
it: Tutto Double

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

en: All Float
it: Tutto Float

en: All GC/Wii files
it: Tutti i file GC/Wii

en: All Hexadecimal
it: Tutto Esadecimale

en: All Save States (*.sav *.s##);; All Files (*)
it: Tutti i salvataggi di stati di gioco (*.sav *.s##);; Tutti i file (*)

en: All Signed Integer
it: Tutto Signed Integer

en: All Unsigned Integer
it: Tutto Unsigned Integer

en: All files (*)
it: Tutti i file (*)

en: All players' codes synchronized.
it: Tutti i codici dei giocatori sono sincronizzati.

en: All players' saves synchronized.
it: Tutti i salvataggi dei giocatori sono sincronizzati.

en: Allow Mismatched Region Settings
it: Permetti diverse impostazioni regione

en: Allow Usage Statistics Reporting
it: Permetti report statistiche d'uso

en: Allow Writes to SD Card
it: Permetti scrittura su scheda SD

en: Allow the emulated console to run fast after stutters,<br>pursuing accurate overall elapsed time unless paused or speed-adjusted.<br><br>This may be useful for internet play.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Permette all'emulatore di velocizzarsi dopo un rallentamento,<br>per mantenere il tempo medio di gioco a meno di pause o cambi di velocità.<br><br>Potrebbe essere utile per il gioco online.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia disabilitato.</dolphin_emphasis>

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Permette di manipolare la camera di gioco.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Alternate Input Sources
it: Sorgenti di input alternative

en: Always
it: Sempre

en: Always Connected
it: Sempre connesso

en: Always on &Top
it: Sempre in &cima

en: An inserted disc was expected but not found.
it: Impossibile trovare il disco di cui si era in attesa.

en: Anaglyph
it: Anaglifo

en: Analyze
it: Analizza

en: Angle
it: Angolo

en: Angular velocity to ignore and remap.
it: Velocità angolare da ignorare e rimappare.

en: Any Region
it: Qualunque regione

en: Append Signature To
it: Accoda signature a

en: Append to &Existing Signature File...
it: Accoda ad un fil&e di signature preesistente...

en: Appl&y Signature File...
it: A&pplica file signature...

en: Applies a post-processing effect after rendering a frame.<br><br /><dolphin_emphasis>If unsure, select (off).</dolphin_emphasis>
it: Applica un effetto di post-processing dopo il rendering di un frame.<br><br /><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona (off).</dolphin_emphasis>

en: Apploader Date:
it: Data Apploader

en: Apply
it: Applica

en: Apply Signature File
it: Applica file di signature

en: Arbitrary Mipmap Detection
it: Mipmap Detection arbitraria

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
it: Sei sicuro di voler eliminare '%1'?

en: Are you sure you want to delete this file?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo file?

en: Are you sure you want to delete this pack?
it: Sei sicuro di voler disinstallare questo pack?

en: Are you sure you want to log out of RetroAchievements?
it: Vuoi davvero fare log out da RetroAchievements?

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
it: Sei sicuro di voler chiudere NetPlay?

en: Are you sure you want to turn hardcore mode off?
it: Vuoi davvero spegnere la modalità hardcore?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Area Sampling
it: Campionamento ad Area

en: Aspect Ratio
it: Rapporto d'aspetto

en: Aspect Ratio Corrected Internal Resolution
it: Risoluzione interna corretta per il rapporto d'aspetto

en: Aspect Ratio:
it: Rapporto d'aspetto:

en: Assemble
it: Converti

en: Assemble Instruction
it: Istruzione assembly

en: Assembly File
it: File assembly

en: Assign Controller Ports
it: Assegna porte Controller

en: Assign Controllers
it: Assegna Controller

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
it: Almeno due dei file di salvataggio selezionati hanno lo stesso nome interno.

en: Attach MotionPlus
it: Collega MotionPlus

en: Audio Backend
it: Backend audio

en: Audio Backend:
it: Backend audio:

en: Audio Buffer Size:
it: Dimensione buffer audio:

en: Audio Playback Settings
it: Impostazioni riproduzione audio

en: Audio backend unsupported
it: Backend audio non supportato

en: Author
it: Autore

en: Authors
it: Autori

en: Auto (Multiple of 640x528)
it: Auto (Multiplo di 640x528)

en: Auto Update
it: Aggiornamento automatico

en: Auto Update Settings
it: Impostazioni aggiornamento automatico

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
it: La risoluzione interna automatica non è permessa in modalità Sincronizzazione Esatta, in quanto ne è dipendente.
    
    Seleziona una specifica risoluzione interna.

en: Auto-Adjust Window Size
it: Ridimensiona automaticamente la finestra

en: Auto-Hide
it: Nascondi automaticamente

en: Auto-detect RSO modules?
it: Individua automaticamente i moduli RSO?

en: Autodetect preferred microphone
it: Rileva automaticamente il microfono preferito

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatically Sync with Folder
it: Sincronizza automaticamente con la cartella

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Ridimensiona automaticamente la dimensione della finestra alla risoluzione interna.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Automatically changes the game disc when requested by games with two discs. This feature requires the game to be launched in one of the following ways:<br>- From the game list, with both discs being present in the game list.<br>- With File > Open or the command line interface, with the paths to both discs being provided.<br>- By launching an M3U file with File > Open or the command line interface.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Cambia automaticamente il disco di gioco quando richiesto da un gioco con due dischi. È necessario che il gioco venga lanciato in uno dei seguenti modi:<br>- Dalla lista dei giochi, con entrambi i dischi presenti nella lista.<br>- Tramite File > Apri o con l'interfaccia a linea di comando, fornendo il percorso a entrambi i dischi.<br>- Lanciando un file M3U tramite File > Apri o tramite l'interfaccia a linea di comando.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Automatically update Current Values
it: Aggiorna automaticamente i valori attuali

en: Auxiliary
it: Ausiliario

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
it: BAT errato. Dolphin verrà chiuso.

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
it: L'indirizzo BBA MAC {0} non è valido per XLink Kai. Deve essere utilizzato un indirizzo MAC Nintendo GameCube valido. Genera un nuovo indirizzo MAC che cominci con 00:09:bf oppure 00:17:ab.

en: BBA destination address
it: Indirizzo destinazione BBA

en: BP register
it: Registro BP

en: Backend Multithreading
it: Multithreading backend

en: Backend Settings
it: Impostazioni backend

en: Background Input
it: Input in background

en: Backward
it: All'indietro

en: Bad Value Given
it: Inserito valore non valido

en: Bad address provided.
it: Indirizzo non valido.

en: Bad dump
it: Dump invalido

en: Bad offset provided.
it: Offset non valido.

en: Bad value provided.
it: Valore non valido.

en: Banner Details
it: Dettagli banner

en: Bar
it: Leva

en: Base Address
it: Indirizzo base

en: Base priority
it: Priorità base

en: Basic
it: Impostazioni di base

en: Basic Settings
it: Impostazioni di base

en: Bass
it: Basso

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
it: La modalità batch non può essere usata senza indicare che gioco avviare.

en: Battery
it: Batteria

en: BetterJoy, DS4Windows, etc
it: BetterJoy, DS4Windows, ecc

en: Bicubic: B-Spline
it: Bicubico: B-Spline

en: Bicubic: Catmull-Rom
it: Bicubico: Catmull-Rom

en: Bicubic: Mitchell-Netravali
it: Bicubico: Mitchell-Netravali

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Binary SSL (read)
it: Binary SSL (lettura)

en: Binary SSL (write)
it: Binary SSL (scrittura)

en: Blank figure creation failed at:
    %1
    
    Try again with a different character.
it: Creazione della statuina vuota fallita su:
    %1
    
    Riprova con un personaggio diverso

en: Block Size
it: Dimensione blocco

en: Block Size:
it: Dimensione blocco:

en: Blocks
it: Blocchi

en: Blue
it: Blu

en: Blue Left
it: Blu sinistro

en: Blue Right
it: Blu destro

en: Bluetooth passthrough failed to read firmware file from:
    {0}
    
    Refer to https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Bluetooth_Passthrough for instructions.
it: Il Bluetooth passthrough non è riuscito a leggere il file firmware da:
    {0}
    
    Consulta https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Bluetooth_Passthrough per ricevere indicazioni.

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
it: La modalità ponte Bluetooth è abilitata, ma Dolphin è stato compilato senza libusb. La modalità ponte non può essere utilizzata.

en: Bluetooth passthrough requires missing firmware: {0}
    
    Automatically download from gitlab.com now?
it: Il Bluetooth passthrough richiede il firmware mancante: {0}
    
    Vuoi scaricarlo automaticamente da gitlab.com?

en: Boot to Pause
it: Avvia in pausa

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
it: File di backup NAND BootMII (*.bin);;Tutti i file (*)

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
it: File chiavi BootMii (*.bin);;Tutti i file (*)

en: Borderless Fullscreen
it: Schermo intero senza bordi

en: Bottom
it: Sotto

en: Branch Not Overwritten
it: Branch non sovrascritto

en: Branch Type
it: Tipologia branch

en: Branch Was Overwritten
it: Branch sovrascritto

en: Branch Watch
it: Controllo branch

en: Branch Watch Tool Help (1/4)
it: Aiuto Branch Watch Tool (1/4)

en: Branch Watch Tool Help (2/4)
it: Aiuto Branch Watch Tool (2/4)

en: Branch Watch Tool Help (3/4)
it: Aiuto Branch Watch Tool (3/4)

en: Branch Watch Tool Help (4/4)
it: Aiuto Branch Watch Tool (4/4)

en: Branch Watch is a code-searching tool that can isolate branches tracked by the emulated CPU by testing candidate branches with simple criteria. If you are familiar with Cheat Engine's Ultimap, Branch Watch is similar to that.
    
    Press the "Start Branch Watch" button to activate Branch Watch. Branch Watch persists across emulation sessions, and a snapshot of your progress can be saved to and loaded from the User Directory to persist after Dolphin Emulator is closed. "Save As..." and "Load From..." actions are also available, and auto-saving can be enabled to save a snapshot at every step of a search. The "Pause Branch Watch" button will halt Branch Watch from tracking further branch hits until it is told to resume. Press the "Clear Branch Watch" button to clear all candidates and return to the blacklist phase.
it: Branch Watch è uno strumento di ricerca codice che permette di isolare branch tracciati dalla CPU emulata confrontando diversi candidati tramite semplici criteri. Se hai presente l'Ultimap di Cheat Engine, Branch Watch non è molto diverso.
    
    Premi il pulsante "Avvia Branch Watch" per cominciare. Branch Watch persiste attraverso le sessioni di emulazione, ed è possibile salvare o caricare dalla cartella utente snapshot delle ricerche per mantenere i progressi alla chiusura di Dolphin. Sono anche disponibili "Salva come..." and "Carica da...", ed è possibile abilitare l'auto-salvataggio per salvare uno snapshot ad ogni passo della ricerca. Il pulsante "Pausa Branch Watch" fermerà il tracciamento di Branch Watch finché non ne verrà ripresa l'esecuzione. Premi il pulsante "Pulisci Branch Watch" per rimuovere tutti i candidati e tornare alla fase di blacklisting.

en: Branch Watch starts in the blacklist phase, meaning no candidates have been chosen yet, but candidates found so far can be excluded from the candidacy by pressing the "Code Path Not Taken", "Branch Was Overwritten", and "Branch Not Overwritten" buttons. Once the "Code Path Was Taken" button is pressed for the first time, Branch Watch will switch to the reduction phase, and the table will populate with all eligible candidates.
it: La prima fase del Branch Watch è quella di blacklist, vale a dire che non sono ancora stati scelti candidati ma quelli trovati possono venire esclusi con i pulsanti "Code Path non percorso", "Branch sovrascritto", e "Branch non sovrascritto". Quando viene premuto il pulsante "Code Path non percorso" per la prima volta, Branch Watch passa alla fase di filtraggio, e la tabella verrà popolata con tutti i candidati compatibili.

en: Branches
it: Branch

en: Break
it: Interrompi

en: Break &and Log on Hit
it: Interrompi &e logga al raggiungimento

en: Breakpoint
it: Punto di interruzione

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
it: Raggiunto punto di interruzione! Comando di uscita dall'istruzione annullato.

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Broadband Adapter (HLE)
it: Adattatore Broadband (HLE)

en: Broadband Adapter (TAP)
it: Adattatore Broadband (TAP)

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
it: Adattatore Broadband (XLink Kai)

en: Broadband Adapter (tapserver)
it: Adattatore Broadband (tapserver)

en: Broadband Adapter DNS setting
it: Impostazioni DNS adattatore Broadband

en: Broadband Adapter Error
it: Errore adattatore Broadband

en: Broadband Adapter MAC Address
it: Indirizzo MAC adattatore Broadband

en: Browse &NetPlay Sessions....
it: Sfoglia sessioni &NetPlay...

en: Buffer size changed to %1
it: Dimensione del buffer cambiata a %1

en: Buggy GPU driver detected.
    Please either install the closed-source GPU driver or update your Mesa 3D version.
it: Rilevato driver GPU buggato.
    Installa la versione closed-source dei driver o aggiorna la tua versione di Mesa 3D

en: Button
it: Pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: By: %1
it: Da: %1

en: C&reate Signature File...
it: C&rea file di signature...

en: CP register
it: Registro CP

en: CPU Options
it: Opzioni CPU

en: Cached Interpreter (slower)
it: Cached Interpreter (lento)

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Salva le texture utente nella RAM di sistema all'avvio.<br><br>Potrebbe richiedere una quantità esponenziale in più di RAM, ma potrebbe correggere lo stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Calculate
it: Calcola

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.<br><br />Rarely causes slowdowns or graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Calcola l'illuminazione dei modelli 3D tramite algorimo per-pixel anziché per-vertex, ammorbidendo i poligoni illuminati e rendendo meno visibili i singoli triangoli.<br><br />Non dovrebbe causare rallentamenti o difetti grafici.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Calibrate
it: Calibra

en: Calibration Period
it: Tempo di calibrazione

en: Call display list at %1 with size %2
it: Chiamata display list a %1 con dimensione %2

en: Callers
it: Chiamanti

en: Calls
it: Chiamate

en: Callstack
it: Stack di chiamate

en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
it: Campo di visione della telecamera (influisce sulla sensibilità del puntamento).

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
it: È possibile generare codici AR solo per valori nella memoria virtuale

en: Can't be modified yet!
it: Non può essere ancora modificato!

en: Can't edit villains for this trophy!
it: Impossibile modificare i cattivi per questo trofeo!

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
it: Impossibile trovare Wii Remote con handle di connessione {0:02x}

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
it: Non è possibile avviare una sessione NetPlay se un gioco è in esecuzione!

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Calibration
it: Annulla calibrazione

en: Cancel Mapping
it: Annulla mappatura

en: Candidates: %1
it: Candidati: %1

en: Candidates: %1 | Excluded: %2 | Remaining: %3
it: Candidati: %1 | Esclusi: %2 | Rimasti: %3

en: Candidates: %1 | Filtered: %2 | Remaining: %3
it: Candidati: %1 | Filtrati: %2 | Rimasti: %3

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
it: Impossibile avanzare nella coda FIFO. Utilizzare l'avanzamento per frame.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
it: Impossibile avviare questo WAD, non è stato possibile installarlo nella NAND.

en: Cannot compare against last value on first search.
it: Non è possibile confrontare con l'ultimo valore della prima ricerca.

en: Cannot find the GC IPL.
it: Impossibile trovare l'IPL GC

en: Cannot generate AR code for this address.
it: Non è possibile generare un codice AR per questo indirizzo.

en: Cannot refresh without results.
it: Non è possibile aggiornare senza risultati.

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
it: Impossibile impostare la cartella GCI con un percorso vuoto.

en: Cannot set memory card to an empty path.
it: Impossibile impostare la memory card con un percorso vuoto.

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
it: Impossibile avviare il gioco, l'IPL GC non è stato trovato

en: Captured villain %1:
it: Catturato cattivo %1:

en: Card Size
it: Dimensione scheda

en: Center
it: Centro

en: Center Mouse
it: Centra mouse

en: Center and Calibrate
it: Centra e calibra

en: Change &Disc
it: Cambia &disco

en: Change &Disc...
it: Cambia &disco...

en: Change Disc
it: Cambia disco

en: Change Discs Automatically
it: Cambia automaticamente disco

en: Change the disc to {0}
it: Inserire il disco {0}

en: Changes the appearance and color of Dolphin's buttons.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Clean.</dolphin_emphasis>
it: Cambia la presentazione e il colore dei pulsanti di Dolphin.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Clean.</dolphin_emphasis>

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Cambia il colore del contatore FPS a seconda della velocità di emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Changes the in-game camera type during Free Look.<br><br>Six Axis: Offers full camera control on all axes, akin to moving a spacecraft in zero gravity. This is the most powerful Free Look option but is the most challenging to use.<br> <br>First Person: Controls the free camera similarly to a first person video game. The camera can rotate and travel, but roll is impossible. Easy to use, but limiting.<br><br>Orbital: Rotates the free camera around the original camera. Has no lateral movement, only rotation and you may zoom up to the camera's origin point.
it: Cambia la camera in-game durante la visualizzazione a telecamera libera.<br><br>Six Axis: Concede il completo controllo della telecamera su tutti gli assi, come se muovessi una navicella spaziale a gravità zero. È lo strumento più potente ma più difficile da usare.<br><br>Prima Persona: Controlla la camera libera come se fossi in un gioco in prima persona. La camera può ruotare e spostarsi, ma non può inclinarsi. Facile da usare, ma limitata.<br><br>Orbita: Ruota la telecamera attorno il punto originale. Non ha movimento laterale, ma solo rotazione e zoom fino al punto di origine della telecamera.

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
it: Cambiare i trucchi avrà effetto soltanto dopo aver riavviato il gioco.

en: Channel Partition (%1)
it: Partizione Canale (%1)

en: Character entered is invalid!
it: Il personaggio inserito non è valido!

en: Cheat Code Editor
it: Editor di codici

en: Cheat Search
it: Cerca codice

en: Cheats Manager
it: Gestione codici

en: Check NAND...
it: Controlla NAND...

en: Check for Game List Changes in the Background
it: Controlla cambiamenti nella lista dei giochi in background

en: Check for updates
it: Controlla la presenza di aggiornamenti

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
it: Controlla di avere i permessi per eliminare il file o se il file è attualmente in uso.

en: China
it: Cina

en: Choose
it: Scegli

en: Choose Folder to Extract To
it: Scegli la cartella in cui estrarre

en: Choose GCI Base Folder
it: Scegli la cartella base GCI

en: Choose Priority Input File
it: Scegli file di input prioritario

en: Choose Secondary Input File
it: Scegli file di input secondario

en: Choose a File to Open
it: Scegli un file da aprire

en: Choose a File to Open or Create
it: Scegli un file da aprire o creare

en: Clamping of rotation about the yaw axis.
it: Limite di rotazione sull'asse verticale

en: Classic Buttons
it: Pulsanti controller tradizionale

en: Classic Controller
it: Controller tradizionale

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Branch Watch
it: Pulisci Branch Watch

en: Clear Cache
it: Pulisci cache

en: Clear Slot
it: Pulisci slot

en: Clock Override
it: Override della frequenza

en: Clone and &Edit Code...
it: &Clona e modifica codice

en: Close
it: Chiudi

en: Co&nfiguration
it: Co&nfigurazione

en: Code
it: Codice

en: Code Buff. Size
it: Dim. buff. codice

en: Code Buffer Size
it: Dimensione buffer codice

en: Code Path Not Taken
it: Code Path non percorso

en: Code Path Was Taken
it: Code Path percorso

en: Code:
it: Codice:

en: Codes received!
it: Codici ricevuti!

en: Color Correction
it: Correzione Colore

en: Color Correction Configuration
it: Configurazione correzione colore

en: Color Correction:
it: Correzione colore:

en: Color Space
it: Spazio dei colori

en: Column &Visibility
it: &Visibilità colonna

en: Combine &Two Signature Files...
it: Combina &due file signature...

en: Common
it: Condiviso

en: Comparand:
it: Comparando:

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
it: Confrontando la versione disco Wii di questo gioco, Sono stati trovati problemi di lieve entità. Ciononostante, è possibile che si tratti di un buon dump nei confronti della versione eShop Wii U del gioco. Dolphin non è in grado di verificarlo.

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
it: Confrontando la versione disco Wii di questo gioco, questo è un pessimo dump. Ciononostante, è possibile che si tratti di un buon dump nei confronti della versione eShop Wii U del gioco. Dolphin non è in grado di verificarlo.

en: Compile Shaders Before Starting
it: Compila gli shader prima dell'avvio

en: Compiling Shaders
it: Compilazione degli shader

en: Compression
it: Compressione

en: Compression Level:
it: Livello di compressione:

en: Compression:
it: Compressione:

en: Condition
it: Condizione

en: Condition:
it: Condizioni:

en: Conditional
it: Condizionale

en: Conditional help
it: Aiuto condizionale

en: Conditions:
    Sets an expression that is evaluated when a breakpoint is hit. If the expression is false or 0, the breakpoint is ignored until hit again. Statements should be separated by a comma. Only the last statement will be used to determine what to do.
    
    Registers that can be referenced:
    GPRs : r0..r31
    FPRs : f0..f31
    SPRs : xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Other : pc, msr
    
    Functions:
    Set a register: r1 = 8
    Casts: s8(0xff). Available: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Compare Strings: streq(r3, "abc"). Both parameters can be addresses or string constants.
    Read Memory: read_u32(0x80000000). Available: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Write Memory: write_u32(r3, 0x80000000). Available: u8, u16, u32, f32, f64
    *currently writing will always be triggered
    
    Operations:
    Unary: -u, !u, ~u
    Math: *  / + -, power: **, remainder: %, shift: <<, >>
    Compare: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Examples:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Write and break: r4 = 8, 1
    Write and continue: f3 = f1 + f2, 0
    The condition must always be last
    
    Strings should only be used in callstack() or streq() and "quoted". Do not assign strings to a variable.
    All variables will be printed in the Memory Interface log, if there's a hit or a NaN result. To check for issues, assign a variable to your equation, so it can be printed.
    
    Note: All values are internally converted to Doubles for calculations. It's possible for them to go out of range or to become NaN. A warning will be given if NaN is returned, and the var that became NaN will be logged.
it: Condizioni:
    Imposta un'espressione valutata quando viene raggiunto un punto di interruzione. Se l'espressione è falsa o 0, il punto di interruzione viene ignorato fino alla volta successiva. Le espressioni devono essere separate da una virgola. Solo l'ultima espressione verrà usata per determinare cosa fare.
    
    Registri che possono essere referenziati:
    GPRs : r0..r31
    FPRs : f0..f31
    SPRs : xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Altro: pc, msr
    
    Funzioni:
    Imposta un registro: r1 = 8
    Cast: s8(0xff). Disponibili: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Stack di chiamate: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Confronta stringhe: streq(r3, "abc"). Entrambi i parametri possono essere indirizzi o stringhe costanti.
    Leggi Memoria: read_u32(0x80000000). Disponibili: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Scrivi Memoria: write_u32(r3, 0x80000000). Disponibili: u8, u16, u32, f32, f64
    *attualmente la scrittura verrà sempre attivata
    
    Operazioni:
    Unarie: -u, !u, ~u
    Operazioni: * / + -, potenza: **, resto: %, shift: <<, >>
    Compara: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Esempi:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Scrivi e interrompi: r4 = 8, 1
    Scrivi e continua: f3 = f1 + f2, 0
    La condizione va sempre per ultima
    
    Le stringhe vanno usate solo con callstack() o streq() e "virgolettate". Non assegnare stringhe a variabili.
    Tutte le variabili verranno stampate nel log Memory Interface, se c'è un'interruzione o un risultato NaN. In caso di problemi, assegna una variabile alla tua equazione perché possa venir stampata.
    
    Nota: Tutti i valori sono internamente convertiti a Double per i calcoli. È possibile che vadano fuori dal range o che diventino NaN. Se viene ritornato NaN verrà fornito un avviso e verrà loggata la variabile che è diventata NaN.

en: Config
it: Configurazione

en: Configure
it: Configura

en: Configure Controller
it: Configura controller

en: Configure Dolphin
it: Configura Dolphin

en: Configure Extension
it: Configura estensione

en: Configure Input
it: Configura input

en: Configure Output
it: Configura output

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Hardcore Off
it: Conferma hardcore off

en: Confirm Logout
it: Conferma logout

en: Confirm backend change
it: Conferma cambio backend

en: Confirm on Stop
it: Arresto su conferma

en: Confirmation
it: Conferma

en: Connect
it: Collega

en: Connect Balance Board
it: Collega Balance Board

en: Connect USB Keyboard
it: Collega tastiera USB

en: Connect Wii Remote %1
it: Collega Wii Remote %1

en: Connect Wii Remote 1
it: Collega Wii Remote 1

en: Connect Wii Remote 2
it: Collega Wii Remote 2

en: Connect Wii Remote 3
it: Collega Wii Remote 3

en: Connect Wii Remote 4
it: Collega Wii Remote 4

en: Connect Wii Remotes
it: Connetti Wii Remote

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
it: Connetti i Wii Remote per i controller simulati

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
it: Connettersi a internet per avviare l'aggiornamento online di sistema?

en: Connected
it: Connesso

en: Connecting
it: Connessione

en: Connection Type:
it: Tipo di connessione

en: Content {0:08x} is corrupt.
it: Il contenuto {0:08x} è corrotto.

en: Continuous Scanning
it: Scansione continua

en: Control NetPlay Golf Mode
it: Controlla modalità golf NetPlay

en: Controller Profile
it: Profilo controller

en: Controller Profile 1
it: Profilo controller 1

en: Controller Profile 2
it: Profilo controller 2

en: Controller Profile 3
it: Profilo controller 3

en: Controller Profile 4
it: Profilo controller 4

en: Controllers
it: Controller

en: Controls how fast emulation runs relative to the original hardware.<br><br>Values higher than 100% will emulate faster than the original hardware can run, if your hardware is able to keep up. Values lower than 100% will slow emulation instead. Unlimited will emulate as fast as your hardware is able to.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 100%.</dolphin_emphasis>
it: Controlla la velocità di emulazione rispetto l'hardware originale.<br><br>Valori maggiori di 100% emuleranno a velocità maggiori, a patto che il tuo sistema lo permetta. Valori minori di 100% rallenteranno l'emuiazione. Illimitato emulerà alla massima velocità permessa dal tuo hardware.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona 100%.</dolphin_emphasis>

en: Controls the base luminance of a paper white surface in nits. Useful for adjusting to different environmental lighting conditions when using a HDR display.<br><br>HDR output is required for this setting to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 203.</dolphin_emphasis>
it: Controlla la luminosità base di una superficie bianca in nits. Serve per adattarla a diverse condizioni di illuminazione ambientale con uno schermo HDR.<br><br>L'output HDR è richiesto perché questa funzione abbia effetto.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia a 203.</dolphin_emphasis>

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
it: Modifica la distanza del piano di convergenza. Si tratta della distanza alla quale gli oggetti virtuali appariranno in fronte allo schermo.<br><br>Un valore alto crea un maggiore effetto di fuori-dallo-schermo, mentre un valore più basso potrebbe risultare meno fastidioso.

en: Controls the number of audio samples buffered. Lower values reduce latency but may cause more crackling or stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, set this to 80 ms.</dolphin_emphasis>
it: Modifica la dimensione del buffer dei campioni audio. Valori minori riducono la latenza ma potrebbero causare suoni interrotti o in ritardo.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, imposta a 80 ms.</dolphin_emphasis>

en: Controls the rendering resolution.<br><br>A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games. Generally speaking, the lower the internal resolution, the better performance will be.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Native.</dolphin_emphasis>
it: Controlla la risoluzione di rendering.<br><br>Un'alta risoluzione aumenterà di molto la qualità visiva ma avrà un grande impatto sulla GPU, e potrebbe anche causare artefatti in alcuni giochi. In generale, minore è la risoluzione interna, migliori saranno le prestazioni.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Nativo.</dolphin_emphasis>

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
it: Modifica la distanza di separazione tra le telecamere virtuali.<br><br>Un valore alto crea una sensazione più forte di distanza, mentre un valore più basso potrebbe risultare meno fastidioso.

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
it: Controlla l'abilitazione del Dual Core. Potrebbe migliorare le performance, ma anche causare problemi. Il default è <b>Attivo</b>

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
it: Controlla se la Memory Management Unit debba essere completamente emulata. Pochi giochi la richiedono.

en: Controls whether to use high or low-level DSP emulation. Defaults to <b>True</b>
it: Controlla se usare l'emulazione DSP di alto o basso livello. Il default è <b>Attivo</b>

en: Convergence
it: Convergenza

en: Convergence:
it: Convergenza:

en: Conversion failed.
it: Conversione fallita.

en: Convert
it: Converti

en: Convert File...
it: Converti file...

en: Convert Selected Files...
it: Converti i file selezionati...

en: Convert...
it: Converti...

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
it: Convertire le immagini disco Wii in GCZ senza rimuovere i dati inutilizzati non permetterà di risparmiare molto spazio rispetto la conversione in ISO. Vuoi continuare lo stesso?

en: Converting...
it: Conversione in corso...

en: Converting...
    %1
it: Conversione in corso...
    %1

en: Converts the colors from the color spaces that GC/Wii were meant to work with to sRGB/Rec.709.<br><br>There's no way of knowing what exact color space games were meant for, given there were multiple standards and most games didn't acknowledge them, so it's not correct to assume a format from the game disc region. Just pick the one that looks more natural to you, or match it with the region the game was developed in.<br><br>HDR output is required to show all the colors from the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Converte i colori dallo spazio colori per cui i giochi GC/Wii sono stati pensati a sRGB/Rec.709.<br><br>Non c'è modo di sapere l'esatto spazio colori concepito per un determinato gioco,<br>data la presenza di numerosi standard, spesso ignorati,<br>per cui non è possibile determinare un formato dalla sola regionalità di un gioco.<br>Scegli quello che ti sembra più naturale, o che corrisponde alla regione in cui il gioco è stato sviluppato.<br><br>L'output HDR è necessario per mostrare tutti i colori dallo spazio colori PAL e NTSC-J.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Converts the gamma from what the game targeted to what your current SDR display targets.<br>Monitors often target sRGB. TVs often target 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Converte la gamma da quella concepita dal gioco a quella del tuo attuale display SDR.<br>I monitor spesso hanno sRGB come obiettivo, le TV invece 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Copy
it: Copia

en: Copy &Function
it: Copia &funzione

en: Copy &Hex
it: Copia &esadecimale

en: Copy Address
it: Copia indirizzo

en: Copy Code &Line
it: Copia &riga di codice

en: Copy Failed
it: Copia non riuscita

en: Copy Hex
it: Copia esadecimale

en: Copy Tar&get Address
it: Copia indirizzo tar&get

en: Copy Value
it: Copia valore

en: Copy to A
it: Copia su A

en: Copy to B
it: Copia su B

en: Correct Color Space
it: Correzione spazio colore

en: Correct SDR Gamma
it: Correzione gamma SDR

en: Correct Time Drift
it: Correzione time drift

en: Could not communicate with host.
it: Impossibile comunicare con l'host.

en: Could not create client.
it: Impossibile creare il client.

en: Could not create peer.
it: Impossibile creare il peer.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
it: Impossibile recuperare i file di aggiornamento da Nintendo. Controlla la connettività, quindi riprova.

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
it: Impossibile recuperare informazioni sull'aggiornamento da Nintendo. Controlla la connettività, quindi riprova.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
it: Impossibile rilevare un adattatore Bluetooth USB utilizzabile come ponte Bluetooth.
    
    La console emulata terminerà.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
it: Impossibile rilevare un adattatore Bluetooth USB utilizzabile come ponte Bluetooth.
    Dolphin ha riscontrato il seguente errore:
    {0}
    
    La console emulata terminerà.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
it: Impossibile installare l'aggiornamento di sistema Wii. Consulta i log per ulteriori dettagli.

en: Could not launch IOS {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
it: Impossibile avviare IOS {0:016x} in quanto mancante dalla NAND.
    Il software attualmente emulato probabilmente ora si bloccherà.

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
it: Impossibile avviare il menu Wii in quanto mancante dalla NAND.
    Il software attualmente emulato probabilmente ora si bloccherà.

en: Could not launch title {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
it: Impossibile avviare il titolo {0:016x} in quanto mancante dalla NAND.
    Il software attualmente emulato probabilmente ora si bloccherà.

en: Could not recognize file {0}
it: Impossibile riconoscere il file {0}

en: Could not save your changes!
it: Impossibile salvare i cambiamenti!

en: Could not start updater process: {0}
it: Impossibile avviare processo di aggiornamento: {0}

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
it: Impossibile scrivere sul file memory card {0}.
    
    Stai avviando Dolphin da un CD o da un DVD, o il file di salvataggio è protetto da scrittura?
    
    Stai ricevendo questo errore dopo aver spostato la cartella dell'emulatore?
    Se è così, allora potresti dover reimpostare la posizione della memory card nelle opzioni.

en: Couldn't look up central server
it: Impossibile raggiungere il server centrale

en: Couldn't open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Couldn't open port {0}. This might stop the game's LAN mode from working properly.
it: Impossibile aprire la porta {0} Potrebbe impedire il corretto funzionamento della modalità LAN del gioco.

en: Couldn't read file.
it: Impossibile leggere il file.

en: Country:
it: Paese:

en: Create
it: Crea

en: Create Infinity File
it: Crea file Infinity

en: Create Mappings for Other Devices
it: Crea configurazioni per altri dispositivi

en: Create New Memory Card
it: Crea una nuova Memory Card

en: Create Skylander File
it: Crea file Skylander

en: Create...
it: Crea...

en: Creator:
it: Autore:

en: Critical
it: Critico

en: Crop
it: Taglia immagine lungo i bordi

en: Crops the picture from its native aspect ratio (which rarely exactly matches 4:3 or 16:9), to the specific user target aspect ratio (e.g. 4:3 or 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Ritaglia l'immagine per modificare il rapporto d'aspetto originale (che raramente è uguale a 4:3 o 16:9) a quello indicato dall'utente (tipo 4:3 o 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Cull Vertices on the CPU
it: Riduci vertici sulla CPU

en: Cull vertices on the CPU to reduce the number of draw calls required.  May affect performance and draw statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Riduce i vertici sulla CPU per ridurre il numero di draw call richieste. Potrebbe influenzare le performance e le statistiche di rendering.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Current Region
it: Regione corrente

en: Current Value
it: Valore attuale

en: Current context
it: Contesto corrente

en: Current game
it: Gioco corrente

en: Current thread
it: Thread corrente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom (Stretch)
it: Personalizzato (allarga)

en: Custom Address Space
it: Spazio degli indirizzi personalizzato

en: Custom Aspect Ratio Height
it: Altezza rapporto d'aspetto personalizzato

en: Custom Aspect Ratio Width
it: Larghezza rapporto d'aspetto personalizzato

en: Custom Aspect Ratio:
it: Rapporto d'aspetto personalizzato:

en: Custom RTC Options
it: Opzioni RTC personalizzato

en: Custom:
it: Personalizzato:

en: Customize
it: Personalizza

en: Cycles %
it: Cicli %

en: Cycles Average
it: Media cicli

en: Cycles Avg.
it: Md. cicli

en: Cycles Percent
it: Percentuale cicli

en: Cycles Spent
it: Cicli trascorsi

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
it: Il numero magico del file DFF non è corretto: trovato {0:08x}, previsto {1:08x}

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
it: La dimensione del file DFF è 0; per caso il file è corrotto/incompleto?

en: DJ Turntable
it: Console DJ

en: DK Bongos
it: Bongo DK

en: DSP HLE (fast)
it: DSP HLE (veloce)

en: DSP Options
it: Opzioni DSP

en: DSU Client
it: Client DSU

en: DSU protocol enables the use of input and motion data from compatible sources, like PlayStation, Nintendo Switch and Steam controllers.<br><br>For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">refer to this page</a>.
it: Il protocollo DSU permette l'uso degli input e dei dati di movimento da sorgenti compatibili, come PlayStation, Nintendo Switch e controller Steam.<br><br> Per istruzioni sulla configurazione, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">consulta questa pagina</a>.

en: Dark
it: Buio

en: Data
it: Dati

en: Data Partition (%1)
it: Partizione dati (%1)

en: Data Transfer
it: Trasferimento dati

en: Data Type
it: Tipo dati

en: Data in area of file that should be unused.
it: Dati nell'area del file che dovrebbero rimanere inutilizzati.

en: Data in unrecognized format or corrupted.
it: Dati in un formato non riconosciuto o corrotti.

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
it: Inconsistenza nei dati in GCMemcardManager, azione annullata.

en: Data received!
it: Dati ricevuti!

en: Datel MaxDrive/Pro files
it: File Datel MaxDrive/Pro

en: Dead Zone
it: Zona morta

en: Decimal
it: Decimale

en: Decoding Quality
it: Qualità decodifica

en: Decoding Quality:
it: Qualità decodifica:

en: Decrease
it: Riduci

en: Decrease Convergence
it: Riduci convergenza

en: Decrease Depth
it: Riduci profondità

en: Decrease Emulation Speed
it: Diminuisci velocità di emulazione

en: Decrease IR
it: Riduci IR

en: Decrease Selected State Slot
it: Slot stato selezionato precedente

en: Decrease X
it: Riduci X

en: Decrease Y
it: Riduci Y

en: Default Config (Read Only)
it: Configurazione di default (sola lettura)

en: Default Device
it: Dispositivo predefinito

en: Default Font
it: Font predefinito

en: Default ISO:
it: ISO predefinita:

en: Default thread
it: Thread predefinito

en: Defer EFB Cache Invalidation
it: Posponi invalidazione cache EFB

en: Defer EFB Copies to RAM
it: Posponi copie EFB su RAM

en: Defers invalidation of the EFB access cache until a GPU synchronization command is executed. If disabled, the cache will be invalidated with every draw call. <br><br>May improve performance in some games which rely on CPU EFB Access at the cost of stability.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Ritarda l'invalidazione della cache d'accesso all'EFB finché non viene eseguito un comando di sincronizzazione GPU. Se disabilitato, la cache verrà invalidata ad ogni draw call.<br><br>Potrebbe aumentare le performance in alcuni giochi che si basano sull'accesso della CPU all'EFB al prezzo della stabilità.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia disabilitato.</dolphin_emphasis>

en: Delete
it: Elimina

en: Delete File...
it: Elimina file...

en: Delete Function Symbol
it: Elimina simbolo funzione

en: Delete Note
it: Elimina nota

en: Delete Note: %1
    at %2?
it: Elimina nota: %1
    a %2?

en: Delete Selected Files...
it: Elimina i file selezionati...

en: Delete function symbol: %1
    at %2?
it: Elimina simbolo funzione: %1
    a %2?

en: Delete the existing file '{0}'?
it: Eliminare il file esistente '{0}'?

en: Depth
it: Profondità

en: Depth Percentage:
it: Percentuale profondità:

en: Depth:
it: Profondità:

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Description: %1
it: Descrizione: %1

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination (UNIX socket path or address:port):
it: Destinazione (percorso socket UNIX o indirizzo:porta)

en: Destination (address:port):
it: Destinazione (indirizzo:porta):

en: Destination Max
it: Max destinazione

en: Destination Min
it: Min destinazione

en: Destination Symbol
it: Simbolo di destinazione

en: Detached
it: Scollegato

en: Detect Input
it: Rileva input

en: Detecting RSO Modules
it: Individuazione moduli RSO

en: Deterministic dual core:
it: Dual core deterministico:

en: Dev (multiple times a day)
it: Dev (più volte al giorno)

en: Device
it: Periferica

en: Device PID
it: PID dispositivo

en: Device Settings
it: Impostazioni periferica

en: Device VID
it: VID dispositivo

en: Did not recognize %1 as a valid Riivolution XML file.
it: Non è stato possibile riconoscere %1 come un file Riivolution XML valido.

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
it: Oscura lo schermo dopo cinque minuti di inattività.

en: Direct Connection
it: Connessione diretta

en: Dis&connected
it: Dis&connesso

en: Disable Bounding Box
it: Disabilita Bounding Box

en: Disable Copy Filter
it: Disabilita copia filtro

en: Disable EFB VRAM Copies
it: Disattiva copie EFB VRAM

en: Disable Emulation Speed Limit
it: Disabilita limite velocità di emulazione

en: Disable Fastmem
it: Disabilita Fastmem

en: Disable Fastmem Arena
it: Disabilita Fastmem Arena

en: Disable Fog
it: Disabilita nebbia

en: Disable JIT Cache
it: Disabilita cache JIT

en: Disable Large Entry Points Map
it: Disabilita grandi mappe degli entry point

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disables bounding box emulation.<br><br>This may improve GPU performance significantly, but some games will break.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Disabilita l'emulazione delle bounding box.<br><br>Potrebbe migliorare significativamente le prestazioni della GPU, ma corromperà la grafica di alcuni giochi.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Disables the VRAM copy of the EFB, forcing a round-trip to RAM. Inhibits all upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Disabilita le copie della VRAM nell'EFB, forzando l'utilizzo della RAM. Blocca l'upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Disables the blending of adjacent rows when copying the EFB. This is known in some games as "deflickering" or "smoothing".<br><br>Disabling the filter has no effect on performance, but may result in a sharper image. Causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Disabilita il blending di righe adiacenti durante la copia dell'EFB. In alcuni giochi è conosciuto come "deflickering" o "smoothing".<br><br>La disattivazione del filtro non migliora le performance, ma potrebbe risultare in immagini più nitide. Causa alcuni difetti grafici.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Disables your screensaver while running a game.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Disabilita lo screensaver durante l'esecuzione di un gioco.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Disc
it: Disco

en: Discard
it: Annulla

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Display Type
it: Tipo display

en: Display values in Hex
it: Mostra valori in Hex

en: Displays XFB copies as soon as they are created, instead of waiting for scanout.<br><br>Can cause graphical defects in some games if the game doesn't expect all XFB copies to be displayed. However, turning this setting on reduces latency.<br><br>Enabling this also forces an effect equivalent to the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Visualizza le copie dell'XFB non appena vengono create, senza attendere lo scanout.<br><br>Può causare artefatti grafici in alcuni giochi che non si aspettano la visualizzazione di tutte le copie XFB. Tuttavia, l'attivazione di questa opzione riduce la latenza.<br><br>Abilitarlo inoltre forza un effetto equivalente all'impostazione Salta frame duplicati.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Distance
it: Distanza

en: Distance of travel from neutral position.
it: Distanza di movimento dalla posizione neutrale.

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
it: Autorizzi Dolphin a inviare informazioni agli sviluppatori di Dolphin?

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
it: Vuoi aggiungere "%1" alla lista dei Percorsi di Gioco?

en: Do you want to clear the list of symbol names?
it: Vuoi cancellare la lista dei nomi dei simboli?

en: Do you want to stop the current emulation?
it: Vuoi interrompere l'emulazione in corso?

en: Do you want to stop the current emulation? Unsaved achievement modifications detected.
it: Vuoi interrompere l'emulazione corrente? Sono state rilevate modifiche agli achievement non salvate.

en: Do you want to try to repair the NAND?
it: Vuoi provare a correggere la NAND?

en: Dolby Pro Logic II Decoder
it: Decoder Dolby Pro Logic II

en: Dolphin FIFO Log (*.dff)
it: Log FIFO Dolphin (*.dff)

en: Dolphin Game Mod Preset
it: Preset Dolphin Game Mod

en: Dolphin Map File (*.map)
it: File mappa Dolphin (*.map)

en: Dolphin Signature CSV File
it: File signature CSV Dolphin

en: Dolphin Signature File
it: File signature Dolphin

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
it: Filmati TAS Dolphin (*.dtm)

en: Dolphin can't convert NKit files to non-NKit files. Converting an NKit file in Dolphin will result in another NKit file.
    
    If you want to convert an NKit file to a non-NKit file, you can use the same program as you originally used when converting the file to the NKit format.
    
    Do you want to continue anyway?
it: Dolphin non può convertire file NKit in file non-NKit. Convertire un file NKit in Dolphin risulterà in un altro file NKit.
    
    Se vuoi convertire un file NKit in uno non-NKit, puoi usare lo stesso programma originariamente utilizzato per convertire il file in formato NKit.
    
    Vuoi continuare lo stesso?

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
it: Non è stato possibile trovare ISO GameCube/WII o WAD.
    Doppioclicca qui per impostare una cartella di gioco.

en: Dolphin failed to complete the requested action.
it: Dolphin non è riuscito a completare l'azione richiesta.

en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
it: Dolphin è un emulatore di GameCube e Wii gratuito e open-source.

en: Dolphin is currently unable to verify Triforce games.
it: Dolphin non è in grado di verificare i giochi Triforce.

en: Dolphin is too old for traversal server
it: Dolphin è troppo vecchio per il server traversal

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
it: Dolphin non è in grado di verificare correttamente i file TGC, in quanto non sono dump di dischi effettivi.

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
it: Dolphin non è in grado di verificare dischi senza licenza.

en: Dolphin was built with Cubeb disabled. The Microphone device cannot be used.
it: Dolphin è stato compilato con Cubeb disabilitato. Il microfono non può essere utilizzato.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
it: Il sistema codici di Dolphin è attualmente disabilitato.

en: Domain
it: Dominio

en: Don't Update
it: Non aggiornare

en: Don't show this again
it: Non mostrare più

en: Done compressing disc image.
it: Ho finito di comprimere l'immagine disco

en: Doors Locked
it: Porte bloccate

en: Down
it: Giù

en: Download Codes
it: Scarica codici

en: Download Codes from the WiiRD Database
it: Scarica codici dal Database WiiRD

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
it: Scarica le Copertine dei Giochi da GameTDB.com per la Modalità Griglia

en: Download complete
it: Download completato

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
it: Scaricati %1 codici. (aggiunti %2)

en: Downloads full game covers from GameTDB.com to display in the game list's Grid View. If this setting is unchecked, the game list displays a banner from the game's save data, and if the game has no save file, displays a generic banner instead.<br><br>List View will always use the save file banners.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Scarica le cover di gioco da GameTDB.com per visualizzarle nella visualizzazione a griglia della lista di giochi. Se quest'opzione è deselezionata, la lista giochi visualizzerà un logo dai dati di salvataggio del gioco, o un logo generico in loro assenza.<br><br>La visualizzazione a lista userà sempre il logo del file di salvataggio.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Drawsome Tablet
it: Drawsome tablet

en: Drum Kit
it: Tamburi

en: Dual View
it: Doppia visuale

en: Dummy
it: Fittizio

en: Dump Audio
it: Dump audio

en: Dump Base Textures
it: Dump texture base

en: Dump EFB Target
it: Dump del target EFB

en: Dump Frames
it: Dump dei frame

en: Dump GameCube BBA traffic
it: Scarica traffico GameCube BBA

en: Dump Mip Maps
it: Dump Mip Map

en: Dump Path:
it: Percorso dump:

en: Dump XFB Target
it: Dump del Target XFB

en: Dump decrypted SSL reads
it: Dump letture SSL decrittate

en: Dump decrypted SSL writes
it: Dump scritture SSL decrittate

en: Dump options
it: Dump opzioni

en: Dump peer certificates
it: Dump certificati peer

en: Dump root CA certificates
it: Dump certificati root CA

en: Dumps decoded game textures based on the other flags to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Estrae le texture decodificate di gioco in base alle altre impostazioni in User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt/.<br><br></dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Estrae il contenuto delle copie EFB in User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of XFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Estrae il contenuto delle copie XFB in User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
it: Durata pressione pulsante turbo (in frame):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
it: Durata rilascio pulsante turbo (in frame):

en: Dutch
it: Olandese

en: E&xit
it: &Esci

en: EFB copy %1
it: Copia EFB %1

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
it: ERRORE: Questa versione di Dolphin richiede un driver TAP-Win32 di versione almeno {0}.{1} -- Se hai recentemente aggiornato la tua versione di Dolphin, potrebbe essere necessario un riavvio per permettere a Windows di riconoscere il nuovo driver.

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
it: Ogni giocatore manda i propri input al gioco, con dimensione del buffer scelta dall'host identica per tutti i giocatori.
    Adatto ai giochi competitivi dove l'imparzialità e la latenza minima sono più importanti.

en: Early Memory Updates
it: Aggiornamenti anticipati della memoria

en: Earth
it: Terra

en: East Asia
it: Est Asia

en: Edit %1
it: Modifica %1

en: Edit Breakpoint
it: Modifica punto di interruzione

en: Edit Conditional
it: Modifica condizionale

en: Edit Note
it: Modifica nota

en: Edit conditional expression
it: Modifica espressione condizionale

en: Edit...
it: Modifica...

en: Editing %1 starting at: %2
    Warning: Must save the symbol map for changes to be kept.
it: Modifica %1 che inizia a: %2
    Attenzione: bisogna salvare la mappa simboli per mantenere i cambiamenti.

en: Eff. Address
it: Ind. reale

en: Effect
it: Effetto

en: Effective
it: Effettivo

en: Effective Address
it: Indirizzo reale

en: Effective address %1 has no physical address translation.
it: L'indirizzo reale %1 non ha un corrispondente indirizzo fisico

en: Effective priority
it: Priorità effettiva

en: Eject Disc
it: Espelli disco

en: Element
it: Elemento

en: Empty
it: Vuoto

en: Emu Thread already running
it: Thread dell'emulatore già in esecuzione

en: Emulate Disc Speed
it: Emula velocità disco

en: Emulate Infinity Base
it: Emula Base Infinity

en: Emulate Skylander Portal
it: Emula Skylander Portal

en: Emulate Wii Speak
it: Emula Wii Speak

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
it: Emula l'adattatore Bluetooth del Wii

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
it: Emula la velocità disco dell'hardware reale. Disabilitarlo potrebbe causare instabilità. L'impostazione predefinita è <b>Abilitato</b>

en: Emulated USB Devices
it: Dispositivi USB emulati

en: Emulated Wii Remote
it: Wii Remote emulato

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
it: Dimensioni memoria emulata non corrispondenti!
    Attuale: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Emulation Speed
it: Velocità di emulazione

en: Enable
it: Attiva

en: Enable API Validation Layers
it: Abilita layer di validazione API

en: Enable Cheats
it: Abilita trucchi

en: Enable Controller Inpu&t
it: Abilita Inpu&t Controller

en: Enable Custom RTC
it: Abilita RTC personalizzato

en: Enable Debugging UI
it: Abilita UI debugging

en: Enable Discord Presence
it: Abilita presenza Discord

en: Enable Dual Core
it: Abilita Dual Core

en: Enable Dual Core (speedhack)
it: Abilita Dual Core (speedhack)

en: Enable Emulated CPU Clock Override
it: Abilita override del clock della CPU emulata

en: Enable Emulated Memory Size Override
it: Abilità override dimensione memoria emulata

en: Enable Encore Achievements
it: Abilita Achievement Encore

en: Enable FPRF
it: Abilita FPRF

en: Enable Graphics Mods
it: Abilita mod grafiche

en: Enable Hardcore Mode
it: Abilita modalità hardcore

en: Enable Hardcore Mode on RetroAchievements.<br><br>Hardcore Mode is intended to provide an experience as close to gaming on the original hardware as possible. RetroAchievements rankings are primarily oriented towards Hardcore points (Softcore points are tracked but not as heavily emphasized) and leaderboards require Hardcore Mode to be on.<br><br>To ensure this experience, the following features will be disabled, as they give emulator players an advantage over console players:<br>- Loading states<br>-- Saving states is allowed<br>- Emulator speeds below 100%<br>-- Frame advance is disabled<br>-- Turbo is allowed<br>- Cheats<br>- Memory patches<br>-- File patches are allowed<br>- Debug UI<br>- Freelook<br><br><dolphin_emphasis>This cannot be turned on while a game is playing.</dolphin_emphasis><br>Close your current game before enabling.<br>Be aware that turning Hardcore Mode off while a game is running requires the game to be closed before re-enabling.
it: Abilita la Modalità Hardcore su RetroAchievements.<br><br>Lo scopo della Modalità Hardcore è quella di fornire un'esperienza quanto più vicina possibile al gaming su hardware originale. Le classifiche di RetroAchievements sono principalmente orientate sui punti Hardcore (sono tracciati, ma meno considerati, anche i punti Softcore) e le leaderboard richiedono l'attivazione della Modalità Hardcore<br>In questa modalità le seguenti feature saranno disattivate, in quanto chi gioca su emulatore di solito è più avvantaggiato rispetto a chi gioca su console:<br>- Caricamento dei salvataggi di stato<br>-- Il salvataggio di stato è permesso<br>- Velocità di emulazione al di sotto del 100%<br>-- L'avanzamento per frame è disabilitato<br>-- Il turbo è permesso<br>- Trucchi<br>- Patch di memoria<br>-- Le patch dei file sono permesse<br>- UI di debug<br>- Camera libera<br><br><dolphin_emphasis>Non può essere attivata durante il gioco.</dolphin_emphasis><br>Chiudi il gioco corrente prima di abilitarla.<br>La disattivazione della Modalità Hardcore durante il gioco ne richiede la chiusura prima che possa essere riabilitata nuovamente.

en: Enable Iterative Input Mapping
it: Abilita mappatura input iterativo.

en: Enable JIT Block Profiling
it: Abilita JIT Block Profiling

en: Enable MMU
it: Abilita MMU

en: Enable Play Time Tracking
it: Abilita tracciamento tempo di gioco

en: Enable Progress Notifications
it: Abilita Notifica Avanzamento

en: Enable Progressive Scan
it: Abilita scansione progressiva

en: Enable RetroAchievements.org Integration
it: Abilita integrazione RetroAchievements.org

en: Enable Rumble
it: Abilita vibrazione

en: Enable Screen Saver
it: Abilita screen saver

en: Enable Speaker Data
it: Abilita dati altoparlante

en: Enable Spectator Mode
it: Abilita modalità spettatore

en: Enable Unofficial Achievements
it: Abilita achievement non ufficiali

en: Enable Usage Statistics Reporting
it: Abilita report statistiche d'uso

en: Enable VBI Frequency Override
it: Abilita override frequenza VBI

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
it: Abilita WiiConnect24 tramite WiiLink

en: Enable Wireframe
it: Abilita wireframe

en: Enable Write-Back Cache (slow)
it: Abilita cache write-back (lento)

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
it: Abilita l'emulazione della velocità del disco. Disabilitarlo potrebbe causare crash e diversi problemi in alcuni giochi. (ON = Compatibilità, OFF = Sbloccato)

en: Enable integration with RetroAchievements for earning achievements and competing in leaderboards.<br><br>Must log in with a RetroAchievements account to use. Dolphin does not save your password locally and uses an API token to maintain login.
it: Abilita l'integrazione con RetroAchievements per gli achievement e per la competizione nelle leaderboard.<br><br>Occorre autenticarsi con un account RetroAchievements. Dolphin non salva la password localmente e usa un token API per mantenere l'autenticazione.

en: Enable progress notifications on achievements.<br><br>Displays a brief popup message whenever the player makes progress on an achievement that tracks an accumulated value, such as 60 out of 120 stars.
it: Abilita la notifica di avanzamento per gli achievement.<br><br>Mostra un messaggio a scomparsa ogni volta che il giocatore avanza nel progresso cumulativo di un achievement, come la raccolta di 60 stelle su 120.

en: Enable unlocking achievements in Encore Mode.<br><br>Encore Mode re-enables achievements the player has already unlocked on the site so that the player will be notified if they meet the unlock conditions again, useful for custom speedrun criteria or simply for fun.<br><br>Setting takes effect on next game load.
it: Abilita lo sblocco degli achievement in Modalità Encore.<br><br>La Modalità Encore ri-attiva gli achievement che il giocatore ha già sbloccato sul sito per poter ricevere le notifiche quando il giocatore soddisfa nuovamente le condizioni, utile per speedrun custom o anche solo per divertimento.<br><br>L'impostazione avrà effetto dal prossimo gioco caricato.

en: Enable unlocking achievements in Spectator Mode.<br><br>While in Spectator Mode, achievements and leaderboards will be processed and displayed on screen, but will not be submitted to the server.<br><br>If this is on at game launch, it will not be turned off until game close, because a RetroAchievements session will not be created.<br><br>If this is off at game launch, it can be toggled freely while the game is running.
it: Abilita lo sblocco degli achievement in Modalità Spettatore.<br><br>In questa modalità, gli achievement e le leaderboard saranno calcolate e visualizzate a schermo, ma non verranno inviate al server.<br><br>Se è attivo all'avvio di un gioco, non potrà essere spento fino alla chiusura di un gioco perché non è possibile creare una sessione RetroAchievements altrimenti.<br><br>Se è spento all'avvio di un gioco, è possibile abilitarlo o disabilitarlo liberamente durante l'esecuzione.

en: Enable unlocking unofficial achievements as well as official achievements.<br><br>Unofficial achievements may be optional or unfinished achievements that have not been deemed official by RetroAchievements and may be useful for testing or simply for fun.<br><br>Setting takes effect on next game load.
it: Abilita lo sblocco di achivement ufficiali e non ufficiali.<br><br>Gli achievement non ufficiali potrebbero essere achievement opzionali o non completi che non sono stati ritenuti ufficiali da RetroAchievements, e potrebbero essere utili per testing o anche solo per divertimento.<br><br>L'impostazione avrà effetto dal prossimo gioco caricato.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita l'emulazione Dolby Pro Logic II con surround 5.1. Solo per alcuni backend.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
it: Abilita il calcolo rapido delle unità a virgola mobile, necessario per alcuni giochi. (ON = Compatibilità, OFF = Velocità)

en: Enables detection of arbitrary mipmaps, which some games use for special distance-based effects.<br><br>May have false positives that result in blurry textures at increased internal resolution, such as in games that use very low resolution mipmaps. Disabling this can also reduce stutter in games that frequently load new textures.<br><br>This setting is disabled when GPU Texture Decoding is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita il riconoscimento di mipmap arbitrarie, usate da alcuni giochi per ottenere effetti dipendenti dalla distanza.<br><br>Potrebbe ottenere falsi positivi, causando texture sfocate a maggiori risoluzioni interne, come in giochi che utilizzano mipmap di risoluzioni molto basse. Disabilitandolo, potrebbe ridursi lo stutter in giochi che caricano spesso nuove texture.<br><br>Questa funzione è disabilitata quando Decodifica texture GPU è abilitato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables emulation of the CPU write-back cache.<br>Enabling will have a significant impact on performance.<br>This should be left disabled unless absolutely needed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita l'emulazione della cache CPU write-back.<br>Abilitarla avrà un significativo impatto sulle performance.<br>Dovrebbe rimanere disabilitata a meno che non sia assolutamente necessaria.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables multithreaded command submission in backends where supported. Enabling this option may result in a performance improvement on systems with more than two CPU cores. Currently, this is limited to the Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita l'invio di comandi multithread nel backend quando supportato. Potrebbe aumentare le performance in sistemi con più di due CPU. Al momento, solo il backend Vulkan ne trarrebbe beneficio.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita la scansione progressiva, se supportata dal software emulato.
    La maggior parte dei giochi ne è compatibile.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables scRGB HDR output (if supported by your graphics backend and monitor). Fullscreen might be required.<br><br>This gives post process shaders more room for accuracy, allows "AutoHDR" post-process shaders to work, and allows to fully display the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br>Note that games still render in SDR internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita l'output HDR scRGB (se supportato dal tuo backend grafico e dal monitor). Potrebbe essere richiesto lo schermo intero.<br><br>Fa sì che gli shader di post processing siano più accurati, permette agli shader di post processing "AutoHDR" di funzionare, e permette la visualizzazione intera degli spazi colore PAL e NTSC-J.<br><br>Tieni presente che internamente i giochi continueranno a renderizzare in SDR.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables texture decoding using the GPU instead of the CPU.<br><br>This may result in performance gains in some scenarios, or on systems where the CPU is the bottleneck.<br><br>If this setting is enabled, Arbitrary Mipmap Detection will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita la decodifica delle texture usando la GPU al posto della CPU.<br><br>Potrebbe aumentare le perfomance in alcuni casi, soprattutto se la CPU fa da collo di bottiglia.<br><br>Se abilitato, Mipmap detection arbitraria verrà disabilitato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
it: Abilita l'Unità di Gestione della Memoria (MMU), necessaria per alcuni giochi. (ON = Compatibilità, OFF = Velocità)

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilità la Memory Management Unit, necessaria per alcuni giochi. (ON = Compatibile, OFF = Veloce)<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables the WiiLink service for WiiConnect24 channels.
    WiiLink is an alternate provider for the discontinued WiiConnect24 Channels such as the Forecast and Nintendo Channels
    Read the Terms of Service at: https://www.wiilink24.com/tos
it: Abilita il servizio WiiLink per i canali WiiConnect24.
    WiiLink è un provider alternativo per i canali WiiConnect24 cessati, come il Meteo e i Canali Nintendo
    Leggi i Termini del Servizio su: https://www.wiilink24.com/tos

en: Enables the use of AR and Gecko cheat codes which can be used to modify games' behavior. These codes can be configured with the Cheats Manager in the Tools menu.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita l'uso dei codici AR e Gecko, che possono essere usati per modificare il comportamento dei giochi. Questi codici possono essere configurati con il Cheat Manager nel menu Strumenti.<br><br>L'impostazione non può essere modificata a emulazione avviata.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues. On the Vulkan and D3D backends, this also enables debug symbols for the compiled shaders.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Abilita la validazione delle chiamate API fatte dal backend video. Aiuta il debugging di difetti grafici. Su backend Vulkan e D3D inoltre attiva i simboli di debug per gli shader compilati.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Encodes frame dumps using the Ut Video codec. If this option is unchecked, a lossy Xvid codec will be used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Codifica i frame dump usando il codec Ut VIdeo. Se questa opzione è deselezionata, verrà usato un codec Xvid lossy.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Encoding
it: Codifica

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
it: I seguenti errori sono stati riscontrati durante l'apertura dei file di salvataggio:
    %1
    
    Importazione annullata.

en: End Addr
it: Fine Ind

en: End Address
it: Fine indirizzo

en: Enet Didn't Initialize
it: Enet non è stato inizializzato

en: English
it: Inglese

en: Enhancements
it: Miglioramenti

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
it: Inserisci l'indirizzo IP del dispositivo con il Client XLink Kai in esecuzione:

en: Enter USB device ID
it: Inserisci ID del dispositivo USB

en: Enter address to watch:
it: Inserisci indirizzo da controllare:

en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
it: Inserisci il nuovo indirizzo MAC dell'Adattatore Broadband:

en: Enter password
it: Inserisci la password

en: Enter the DNS server to use:
it: Inserisci il server DNS da utilizzare:

en: Enter the IP address and port of the tapserver instance you want to connect to.
it: Inserisci l'indirizzo IP e la porta dell'istanza tapserver a cui vuoi connetterti.

en: Enter the RSO module address:
it: Inserisci l'indirizzo del modulo RSO:

en: Error
it: Errore

en: Error Log
it: Log errori

en: Error Opening Adapter: %1
it: Errore apertura adattatore: %1

en: Error collecting save data!
it: Errore recuperando i salvataggi!

en: Error converting value
it: Errore nella conversione del valore

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
it: Errore nel caricamento della lingua selezionata. Ritorno alla lingua di sistema.

en: Error obtaining session list: %1
it: Errore durante l'ottenimento della lista delle sessioni: %1

en: Error occurred while loading some texture packs
it: Si è verificato un errore durante il caricamento dei texture pack

en: Error processing codes.
it: Errore processando i codici.

en: Error processing data.
it: Errore processando i dati.

en: Error reading file: {0}
it: Errore durante la lettura del file: {0}

en: Error synchronizing cheat codes!
it: Errore sincronizzando i cheat code!

en: Error synchronizing save data!
it: Errore sincronizzando i dati di salvataggio!

en: Error writing file: {0}
it: Errore durante la scrittura del file: {0}

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
it: Errore: Dopo "{0}", trovato {1} ({2:#x}) invece del save marker {3} ({4:#x}). Interruzione del caricamento dello stato di gioco...

en: Error: GBA{0} failed to create core
it: Errore: GBA{0} non è riuscito a creare il core

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
it: Errore: GBA{0} non è riuscito a caricare il BIOS in {1}

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
it: Errore: GBA{0} non è riuscito a caricare la ROM in {1}

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
it: Errore: GBA{0} non è riuscito a caricare il salvataggio in {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
it: Errore: GBA{0} non è riuscito ad aprire il BIOS in {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
it: Errore: GBA{0} non è riuscito ad aprire la ROM in {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
it: Errore: GBA{0} non è riuscito ad aprire il salvataggio in {1}

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
it: Errore: Questa build non supporta i controller GBA emulati

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
it: Errore: Tentativo di accesso ai font Shift JIS, ma non risultano caricati. I giochi potrebbero non mostrare correttamente i caratteri, o crashare.

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
it: Errore: Tentativo di accesso ai font Windows-1252, ma non risultano caricati. I giochi potrebbero non mostrare correttamente i caratteri, o crashare.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
it: Sono stati trovati errori in {0} blocchi nella partizione {1}.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
it: Sono stati trovati errori in {0} blocchi inutilizzati nella partizione {1}.

en: Euphoria
it: Euforia

en: Europe
it: Europa

en: Exclusive Ubershaders
it: Ubershader esclusivi

en: Exit
it: Esci

en: Expected + or closing paren.
it: Previsto + o chiusa paren.

en: Expected arguments: {0}
it: Argomenti previsti: {0}

en: Expected closing paren.
it: Prevista chiusa paren.

en: Expected colon.
it: Punto e virgola previsto.

en: Expected end of expression.
it: Termine di espressione prevista.

en: Expected name of input.
it: Previsto nome dell'input.

en: Expected opening paren.
it: Prevista apri paren.

en: Expected start of expression.
it: Inizio di espressione prevista.

en: Expected variable name.
it: Prevista nome variabile.

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Export All Wii Saves
it: Esporta tutti i salvataggi Wii

en: Export Failed
it: Esportazione non riuscita

en: Export Recording
it: Esporta registrazione

en: Export Recording...
it: Esporta registrazione...

en: Export Save File
it: Esporta file di salvataggio

en: Export Save Files
it: Esporta file di salvataggio

en: Export Wii Save
it: Esporta salvataggio Wii

en: Export Wii Saves
it: Esporta salvataggi Wii

en: Export as .&gcs...
it: Esporta come .&gcs...

en: Export as .&sav...
it: Esporta come .&sav...

en: Extension
it: Estensione

en: Extension Motion Input
it: Estensione input di movimento

en: Extension Motion Simulation
it: Estensione simulazione di movimento

en: External
it: Esterno

en: Extract Certificates from NAND
it: Estrai certificati da NAND

en: Extract Entire Disc...
it: Estrai disco intero...

en: Extract Entire Partition...
it: Estrai partizione intera...

en: Extract File...
it: Estrai file...

en: Extract Files...
it: Estrai file...

en: Extract System Data...
it: Estrai dati di sistema...

en: Extracting All Files...
it: Estrazione di tutti i file...

en: Extracting Directory...
it: Estrazione cartella...

en: FIFO Player
it: Lettore FIFO

en: Failed loading XML.
it: Impossibile caricare l'XML.

en: Failed opening memory card:
    %1
it: Fallita apertura della memory card:
    %1

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
it: Fallito l'inserimento di questa sessione all'indice NetPlay: %1

en: Failed to append to signature file '%1'
it: Impossibile aggiungere il file di signature '%1'

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
it: Impossibile richiedere l'interfaccia per il ponte BT: {0}

en: Failed to clear Skylander!
it: Fallita rimozione dello Skylander!

en: Failed to clear the Skylander from slot %1!
it: Fallita rimozione dello Skylander dallo slot %1!

en: Failed to connect to Redump.org
it: Impossibile connettersi a Redump.org

en: Failed to connect to server: %1
it: Impossibile connettersi al server: %1

en: Failed to create D3D swap chain
it: Impossibile creare la swap chain D3D

en: Failed to create D3D12 context
it: Impossibile creare il contesto D3D12

en: Failed to create D3D12 global resources
it: Impossibile creare le risorse globali D3D12

en: Failed to create DXGI factory
it: Impossibile creare la factory DXGI

en: Failed to create Infinity file
it: Fallita creazione del file Infinity

en: Failed to create Skylander file!
it: Fallita creazione del file Skylander!

en: Failed to create Skylander file:
    %1
    
    The Skylander may already be on the portal.
it: Fallita creazione del file Skylander:
    %1
    
    Lo Skylander potrebbe già essere nel portale

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
it: Impossibile eliminare il file di salvataggio NetPlay GBA{0}. Controlla di avere i corretti permessi di scrittura.

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
it: Impossibile eliminare la memory card NetPlay. Controlla di avere i corretti permessi di scrittura.

en: Failed to delete the selected file.
it: Fallita la rimozione del file selezionato.

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
it: Impossibile disconnettere il driver kernel per il ponte BT: {0}

en: Failed to download codes.
it: Download dei codici non riuscito.

en: Failed to dump %1: Can't open file
it: Fallito il dump %1: Impossibile aprire il file

en: Failed to dump %1: Failed to write to file
it: Fallito il dump %1: Impossibile scrivere il file

en: Failed to export the following save files:
it: Fallita l'esportazione dei seguenti file di salvataggio:

en: Failed to extract certificates from NAND
it: Fallita estrazione dei certificati dalla NAND

en: Failed to extract file.
it: Estrazione del file non riuscita.

en: Failed to extract system data.
it: Fallita estrazione dei dati di sistema.

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
it: Impossibile trovare il nuovo file.
    {0}
     verrà sovrascritto

en: Failed to find one or more D3D symbols
it: Impossibile trovare uno o più simboli D3D

en: Failed to import "%1".
it: Importazione di "%1" non riuscita.

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
it: Fallita l'importazione del salvataggio. Avvia il gioco una volta, poi riprova.

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
it: Fallita l'importazione del salvataggio. Il file sembra corrotto o non è un file di salvataggio Wii valido.

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
it: Non è stato possibile importare il salvataggio. la tua NAND potrebbe essere corrotta, o qualcosa sta impedendo l'accesso ai file al suo interno. Prova a ripararla (Strumenti -> Gestisci NAND -> Controlla NAND...), quindi importa di nuovo il salvataggio.

en: Failed to init core
it: Inizializzazione fallita

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
it: Impossibile inizializzare Direct3D.
    Accertati che la tua scheda video supporti almeno D3D 10.0
    {0}

en: Failed to initialize Realtek Bluetooth device.
    
    Bluetooth passthrough will probably not work.
it: Impossibile inizializzare il dispositivo Bluetooth Realtek.
    
    Probabilmente il Bluetooth passthrough non funzionerà.

en: Failed to initialize renderer classes
it: Impossibile inizializzare le classi del renderer

en: Failed to install pack: %1
it: Fallita installazione del pack: %1

en: Failed to install this title to the NAND.
it: Fallita installazione del titolo nella NAND.

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
it: Fallito l'ascolto sulla porta %1. C'è già un'altra istanza di un server NetPlay in esecuzione?

en: Failed to load RSO module at %1
it: Fallito caricamento del modulo RSO a %1

en: Failed to load d3d11.dll
it: Caricamento d3d11.dll non riuscito

en: Failed to load dxgi.dll
it: Caricamento dxgi.dll non riuscito

en: Failed to load map file '%1'
it: Fallita l'apertura del file mappa '%1'

en: Failed to load the Skylander file!
it: Fallito caricamento del file Skylander!

en: Failed to load the Skylander file:
    %1
it: Fallito caricamento del file Skylander:
    %1

en: Failed to load the executable to memory.
it: Impossibile caricare l'eseguibile in memoria.

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
it: Impossibile caricare {0}. Se stai utilizzando Windows 7, prova a installare l'aggiornamento KB4019990.

en: Failed to modify Skylander!
it: Impossibile modificare lo Skylander!

en: Failed to open "%1" for writing.
it: Fallita l'apertura di "%1" per la scrittura.

en: Failed to open "{0}" for writing.
it: Fallita l'apertura di "{0}" per la scrittura.

en: Failed to open '%1'
it: Fallita l'apertura di '%1'

en: Failed to open Bluetooth device {:04x}:{:04x}: {}
it: Impossibile aprire il dispositivo Bluetooth: {:04x}:{:04x}: {}

en: Failed to open Branch Watch snapshot "%1"
it: Fallita l'apertura dello snapshot Branch Watch "%1"

en: Failed to open config file!
it: Apertura del file di configurazione non riuscita

en: Failed to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Failed to open file "{0}".
it: Impossibile aprire il file "{0}".

en: Failed to open file "{0}". Verify your write permissions.
it: Impossibile aprire il file "{0}". Verifica di avere i corretti permessi di scrittura.

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
it: Impossibile aprire il file con un editor esterno.
    Assicurati di avere un'applicazione di default per l'apertura dei file INI.

en: Failed to open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Failed to open server
it: Impossibile avviare il server

en: Failed to open the Infinity file!
it: Fallita apertura del file Infinity!

en: Failed to open the Infinity file:
    %1
    
    The file may already be in use on the base.
it: Fallita apertura del file Infinity:
    %1!
    
    Il file potrebbe già essere in uso sulla base.

en: Failed to open the Skylander file!
it: Fallita apertura del file Skylander!

en: Failed to open the Skylander file:
    %1
    
    The file may already be in use on the portal.
it: Fallita apertura del file Skylander:
    %1
    
    Il file potrebbe già essere in uso sul portale.

en: Failed to open the input file "%1".
it: Fallita l'apertura del file di input "%1".

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
it: Fallita l'apertura del file di output "{0}".
    Controlla di avere i permessi di scrittura nella cartella di destinazione e che sia possibile scrivere sul dispositivo.

en: Failed to parse Redump.org data
it: Fallito parsing dei dati di Redump.org

en: Failed to parse given value into target data type.
it: Non è stato possibile convertire il valore in input nel tipo indicato.

en: Failed to read DFF file.
it: Lettura del file DFF non riuscita.

en: Failed to read from file.
it: Accesso non riuscito al file.

en: Failed to read from the input file "{0}".
it: Fallita la lettura dal file di input "{0}".

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
it: Impossibile leggere i file di salvataggio selezionati dalla memory card.

en: Failed to read the Infinity file!
it: Fallita lettura del file Infinity!

en: Failed to read the Infinity file:
    %1
    
    The file was too small.
it: Fallita lettura del file Infinity:
    %1
    
    Il file è troppo piccolo.

en: Failed to read the Skylander file!
it: Fallita lettura del file Skylander!

en: Failed to read the Skylander file:
    %1
    
    The file was too small.
it: Fallita lettura del file Skylander:
    %1
    
    Il file è troppo piccolo.

en: Failed to read the contents of file:
    %1
it: Impossibile leggere il contenuto del file:
    %1

en: Failed to read {0}
it: Fallita lettura di {0}

en: Failed to remove file.
it: Rimozione del file non riuscita.

en: Failed to remove junk data from file "%1".
    
    Would you like to convert it without removing junk data?
it: Fallita la rimozione dei dati inutilizzati dal file "%1".
    
    Vuoi convertirlo senza la loro rimozione?

en: Failed to remove this title from the NAND.
it: Fallita rimozione del titolo dalla NAND

en: Failed to reset NetPlay GCI folder. Verify your write permissions.
it: Impossibile resettare la cartella NetPlay GCI. Controlla di avere i corretti permessi di scrittura.

en: Failed to reset NetPlay NAND folder. Verify your write permissions.
it: Impossibile resettare la cartella NetPlay NAND. Controlla di avere i corretti permessi di scrittura.

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
it: Impossibile resettare la cartella di reindirizzamento NetPlay. Controlla di avere i corretti permessi di scrittura.

en: Failed to save Branch Watch snapshot "%1"
it: Fallito il salvataggio dello snapshot Branch Watch "%1"

en: Failed to save FIFO log.
it: Fallito il salvataggio del log FIFO.

en: Failed to save code map to path '%1'
it: Impossibile salvare la mappa del codice nel percorso '%1'

en: Failed to save signature file '%1'
it: Impossibile salvare il file di signature '%1'

en: Failed to save symbol map to path '%1'
it: Impossibile salvare la mappa dei simboli nel percorso '%1'

en: Failed to save to signature file '%1'
it: Impossibile salvare nel file di signature '%1'

en: Failed to sync SD card with folder. All changes made this session will be discarded on next boot if you do not manually re-issue a resync in Config > Wii > SD Card Settings > {0}!
it: Impossibile sincronizzare la scheda SD con la cartella. Tutte le modifiche fatte in questa sessione verranno scartate al prossimo avvio se non avvii manualmente una ri-sincronizzazione in Configurazione > Wii > Impostazioni Scheda SD > {0}!

en: Failed to uninstall pack: %1
it: Fallista disinstallazione del pack: %1

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
it: Scrittura di BT.DINF su SYSCONF non riuscita

en: Failed to write Mii data.
it: Fallita scrittura dei dati Mii.

en: Failed to write Wii save.
it: Fallita scrittura del salvataggio Wii.

en: Failed to write config file!
it: Fallita la scrittura del file di configurazione!

en: Failed to write modified memory card to disk.
it: Impossibile scrivere la memory card modificata sul disco.

en: Failed to write redirected save.
it: Fallita scrittura del salvataggio redirezionato.

en: Failed to write savefile to disk.
it: Impossibile scrivere il salvataggio su disco.

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
it: Fallita la scrittura del file di output "{0}".
    Controlla di avere abbastanza spazio sul dispositivo di destinazione.

en: Failure
it: Errore

en: Fair Input Delay
it: Ritardo input imparziale

en: Fallback Region
it: Regione alternativa

en: Fallback Region:
it: Regione alternativa:

en: Fast
it: Rapida

en: Fast Depth Calculation
it: Calcolo rapido della profondità

en: Field of View
it: Campo visivo

en: Figure Number:
it: Statuina numero:

en: Figure type
it: Tipo di figura

en: File Details
it: Dettagli del file

en: File Format
it: Formato del file

en: File Format:
it: Formato del file:

en: File Info
it: Info file

en: File Name
it: Nome file

en: File Path
it: Percorso:

en: File Size
it: Dimensioni del file

en: File Size:
it: Dimensione del file:

en: File contained no codes.
it: Il file non contiene codici.

en: File {0} was not found on the server.
    
    This might be normal.
    
    Not all devices expect this file.
it: Il file {0} non è stato trovato nel server.
    
    Potrebbe essere normale.
    
    Non tutti i dispositivi richiedono questo file.

en: Filename
it: Nome file

en: Files opened, ready to compress.
it: File aperti, pronti alla compressione.

en: Files specified in the M3U file "{0}" were not found:
    {1}
it: I file specificati nel flie M3U "{0}" non esistono:
    {1}

en: Filesize does not match any known GameCube Memory Card size.
it: Le dimensioni non corrispondono a nessuna Memory Card GameCube conosciuta.

en: Filesize in header mismatches actual card size.
it: La dimensione nell'intestazione non corrisponde alla dimensione effettiva della scheda.

en: Fill Audio Gaps
it: Riempi buchi audio

en: Filter Label List
it: Filtra lista etichette

en: Filters
it: Filtri

en: Find &Next
it: Trova &successivo

en: Find &Previous
it: Trova &precedente

en: Finish Calibration
it: Termina calibrazione

en: Finishing the update...
    This can take a while.
it: Completando l'aggiornamento...
    Potrebbe volerci un po'.

en: Fire
it: Fuoco

en: First Person
it: Prima persona

en: Fix Checksums
it: Ripara checksum

en: Fix Checksums Failed
it: Ripara checksum falliti

en: Fixed Alignment
it: Allineamento fisso

en: Follow &Branch
it: Segui &flusso

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
it: Per istruzioni sull'installazione, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">consulta questa pagina</a>.

en: For setup instructions, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">refer to this page</a>.
it: Per istruzioni sull'installazione, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">consulta questa pagina</a>.

en: Force 16:9
it: Forza 16:9

en: Force 24-Bit Color
it: Forza colore 24-Bit

en: Force 4:3
it: Forza 4:3

en: Force Linear and 16x Anisotropic
it: Forza lineare e anisotropico 16x

en: Force Linear and 1x Anisotropic
it: Forza lineare e anisotropico 1x

en: Force Linear and 2x Anisotropic
it: Forza lineare e anisotropico 2x

en: Force Linear and 4x Anisotropic
it: Forza lineare e anisotropico 4x

en: Force Linear and 8x Anisotropic
it: Forza lineare e anisotropico 8x

en: Force Listen Port:
it: Forza ascolto su porta:

en: Force Nearest and 1x Anisotropic
it: Forza adiacente e anisotropico 1x

en: Force new function symbol to be made at %1?
it: Forzare la creazione del nuovo simbolo funzione a %1?

en: Forced off because %1 doesn't support VS expansion.
it: Forzato a off perché %1 non supporta l'espansione VS

en: Forced on because %1 doesn't support geometry shaders.
it: Forzato a on perché %1 non supporta i geometry shader.

en: Forces the game to output graphics at any aspect ratio by expanding the view frustum without stretching the image.<br>This is a hack, and its results will vary widely game to game (it often causes the UI to stretch).<br>Game-specific AR/Gecko-code aspect ratio patches are preferable over this if available.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Forza l'output grafico a qualunque rapporto d'aspetto espandendo il frustrum della vista senza allargare l'immagine.<br>È un hack, e il risultato varierà a seconda del gioco (spesso causa l'allargamento della UI).<br>Se disponibili, sono preferibili codici AR/Gecko piuttosto che questo.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.<br><br>Has no impact on performance and causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Forza il gioco a renderizzare i canali di colore RGB a 24-bit, aumentando la qualità riducendo il colour banding.<br><br>Non influisce sulle prestazioni e causa minori difetti grafici.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Forces the render window to stay on top of other windows and applications.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Forza la finestra di render in cima a tutte le altre finestre e applicazioni.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Format:
it: Formato:

en: Forward
it: In avanti

en: Forward port (UPnP)
it: Inoltra porta (UPnP)

en: Found %1 results for "%2"
it: Trovati %1 risultati per "%2"

en: Frame Advance
it: Avanza di un fotogramma

en: Frame Advance Decrease Speed
it: Riduci velocità avanzamento frame

en: Frame Advance Increase Speed
it: Aumenta velocità avanzamento frame

en: Frame Advance Reset Speed
it: Reimposta velocità avanzamento frame

en: Frame Dumping
it: Dumping dei frame

en: Frame Range
it: Intervallo fotogramma

en: Frame dump image(s) '{0}' already exists. Overwrite?
it: L'immagine/i del fotogramma '{0}' esiste già. Vuoi sovrascrivere?

en: Frames to Record:
it: Fotogrammi da registrare:

en: France
it: Francia

en: Free Blocks: %1
it: Blocchi liberi: %1

en: Free Files: %1
it: Blocchi liberi: %1

en: Free Look Control Type
it: Tipo controlli camera libera

en: Free Look Controller %1
it: Controller camera libera %1

en: Free Look Settings
it: Impostazioni camera libera

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
it: La camera libera permette la manipolazione della telecamera in-game. Diversi tipi di telecamera sono disponibili dal menu a tendina.<br><br>Per istruzioni dettagliate, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">consulta questa pagina</a>.

en: Free memory:
it: Memoria libera:

en: FreeLook
it: CameraLibera

en: Freelook
it: Camera libera

en: Freelook Toggle
it: Abilita/Disabilita camera libera

en: French
it: Francese

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frets
it: Tasti

en: From
it: Da

en: From:
it: Da:

en: FullScr
it: Schermo intero

en: Function
it: Funzione

en: Function Settings
it: Impostazioni funzionalità

en: Functions
it: Funzioni

en: GBA (Integrated)
it: GBA (Integrato)

en: GBA Cartridge Path:
it: Percorso cartuccia GBA:

en: GBA Core
it: Core GBA

en: GBA Port %1
it: Porta GBA %1

en: GBA Settings
it: Impostazioni GBA

en: GBA Volume
it: Volume GBA

en: GBA Window Size
it: Dimensioni finestra GBA

en: GBA%1 ROM changed to "%2"
it: Cambiata ROM GBA%1 in "%2"

en: GBA%1 ROM disabled
it: ROM GBA%1 disabilitata

en: GC Port %1
it: Porta GC %1

en: GCI Folder
it: Cartella GCI

en: GCI Folder Path:
it: Cartella GCI:

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
it: GCMemcardDirectory: ClearBlock chiamato con indirizzo non valido

en: GCZ GC/Wii images (*.gcz)
it: Immagini GCZ GC/Wii (*.gcz)

en: GFX FIFO: Unknown Opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and Dolphin will now likely crash or hang.
it: GFX FIFO: Opcode Sconosciuto ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Ulteriori errori verranno inviati al log Video Backend e Dolphin ora probabilmente crasherà o si bloccherà.

en: GL_MAX_TEXTURE_SIZE is {0} - must be at least 1024.
it: GL_MAX_TEXTURE_SIZE è {0} - deve essere almeno 1024.

en: GPU Texture Decoding
it: Decodificatore texture GPU

en: GPU: ERROR: Need GL_ARB_framebuffer_object for multiple render targets.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
it: GPU: ERRORE: Occorre GL_ARB_framebuffer_object per render target multipli.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Does your video card support OpenGL 2.0?
it: GPU: ERRORE OGL: La tua scheda video supporta OpenGL 2.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
it: GPU: ERRORE OGL: Serve GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.3?
it: GPU: ERRORE OGL: Occorre GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3.3?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.1?
it: GPU: ERRORE OGL: Occorre GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3.1?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
it: GPU: ERRORE OGL: Occorre GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3?
it: GPU: ERRORE OGL: Occorre OpenGL versione 3.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3?

en: GPU: OGL ERROR: Need at least GLSL 1.30
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
    GPU: Your driver supports GLSL {0}
it: GPU: ERRORE OGL: Occorre almeno GLSL 1.30
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 3.0?
    GPU: I tuoi driver supportano GLSL {0}

en: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    GPU: Does your video card support OpenGL 2.x?
it: GPU: ERRORE OGL: Numero di attributi {0} insufficienti.
    GPU: La tua scheda video supporta OpenGL 2.x?

en: Game
it: Gioco

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
it: Schede di gioco Game Boy Advance (*.gba)

en: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;All Files (*)
it: ROM Game Boy Advance (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;Tutti i file (*)

en: Game Boy Advance at Port %1
it: Game Boy Advance sulla porta %1

en: Game Color Space:
it: Spazio colore di gioco:

en: Game Config
it: Configurazione di gioco

en: Game Details
it: Dettagli del gioco

en: Game Folders
it: Cartelle di gioco

en: Game Gamma
it: Gamma di gioco

en: Game Gamma:
it: Gamma di gioco:

en: Game ID
it: ID gioco

en: Game ID:
it: ID gioco:

en: Game Status
it: Stato del gioco

en: Game changed to "%1"
it: Cambiato gioco in "%1"

en: Game file has a different hash; right-click it, select Properties, switch to the Verify tab, and select Verify Integrity to check the hash
it: Il file di gioco ha un hash differente; premi il tasto destro, seleziona Proprietà, vai alla scheda Verifica e seleziona Verifica Integrità per controllare l'hash.

en: Game has a different disc number
it: Il gioco ha un diverso numero di disco

en: Game has a different revision
it: Il gioco ha una revisione differente

en: Game is already running!
it: Il gioco è già in esecuzione!

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
it: Gioco sovrascritto con un altro salvataggio. Corruzione in posizione {0:#x}, {1:#x}

en: Game region does not match
it: La regione del gioco non coincide

en: GameCube Controller
it: Controller GameCube

en: GameCube Controller Adapter (USB)
it: Adattatore controller GameCube (USB)

en: GameCube Controller Adapter at Port %1
it: Adattatore controller GameCube su porta %1

en: GameCube Controller at Port %1
it: Controller GameCube su porta %1

en: GameCube Controllers
it: Controller GameCube

en: GameCube Keyboard
it: Tastiera GameCube

en: GameCube Keyboard at Port %1
it: Tastiera GameCube su porta %1

en: GameCube Memory Card Manager
it: Gestione Memory Card GameCube

en: GameCube Memory Cards
it: Memory Card GameCube

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
it: Memory Card GameCube (*.raw *.gcp)

en: GameCube Microphone Slot %1
it: Microfono GameCube slot %1

en: GameCube TAS Input %1
it: GameCube TAS input %1

en: Gate Size
it: Dimensione slot stick

en: Gecko Codes
it: Codici Gecko

en: General
it: Generale

en: General and Options
it: Generale e opzioni

en: Generate Action Replay Code(s)
it: Codici Action Replay generati

en: Generate a New Statistics Identity
it: Genera una nuova identità statistiche

en: Generate a new anonymous ID for your usage statistics. This will cause any future statistics to be unassociated with your previous statistics.
it: Genera un nuovo ID anonimo per le tue statistiche d'utilizzo. Dissocerà qualunque futura statistica dalle tue statistiche precedenti.

en: Generated AR code(s).
it: Codici AR generati.

en: Generated symbol names from '%1'
it: Generati nomi dei simboli da '%1'

en: German
it: Tedesco

en: Germany
it: Germania

en: GetDeviceList failed: {0}
it: Fallita GetDeviceList: {0}

en: Giant
it: Gigante

en: Giants
it: Giganti

en: Golf Mode
it: Modalità golf

en: Good dump
it: Buon dump

en: Graphics
it: Video

en: Graphics Mods
it: Mod grafiche

en: Graphics Toggles
it: Settaggi grafici

en: Graphics mods are currently disabled.
it: Le mod grafiche sono attualmente disabilitate.

en: Greatly increases the quality of textures generated using render-to-texture effects.<br><br>Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues. Raising the internal resolution will improve the effect of this setting. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Aumenta di molto la qualità delle texture generate utilizzando gli effetti di rendering su texture.<br><br>Aumenta leggermente il carico GPU e causa leggeri difetti grafici. Aumentare la risoluzione interna migliora gli effetti di questa impostazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Green
it: Verde

en: Green Left
it: Verde sinistro

en: Green Right
it: Verde destro

en: Grid View
it: Vista a griglia

en: Guitar
it: Chitarra

en: Gyroscope
it: Giroscopio

en: HLE (recommended)
it: HLE (consigliato)

en: HTTP GET {0}
    
    Error: {1}
it: HTTP GET {0}
    
    Errore: {1}

en: Hacks
it: Hack

en: Head
it: Testa

en: Help
it: Aiuto

en: Hero level:
it: Livello eroe:

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide &Controls
it: Nascondi &controlli

en: Hide All
it: Nascondi tutto

en: Hide In-Game Sessions
it: Nascondi sessioni in-game

en: Hide Incompatible Sessions
it: Nascondi sessioni incompatibili

en: Hide Remote GBAs
it: Nascondi GBA remoti

en: Hides the mouse cursor whenever it is inside the render window and the render window is focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
it: Nasconde il cursore del mouse all'interno della finestra di render quando si trova in primo piano.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona &quot;Al movimento&quot;.</dolphin_emphasis>

en: High
it: Alta

en: High (Latency ~40 ms)
it: Alto (latenza ~40 ms)

en: Highest (Latency ~80 ms)
it: Altissimo (latenza ~80 ms)

en: Highlight &color
it: &Colore di evidenza

en: Hit Strength
it: Forza

en: Horizontal FOV
it: FOV orizzontale

en: Host Code:
it: Codice host:

en: Host F. Size
it: Dim. far code host

en: Host Far Code Cache
it: Cache far code host

en: Host Far Code Size
it: Dimensione far code host

en: Host Input Authority
it: Autorità input host

en: Host N. Size
it: Dim. near code host

en: Host Near Code Cache
it: Cache near code host

en: Host Near Code Size
it: Dimensione near code host

en: Host has control of sending all inputs to the game, as received from other players, giving the host zero latency but increasing latency for others.
    Suitable for casual games with 3+ players, possibly on unstable or high latency connections.
it: L'host ha il potere di inviare tutti gli input al gioco come ricevuti dagli altri giocatori, dandogli zero latenza ma aumentando quella degli altri.
    Adatto a giochi casual con più di 3 giocatori, ma potenzialmente instabile su connessioni ad alta latenza.

en: Host input authority disabled
it: Autorità input host disattivata

en: Host input authority enabled
it: Autorità input host attivata

en: Host instruction count: %1 near %2 far (%3% blowup)
it: Conteggio istruzioni host: %1 near %2 far (%3% esclusa)

en: Host with NetPlay
it: Host con NetPlay

en: Hotkey Settings
it: Impostazioni Tasti di Scelta Rapida

en: Hotkeys
it: Tasti di scelta rapida

en: Hotkeys Require Window Focus
it: I tasti rapidi richiedono il focus

en: Hybrid Ubershaders
it: Ubershader ibridi

en: I am aware of the risks and want to continue
it: Sono cosciente del rischio e voglio continuare

en: ID entered is invalid!
it: L'ID inserito non è valido!

en: IOS Version:
it: Versione IOS:

en: IOS: A file required for SSL services ({0}) is invalid. Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
it: IOS: Un file richiesto per i servizi SSL ({0}) non è valido. Si prega di consultare https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ per istruzioni su come impostare le connettività Wii

en: IOS: Could not read a file required for SSL services ({0}). Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
it: IOS: Impossibile leggere un file richiesto per i servizi SSL ({0}). Si prega di consultare https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ per istruzioni su come impostare le connettività Wii

en: IP Address:
it: Indirizzo IP:

en: IPL Settings
it: Impostazioni IPL

en: IR
it: Puntamento IR

en: IR Sensitivity:
it: Sensibilità IR:

en: ISO: A simple and robust format which is supported by many programs. It takes up more space than any other format.
    
    GCZ: A basic compressed format which is compatible with most versions of Dolphin and some other programs. It can't efficiently compress junk data (unless removed) or encrypted Wii data.
    
    WIA: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later, and a few other programs. It can efficiently compress encrypted Wii data, but not junk data (unless removed).
    
    RVZ: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later. It can efficiently compress both junk data and encrypted Wii data.
it: ISO: un formato semplice e robusto supportato da molti programmi. Richiede più spazio degli altri formati.
    
    GCZ: un formato con una compressione base compatibile con la maggior parte delle versioni di Dolphin e alcuni altri programmi. Non può comprimere efficientemente i dati inutilizzati (a meno che non vengano rimossi) o i dati criptati Wii.
    
    WIA: Un formato di compressione avanzato compatibile con Dolphin 5.0-12188 e successivi, e alcuni altri programmi. Può comprimere efficientemente i dati Wii ma non i dati inutilizzati (a meno che non vengano rimossi).
    
    RVZ: Un formato di compressione avanzato compatibile con Dolphin 5.0-12188 e successivi. Può comprimere efficientemente sia i dati inutilizzati sia i dati criptati Wii.

en: Icon
it: Icona

en: Identical to Host Input Authority, except the "Host" (who has zero latency) can be switched at any time.
    Suitable for turn-based games with timing-sensitive controls, such as golf.
it: Identico a Autorità Input Host, con la differenza che l'"Host" (che ha latenza zero) può cambiare in qualunque momento.
    Adatto a giochi a turni dipendenti dalle tempistiche dei controlli, come il golf.

en: Identity Generation
it: Generazione identità

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
it: Se autorizzato, Dolphin può raccogliere dati sulle proprie performance, sull'utilizzo delle feature, su configurazioni e dati del tuo hardware e sistema operativo installati.
    
    Non verranno raccolti dati privati. Questi dati ci aiutano a capire come giochi e giocatori utilizzano Dolphin per indicarci dove dobbiamo impegnarci maggiormente. Ci permettono anche di scovare configurazioni particolari che causano bug o problemi di performance e stabilità.
    Questa autorizzazione può essere revocata in qualunque momento dal menu delle impostazioni di Dolphin.

en: If checked, all Wii saves will be used instead of only the save of the game being started. Useful when switching games mid-session. Has no effect if No Save Data is selected.
it: Se abilitato, verranno usati tutti i salvataggi Wii invece che il solo salvataggio del gioco in avvio. Utile quando si vuole cambiare gioco a metà sessione. Non ha effetto se Nessun Salvataggio è selezionato.

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
it: Se abilitato, il controller emulato è sempre connesso.
    Se disabilitato, lo stato di connessione del controller emulato è legato
    allo stato di connessione del dispositivo di default reale (se presente)

en: If enabled, then all memory updates happen at once before the first frame.<br><br>Causes issues with many fifologs, but can be useful for testing.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Se abilitato, tutti gli aggiornamenti di memoria avverrano insieme prima del primo frame.<br><br>Causa problemi con molti fifologs, ma può essere utile per testing.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: If selected, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, emulated games, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.<br><br>No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
it: Se selezionato, Dolphin può raccogliere dati sulle proprie performance, sull'utilizzo delle feature, sui giochi emulati, su configurazioni e dati del tuo hardware e sistema operativo installati.<br><br>Non verranno raccolti dati privati. Questi dati ci aiutano a capire come giochi e giocatori utilizzano Dolphin per indicarci dove dobbiamo impegnarci maggiormente. Ci permettono anche di scovare configurazioni particolari che causano bug o problemi di performance e stabilità.

en: If unchecked, then playback of the fifolog stops after the final frame.<br><br>This is generally only useful when a frame-dumping option is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Se deselezionato, la riproduzione dei fifologs terminerà dopo l'ultimo frame.<br><br>Di solito è utile soltanto quando è abilitata un'opzione di frame dumping.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore &Apploader Branch Hits
it: Ignora &Apploader Branch Hits

en: Ignore Format Changes
it: Ignora cambiamenti di formato

en: Ignore for this session
it: Ignora per questa sessione

en: Ignores any changes to the EFB format.<br><br>Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Ignora qualunque cambiamento al formato dell'EFB.<br><br>Migliora le prestazioni in molti giochi senza effetti collaterali. Causa difetti grafici in un ristretto numero di titoli.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Ignores any requests from the CPU to read from or write to the EFB. <br><br>Improves performance in some games, but will disable all EFB-based graphical effects or gameplay-related features.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Ignora tutte le richieste da parte della CPU di leggere da o scrivere sull'EFB.<br><br>Migliora le prestazioni in alcuni giochi, ma disabiliterà gli effetti grafici basati sull'EFB o funzionalità di gameplay relative.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Immediately Present XFB
it: XFB immediatamente presente

en: Implements fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode. Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Permette di allargare la finestra a schermo intero, senza visualizzarne i bordi. In questo modo le transizioni tra schermo intero e finestra saranno più rapide, ma aumenta leggermente il ritardo nell'input, rendendo i movimenti meno fluidi e riducendo leggermente le performance.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Import BootMii NAND Backup...
it: Importa backup NAND BootMII...

en: Import Failed
it: Importazione non riuscita

en: Import Save File(s)
it: Importa file di salvataggio

en: Import Wii Save...
it: Importa salvataggio Wii...

en: Import Wii Saves...
it: Importa salvataggi Wii...

en: Importing NAND backup
it: Importazione di backup NAND in corso

en: Importing NAND backup
     Time elapsed: %1s
it: Importazione del backup NAND in corso
     Tempo trascorso: %1s

en: In the event of an error, Dolphin will halt to inform you of the error and present choices on how to proceed. With this option disabled, Dolphin will "ignore" all errors. Emulation will not be halted and you will not be notified.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: In caso di errore, Dolphin si interromperà per informarti dell'errore e per permetterti di scegliere su come procedere. Con quest'opzione disabilitata, Dolphin "ignorerà" tutti gli errori. L'emulazione non verrà interrotta e non verrai notificato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: In-Game?
it: In gioco?

en: Includes the contents of the embedded frame buffer (EFB) and upscaled EFB copies in save states. Fixes missing and/or non-upscaled textures/objects when loading states at the cost of additional save/load time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Include il contenuto dell'Embedded Frame Buffer (EFB) e delle copie EFB upscalate nei salvataggi di stato. Corregge texture/oggetti mancanti e/o non upscalati durante il caricamento degli stati di gioco al prezzo di un maggior tempo di salvataggio/caricamento.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Incorrect hero level value!
it: Valore livello eroe non valido!

en: Incorrect last placed time!
it: Valore ultimo posizionamento non valido!

en: Incorrect last reset time!
it: Valore ultimo reset non valido!

en: Incorrect money value!
it: Valore soldi non valido!

en: Incorrect nickname!
it: Soprannome non valido!

en: Incorrect playtime value!
it: Valore tempo di gioco non valido!

en: Increase
it: Aumenta

en: Increase Convergence
it: Aumenta convergenza

en: Increase Depth
it: Aumenta profondità

en: Increase Emulation Speed
it: Aumenta velocità di emulazione

en: Increase IR
it: Aumenta IR

en: Increase Selected State Slot
it: Slot stato selezionato successivo

en: Increase X
it: Aumenta X

en: Increase Y
it: Aumenta Y

en: Incremental Rotation
it: Rotazione incrementale

en: Incremental Rotation (rad/sec)
it: Rotazione incrementale (rad/sec)

en: Infinity Figure Creator
it: Creatore statuina Infinity

en: Infinity Manager
it: Gestione Infinity

en: Infinity Object (*.bin);;
it: Oggetto Infinity (*.bin);;

en: Influence of accelerometer data on pitch and roll. Higher values will reduce drift at the cost of noise. Consider values between 1% and 3%.
it: Influenza i dati dell'accelerometro in relazione agli assi laterale e longitudinale. Valori maggiori ridurranno il drift al prezzo di maggior disturbo. Considera valori tra l'1% e il 3%.

en: Information
it: Informazioni

en: Inhibit Screensaver During Emulation
it: Disabilita lo screensaver durante l'emulazione

en: Input strength required for activation.
it: Forza richiesta per l'attivazione

en: Input strength to ignore and remap.
it: Forza da ignorare e rimappare.

en: Insert &BLR
it: Inserisci &BLR

en: Insert &NOP
it: Inserisci &NOP

en: Insert Input
it: Inserisci input

en: Insert Output
it: Inserisci output

en: Insert SD Card
it: Inserisci scheda SD

en: Install
it: Installa

en: Install Partition (%1)
it: Partizione di installazione (%1)

en: Install Update
it: Installa aggiornamento

en: Install WAD...
it: Installa WAD...

en: Install to the NAND
it: Installa su NAND

en: Instr.
it: Istr.

en: Instruction
it: Istruzione

en: Instruction Breakpoint
it: Punto di interruzione

en: Instruction:
it: Istruzione:

en: Instruction: %1
it: Istruzione: %1

en: Instructions executed:   %1
    Value contained in:
    Registers:   %2
    Memory:   %3
it: Istruzioni eseguite:   %1
    Valore contenuto in
    Registri:   %2
    Memoria:   %3

en: Intensity
it: Intensità

en: Interface
it: Interfaccia

en: Internal LZ4 Error - Tried decompressing {0} bytes
it: Errore Interno LZ4 - Tentata decompressione di {0} byte

en: Internal LZ4 Error - compression failed
it: Errore Interno LZ4 - compressione non riuscita

en: Internal LZ4 Error - decompression failed ({0}, {1}, {2})
it: Errore Interno LZ4 - decompressione non riuscita ({0}, {1}, {2})

en: Internal LZ4 Error - payload size mismatch ({0} / {1}))
it: Errore Interno LZ4 - dimensione del payload differente ({0} / {1}))

en: Internal LZO Error - compression failed
it: Errore Interno LZO - compressione non riuscita

en: Internal LZO Error - decompression failed
it: Errore Interno LZO - decompressione non riuscita

en: Internal LZO Error - decompression failed ({0}) ({1}) 
    Unable to retrieve outdated savestate version info.
it: Errore Interno LZO - decompressione non riuscita ({0}) ({1}) 
    Impossibile recuperare i dati di versione del salvataggio obsoleto.

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version cookie and version string length ({0})
it: Errore Interno LZO - impossibile analizzare il cookie di versione e la lunghezza della stringa di versione ({0})

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version string ({0} / {1})
it: Errore Interno LZO - impossibile analizzare la stringa di versione decompressa ({0} / {1})

en: Internal Resolution
it: Risoluzione interna

en: Internal Resolution:
it: Risoluzione interna:

en: Internal error while generating AR code.
it: Errore interno durante la generazione del codice AR.

en: Interpreter (slowest)
it: Interpreter (il più lento)

en: Invalid Expression.
it: Espressione non valida

en: Invalid JSON received from auto-update service : {0}
it: JSON non valido ricevuto dal servizio di auto-aggiornamento : {0}

en: Invalid Mixed Code
it: Codice misto invalido

en: Invalid Pack %1 provided: %2
it: Pack non valido %1 fornito: %2

en: Invalid Player ID
it: ID giocatore non valido

en: Invalid RSO module address: %1
it: Indirizzo del modulo RSO non valido: %1

en: Invalid callstack
it: Stack di chiamate non valido

en: Invalid checksums.
it: Checksum invalidi.

en: Invalid game.
it: Gioco non valido.

en: Invalid host
it: Host non valido

en: Invalid input for the field "%1"
it: Input non valido nel campo "%1"

en: Invalid input provided
it: Input non valido

en: Invalid literal.
it: Letterale non valido.

en: Invalid parameters given to search.
it: Non sono stati forniti parametri validi alla ricerca.

en: Invalid password provided.
it: Inserita password non valida.

en: Invalid read from {0:#010x}, PC = {1:#010x}; the game probably would have crashed on real hardware.
    
    For accurate emulation, enable MMU in advanced settings.
it: Lettura non valida da {0:#010x}, PC = {1:#010x}; su hardware reale il gioco sarebbe probabilmente crashato.
    
    Per un'emulazione accurata, abilita MMU nelle impostazioni avanzate.

en: Invalid recording file
it: File di registrazione non valido

en: Invalid search parameters (no object selected)
it: Parametri di ricerca non validi (nessun oggetto selezionato)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
it: Stringa di ricerca non valida (impossibile convertire in numero)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
it: Stringa di ricerca non valida (solo stringhe di lunghezza pari sono supportate)

en: Invalid serialized length:{0} in PlayWiimote. byte:{1}
it: Lunghezza serializzazione non valida:{0} su PlayWiimote. byte:{1}

en: Invalid title ID.
it: Title ID non valido.

en: Invalid watch address: %1
it: Indirizzo di controllo non valido: %1

en: Invalid write to {0:#010x}, PC = {1:#010x}; the game probably would have crashed on real hardware.
    
    For accurate emulation, enable MMU in advanced settings.
it: Scrittura non valida a {0:#010x}, PC = {1:#010x}; su hardware reale il gioco sarebbe probabilmente crashato.
    
    Per un'emulazione accurata, abilita MMU nelle impostazioni avanzate.

en: Invert &Condition
it: Inverti &condizione

en: Invert &Decrement Check
it: Controllo inverti &riduzione

en: Italian
it: Italiano

en: Italics mark default game settings, bold marks user settings.
    Right-click to remove user settings.
    Graphics tabs don't display the value of a default game setting.
    Anti-Aliasing settings are disabled when the global graphics backend doesn't match the game setting.
it: Il corsivo indica impostazioni predefinite, il grassetto indica impostazioni utente.
    Fai click destro per rimuovere le impostazioni utente.
    La scheda Grafica non visualizza i valori delle impostazioni di default.
    Le impostazioni di anti-aliasing sono disabilitate quando il backend grafico globale non corrisponde con le impostazioni di gioco.

en: Italy
it: Italia

en: Item
it: Oggetto

en: JIT Block Linking Off
it: Disattiva linking dei blocchi JIT

en: JIT Blocks
it: Blocchi JIT

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
it: Ricompilatore JIT per ARM64 (consigliato)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
it: Ricompilatore JIT per x86-64 (consigliato)

en: JIT Register Cache Off
it: Registro cache JIT Off

en: JIT failed to find code space after a cache clear. This should never happen. Please report this incident on the bug tracker. Dolphin will now exit.
it: JIT non è riuscito a trovare spazio per il codice dopo la pulizia della cache. Questo non dovrebbe mai accadere. Per cortesia segnala questo problema nel bug tracker. Dolphin ora terminerà.

en: JIT is not active
it: JIT non è attivo

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese (Shift-JIS)
it: Giapponese (Shift-JIS)

en: Kaos is the only villain for this trophy and is always unlocked. No need to edit anything!
it: Kaos è l'unico cattivo per questo trofeo ed è sempre sbloccato. Non serve modificare nulla!

en: Keep Running
it: Rimani in esecuzione

en: Keep Window on Top
it: Finestra sempre in cima

en: Keep addresses where value in memory
it: Mantieni gli indirizzi il cui valore in memoria

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyboard Controller
it: Controller tastiera

en: Keys
it: Tasti

en: Kick Player
it: Kicka giocatore

en: Korea
it: Corea

en: Korean
it: Coreano

en: L&oad ROM...
it: C&arica ROM...

en: L-Analog
it: L-Analogico

en: LLE Interpreter (very slow)
it: Interpreter LLE (molto lento)

en: LLE Recompiler (slow)
it: Ricompilatore LLE (lento)

en: LR Save
it: Salva LR

en: Label
it: Etichetta

en: Labels
it: Etichette

en: Language
it: Lingua

en: Last Value
it: Ultimo valore

en: Last placed:
it: Ultimo posizionamento:

en: Last reset:
it: Ultimo reset:

en: Latency
it: Latenza

en: Latency:  000 ms
it: Latenza: 000 ms

en: Latency: %1 ms
it: Latenza: %1 ms

en: Launching these titles may also fix the issues.
it: Avviare questi titoli potrebbe anche correggere i problemi.

en: Leaderboards
it: Classifiche

en: Left
it: Sinistra

en: Left Stick
it: Levetta sinistra

en: Left Table
it: Tabella di sinistra

en: Left click to set the IR value.
    Right click to re-center it.
it: Click sinistro per impostare il valore IR.
    Click destro per ri-centrarlo.

en: Left click to set the stick value.
    Right click to re-center it.
it: Click sinistro per impostare lo stick.
    Click destro per ri-centrarlo.

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
it: Click sinistro del mouse per rilevare l'input.
    Click centrale del mouse per cancellare.
    Click destro del mouse per altre opzioni.

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
it: Click sinistro/destro per configurare l'output.
    Click centrale per cancellare.

en: Lets you use languages and other region-related settings that the game may not be designed for. May cause various crashes and bugs.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Ti permette di usare lingue e impostazioni di regione specifiche che il gioco potrebbe non supportare. Può causare crash e bug.<br><br>Questa impostazione non può essere cambiata durante l'emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Levers
it: Leve

en: License
it: Licenza

en: Life
it: Vita

en: Lift
it: Solleva

en: Light
it: Luce

en: Limit Chunked Upload Speed:
it: Limite velocità upload a blocchi:

en: Lines
it: Linee

en: List Columns
it: Lista colonne

en: List View
it: Vista a lista

en: Listening
it: Ascolto

en: Load
it: Carica

en: Load &Bad Map File...
it: Carica file mappa &invalida...

en: Load &Other Map File...
it: Carica &altro file mappa...

en: Load Branch Watch &From...
it: &Carica Branch Watch da...

en: Load Branch Watch Snapshot
it: Carica snapshot Branch Watch

en: Load Custom Textures
it: Carica texture personalizzate

en: Load File
it: Carica file

en: Load GameCube Main Menu
it: Carica menu principale GameCube

en: Load Host's Save Data Only
it: Carica solo salvataggio dell'host

en: Load Last State
it: Carica ultimo stato di gioco

en: Load Map File
it: Carica file mappa

en: Load Path:
it: Carica percorso:

en: Load ROM
it: Carica ROM

en: Load Slot
it: Carica slot

en: Load State
it: Carica stato di gioco

en: Load State Last 1
it: Carica stato di gioco in posizione 1

en: Load State Last 10
it: Carica stato di gioco in posizione 10

en: Load State Last 2
it: Carica stato di gioco in posizione 2

en: Load State Last 3
it: Carica stato di gioco in posizione 3

en: Load State Last 4
it: Carica stato di gioco in posizione 4

en: Load State Last 5
it: Carica stato di gioco in posizione 5

en: Load State Last 6
it: Carica stato di gioco in posizione 6

en: Load State Last 7
it: Carica stato di gioco in posizione 7

en: Load State Last 8
it: Carica stato di gioco in posizione 8

en: Load State Last 9
it: Carica stato di gioco in posizione 9

en: Load State Slot 1
it: Carica stato di gioco da slot 1

en: Load State Slot 10
it: Carica stato di gioco da slot 10

en: Load State Slot 2
it: Carica stato di gioco da slot 2

en: Load State Slot 3
it: Carica stato di gioco da slot 3

en: Load State Slot 4
it: Carica stato di gioco da slot 4

en: Load State Slot 5
it: Carica stato di gioco da slot 5

en: Load State Slot 6
it: Carica stato di gioco da slot 6

en: Load State Slot 7
it: Carica stato di gioco da slot 7

en: Load State Slot 8
it: Carica stato di gioco da slot 8

en: Load State Slot 9
it: Carica stato di gioco da slot 9

en: Load State from File
it: Carica stato da file

en: Load State from Selected Slot
it: Carica stato dallo slot selezionato

en: Load State from Slot
it: Carica stato da slot

en: Load Wii System Menu %1
it: Carica menu di sistema Wii %1

en: Load and Write Host's Save Data
it: Carica e scrivi salvataggio dell'host

en: Load from Selected Slot
it: Carica dallo slot selezionato

en: Load from Slot %1 - %2
it: Carica da slot %1 - %2

en: Load vWii System Menu %1
it: Carica menu di sistema vWii %1

en: Load...
it: Carica...

en: Loaded symbols from '%1'
it: Caricati simboli da '%1'

en: Loads custom textures from User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/ and User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Carica le texture personalizzate da User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/ e User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt/.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Loads graphics mods from User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Carica mod grafiche da User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Local
it: Locale

en: Lock Mouse Cursor
it: Blocca il cursore del mouse

en: Locked
it: Bloccato

en: Locks the mouse cursor to the Render Widget as long as it has focus. You can set a hotkey to unlock it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Blocca il cursore nella finestra di render finché è in primo piano. Puoi indicare una scorciatoia per sbloccarlo.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Log Configuration
it: Configurazione log

en: Log In
it: Login

en: Log JIT Instruction Coverage
it: Log della copertura delle istruzioni JIT

en: Log Out
it: Logut

en: Log Render Time to File
it: Scrivi log del tempo di rendering su file

en: Log Types
it: Tipi di log

en: Logger Outputs
it: Destinazione logger

en: Login Failed
it: Login non riuscita

en: Login Failed - Invalid Username/Password
it: Login fallito - Username/password errati

en: Login Failed - No Internet Connection
it: Login fallito - Nessuna connessione internet

en: Login Failed - Server Error
it: Login fallito - Errore server

en: Logs the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt.<br><br>Use this feature to measure Dolphin's performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Salva il log del numero di frame renderizzati ogni secondo in User/Logs/render_time.txt.<br><br>Usa questa funzione per misurare le performance di Dolphin.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Lost connection to NetPlay server...
it: Persa la connessione al server NetPlay...

en: Low
it: Bassa

en: Low (Latency ~20 ms)
it: Basso (latenza ~20 ms)

en: Lowest (Latency ~10 ms)
it: Bassissimo (latenza ~10 ms)

en: MadCatz Gameshark files
it: File Gameshark MadCatz

en: Magic
it: Magia

en: Main Stick
it: Levetta principale

en: Make &Unconditional
it: Rendi &incondizionato

en: Make sure that the hero level value is between 0 and 100!
it: Assicurati che il valore del livello eroe sia tra 0 e 100!

en: Make sure that the last placed datetime value is valid!
it: Assicurati che il valore dell'ultimo posizionamento sia valido!

en: Make sure that the last reset datetime value is valid!
it: Assicurati che la data e l'ora dell'ultimo reset siano validi!

en: Make sure that the money value is between 0 and 65000!
it: Assicurati che il valore dei soldi sia tra 0 e 65000!

en: Make sure that the nickname is between 0 and 15 characters long!
it: Assicurati che il soprannome sia lungo tra 0 e 15 caratteri!

en: Make sure that the playtime value is valid!
it: Assicurati che il valore del tempo di gioco sia valido!

en: Make sure there is a Skylander in slot %1!
it: Assicurati che ci sia uno Skylander nello slot %1!

en: Maker
it: Produttore

en: Maker:
it: Produttore:

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.<br><br>Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Rende gli oggetti distanti più visibili rimuovendo la nebbia, aumentando così la quantità di dettagli disponibili.<br><br>Disabilitarla tuttavia corromperà i giochi che si basano su una corretta emulazione della nebbia.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Manage NAND
it: Gestisci NAND

en: Manual Texture Sampling
it: Texture sampling manuale

en: Map and Calibrate
it: Mappa e calibra

en: Mapping
it: Mappatura

en: Mask ROM
it: Maschera ROM

en: Match Found
it: Trovata corrispondenza

en: Max Buffer:
it: Buffer massimo:

en: Max Effective Address
it: Indirizzo reale massimo

en: Max buffer size changed to %1
it: Dimensione massima del buffer cambiata a %1

en: Maximum tilt angle.
it: Massimo angolo di inclinazione

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
it: Potrebbe causare rallentamenti all'interno del menu Wii e in alcuni giochi.

en: Medium
it: Medio

en: Memory
it: Memoria

en: Memory Breakpoint
it: Punto di interruzione dei dati

en: Memory Card Manager
it: Gestione Memory Card

en: Memory Card Path:
it: Percorso Memory Card:

en: Memory Override
it: Override memoria

en: Memory breakpoint options
it: Opzioni punti di interruzione

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
it: MemoryCard: ClearBlock chiamato su indirizzo non valido ({0:#x})

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
it: MemoryCard: Read chiamata su indirizzo d'origine non valido ({0:#x})

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
it: MemoryCard: Write chiamata su indirizzo di destinazione non valido ({0:#x})

en: Merging a new NAND over your currently selected NAND will overwrite any channels and savegames that already exist. This process is not reversible, so it is recommended that you keep backups of both NANDs. Are you sure you want to continue?
it: Applicare una nuova NAND su quella attualmente in uso sovrascriverà i canali e i salvataggi esistenti. Questo processo è irreversibile, quindi si consiglia di mantenere un backup di entrambe le NAND. Sei sicuro di voler continuare?

en: Microphone
it: Microfono

en: Microphone Configuration
it: Configurazione microfono

en: Min Effective Address
it: Indirizzo reale minimo

en: Misc
it: Varie

en: Misc Settings
it: Impostazioni varie

en: Misc. Controls
it: Controlli vari

en: Mismatch between free block count in header and actually unused blocks.
it: Discordanza tra il conto dei blocchi liberi nell'intestazione e i blocchi effettivamente liberi.

en: Mismatch between internal data structures.
it: Discordanza tra le strutture dati interne.

en: Mismatched ROMs
    Selected: {0}
    - Title: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Expected:
    - Title: {3}
    - Hash: {4:02X}
it: ROM non corretta
    Selezionata: {0}
    - Titolo: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Attesa:
    - Titolo: {3}
    - Hash: {4:02X}

en: Modem Adapter (tapserver)
it: Adattatore modem (tapserver)

en: Modifier
it: Mezza incl.

en: Modifies textures to show the format they're encoded in.<br><br>May require an emulation reset to apply.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Modifica le texture perché mostrino il formato in cui sono codificate.<br><br>Potrebbe richiede un reset dell'emulazione per l'applicazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Modify Slot
it: Modifica slot

en: Modifying Skylander: %1
it: Modifica Skylander: %1

en: Modules found: %1
it: Moduli trovati: %1

en: Money:
it: Soldi:

en: Monoscopic Shadows
it: Ombre monoscopiche

en: Monospaced Font
it: Carattere a spaziatura fissa

en: Motion Input
it: Input di movimento

en: Motion Simulation
it: Simulazione di movimento

en: Motor
it: Motore

en: Mouse Cursor Visibility
it: Visibilità puntatore mouse

en: Move
it: Muovi

en: Movie
it: Filmato

en: Movie {0} indicates that it starts from a savestate, but {1} doesn't exist. The movie will likely not sync!
it: Il filmato {0} comincia da uno stato di gioco, ma {1} non esiste. Il filmato molto probabilmente non sarà sincronizzato!

en: Multiple errors occurred while generating AR codes.
it: Sono capitati multipli errori durante la generazione dei codici AR.

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: Mute
it: Muto

en: Mute When Disabling Speed Limit
it: Muta alla rimozione del limitatore velocità

en: Mutes the audio when overriding the emulation speed limit (default hotkey: Tab). <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Muta l'audio quando cambia la velocità di emulazione (tasto di scelta rapida predefinito: Tab).<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: N&o to All
it: N&o a tutto

en: NAND Check
it: Controllo NAND

en: NKit Warning
it: Attenzione NKit

en: NTSC-M and NTSC-J target gamma ~2.2. PAL targets gamma ~2.8.<br>None of the two were necessarily followed by games or TVs.<br>2.35 is a good generic value for all regions.<br><br>If a game allows you to chose a gamma value, match it here.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 2.35.</dolphin_emphasis>
it: NTSC-M e NTSC-J hanno come gamma obiettivo ~2.2. PAL ha come gamma obiettivo ~2.8.<br>Nessuno dei due è stato necessariamente imposto dai giochi o dalle TV.<br>2.35 è un buon valore generico per tutte le regioni.<br><br>Se un gioco permette di scegliere un valore gamma, impostalo qui.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia a 2.35.</dolphin_emphasis>

en: Name
it: Nome

en: Name for a new tag:
it: Nome del nuovo tag:

en: Name of the tag to remove:
it: Nome del tag da rimuovere:

en: Name of your session shown in the server browser
it: Nome della sessione da visualizzare nel server browser

en: Name:
it: Nome:

en: Native (640x528)
it: Nativo (640x528)

en: Native GCI File
it: File GCI Nativo

en: NetPlay Session Browser
it: Sfoglia sessioni NetPlay

en: NetPlay Setup
it: Impostazioni NetPlay

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netplay will start using the Host's save data, and any save data created or modified during the Netplay session will remain in the Host's local saves.
it: Il Netplay verrà avviato usando il salvataggio dell'Host, e qualunque salvataggio creato o modificato durante la sessione Netplay rimarrà tra i salvataggi locali dell'Host.

en: Netplay will start using the Host's save data, but any save data created or modified during the Netplay session will be discarded at the end of the session.
it: Il Netplay verrà avviato usando il salvataggio dell'Host, ma qualunque salvataggio creato o modificato durante la sessione Netplay verrà scartato al termine.

en: Netplay will start without any save data, and any created save data will be discarded at the end of the Netplay session.
it: Il Netplay verrà avviato senza alcun salvataggio, e qualunque salvataggio creato o modificato durante la sessione Netplay verrà scartato al termine.

en: Network dump format:
it: Formato dump network:

en: Never
it: Mai

en: Never Auto-Update
it: Disabilita aggiornamento automatico

en: New
it: Nuovo

en: New Breakpoint
it: Nuovo punto di interruzione

en: New File
it: Nuovo file

en: New File (%1)
it: Nuovo file (%1)

en: New Search
it: Nuova ricerca

en: New Tag...
it: Nuovo tag...

en: New identity generated.
it: Generata nuova identità

en: New instruction:
it: Nuova istruzione:

en: New tag
it: Nuovo tag

en: Next Game Profile
it: Profilo di gioco successivo

en: Next Match
it: Corrispondenza successiva

en: Next Profile
it: Profilo successivo

en: Nickname is too long.
it: Il nickname è troppo lungo.

en: No Adapter Detected
it: Nessun adattatore rilevato

en: No Alignment
it: Nessun allineamento

en: No Audio Output
it: Nessun output audio

en: No Compression
it: Nessuna compressione

en: No Match
it: Nessuna corrispondenza

en: No Save Data
it: Nessun salvataggio

en: No data to modify!
it: Non sono presenti dati da modificare!

en: No description available
it: Non è disponibile una descrizione

en: No errors.
it: Nessun errore.

en: No extension selected.
it: Nessuna estensione selezionata.

en: No file loaded / recorded.
it: Nessun file caricato / registrato.

en: No game is running.
it: Nessun gioco è in esecuzione.

en: No game running.
it: Nessun gioco in esecuzione.

en: No graphics mod selected
it: Non sono state selezionate mod grafiche

en: No input
it: Nessun input

en: No issues have been detected.
it: Non sono stati rilevati problemi.

en: No matching game was found
it: Non sono stati trovati giochi compatibili

en: No paths found in the M3U file "{0}"
it: Non sono stati trovati percorsi nel file M3U "{0}"

en: No problems were found.
it: Non sono stati rilevati problemi.

en: No problems were found. This does not guarantee that this is a good dump, but since Wii titles contain a lot of verification data, it does mean that there most likely are no problems that will affect emulation.
it: Non sono stati rilevati problemi. Questo non garantisce che sia un buon dump, ma dato che i titoli Wii contengono molti dati di verifica, vuol dire che molto probabilmente non ci sono problemi che possano influenzare l'emulazione.

en: No profiles found for game setting '{0}'
it: Nessun profilo trovato per l'impostazione di gioco  '{0}'

en: No recording loaded.
it: Nessuna registrazione caricata.

en: No save data found.
it: Non sono stati trovati dati di salvataggio.

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
it: Non è stato possibile trovare il file undo.dtm, l'annullamento del caricamento dello stato verrà interrotto per evitare la desincronizzazione del filmato.

en: None
it: Nessuno

en: North America
it: Nord America

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
it: Non tutti i giocatori hanno il gioco. Vuoi davvero continuare?

en: Not found
it: Non trovato

en: Note
it: Nota

en: Note: motion input may require configuring alternate input sources before use.
it: Attenzione: il motion input potrebbe richiedere la configurazione di sorgenti input alternative prima di poter essere utilizzato.

en: Notes
it: Note

en: Notes:
it: Note:

en: Nothing to configure
it: Nulla da configurare

en: Notice
it: Avviso/i

en: Null
it: Nessuno

en: Number of shakes per second.
it: Scuotimenti al secondo.

en: Nunchuk Accelerometer
it: Accelerometro Nunchuk

en: Nunchuk Buttons
it: Pulsanti Nunchuk

en: Nunchuk Stick
it: Levetta Nunchuk

en: Object %1
it: Oggetto %1

en: Object 1 Size
it: Dimensione oggetto 1

en: Object 1 X
it: X oggetto 1

en: Object 1 Y
it: Y oggetto 1

en: Object 2 Size
it: Dimensione oggetto 2

en: Object 2 X
it: X oggetto 2

en: Object 2 Y
it: Y oggetto 2

en: Object 3 Size
it: Dimensione oggetto 3

en: Object 3 X
it: X oggetto 3

en: Object 3 Y
it: Y oggetto 3

en: Object 4 Size
it: Dimensione oggetto 4

en: Object 4 X
it: X oggetto 4

en: Object 4 Y
it: Y oggetto 4

en: Object Range
it: Intervallo oggetto

en: On Movement
it: Al movimento

en: On backends that support both using the geometry shader and the vertex shader for expanding points and lines, selects the vertex shader for the job.  May affect performance.<br><br>%1
it: Su backend che supportano sia i geometry shader sia i vertex shader per espandere vertici e linee, utilizza sempre il vertex shader. Potrebbe influire sulle performance. <br><br>%1

en: Once in the reduction phase, it is time to start narrowing down the candidates shown in the table. Further reduce the candidates by checking whether a code path was or was not taken since the last time it was checked. It is also possible to reduce the candidates by determining whether a branch instruction has or has not been overwritten since it was first hit. Filter the candidates by branch kind, branch condition, origin or destination address, and origin or destination symbol name.
    
    After enough passes and experimentation, you may be able to find function calls and conditional code paths that are only taken when an action is performed in the emulated software.
it: Dopo la fase di filtraggio bisogna restringere i candidati mostrati in tabella verificando se un code path sia stato preso o meno dall'ultimo controllo. È anche possibile ridurre i candidati determinando se un'istruzione branch sia stata sovrascritta o meno dalla prima volta in cui è stata percorsa. Puoi filtrare i candidati per tipologia di branch, condizione di branch, indirizzo di origine o di destinazione, e nome del simbolo d'origine o di destinazione.
    
    Dopo abbastanza passaggi e sperimentazioni potrai trovare chiamate a funzione e code path condizionali percorsi solo quando un'azione viene eseguita nel software emulato.

en: Online &Documentation
it: &Documentazione online

en: Only Show Collection
it: Mostra solo collezione

en: Only append symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
it: Inserisci solo simboli con prefisso:
    (Vuoto per tutti i simboli)

en: Only approved codes will be applied in hardcore mode.
it: Solo i codici approvati verranno applicati nella modalità hardcore.

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
it: Esporta soltanto i simboli con prefisso:
    (Vuoto per tutti i simboli)

en: Open
it: Apri

en: Open &Containing Folder
it: Apri &percorso file

en: Open &User Folder
it: Apri cartella &utente

en: Open Achievements
it: Apri achievement

en: Open Directory...
it: Apri cartella...

en: Open FIFO Log
it: Apri log FIFO

en: Open GameCube &Save Folder
it: Apri cartella dei &salvataggi GameCube

en: Open Riivolution XML...
it: Apri Riivolution XML...

en: Open Wii &Save Folder
it: Apri cartella dei &salvataggi Wii

en: Open dump folder
it: Apri cartella dump

en: Open in External Editor
it: Apri con l'editor esterno

en: OpenAL: can't create context for device {0}
it: OpenAL: impossibile creare il contesto per il dispositivo {0}

en: OpenAL: can't find sound devices
it: OpenAL: impossibile trovare la periferica audio

en: OpenAL: can't open device {0}
it: OpenAL: impossibile aprire il dispositivo {0}

en: Operators
it: Operatori

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Orbital
it: Orbita

en: Origin
it: Origine

en: Origin Max
it: Max origine

en: Origin Min
it: Min origine

en: Origin Symbol
it: Simbolo d'origine

en: Origin and Destination
it: Origine e destinazione

en: Other
it: Altro

en: Other Partition (%1)
it: Altra partizione (%1)

en: Other State Hotkeys
it: Altri tasti rapidi

en: Other State Management
it: Gestione altri stati di gioco

en: Other game...
it: Altro gioco...

en: Output Device
it: Dispositivo output

en: Output Device:
it: Dispositivo output:

en: Output Resampling
it: Ricampionamento Output

en: Output Resampling:
it: Ricampionamento Output:

en: Overwritten
it: Sovrascritto

en: P&lay Input Recording...
it: &Riproduci registrazione input...

en: PNG Compression Level
it: Livello compressione PNG

en: PNG Compression Level:
it: Livello compressione PNG:

en: PNG image file (*.png);; All Files (*)
it: File immagine PNG (*.png);; Tutti i File (*)

en: PPC Feat. Flags
it: Flag feat. PPC

en: PPC Feature Flags
it: Flag feature PPC

en: PPC Instruction Coverage
it: Copertura istruzioni PPC

en: Pack SD Card Now
it: Comprimi scheda SD

en: Pads
it: Pad

en: Parameters
it: Parametri

en: Parse as Hex
it: Leggi come esadecimale

en: Parsing Error
it: Analisi dell'errore

en: Passive
it: Passivo

en: Passthrough a Bluetooth adapter
it: Usa adattatore Bluetooth ponte

en: Password for joining your game (leave empty for none)
it: Password per entrare nella tua partita (lascia vuoto se non la vuoi)

en: Patch Editor
it: Editor patch

en: Patch name
it: Nome patch

en: Patches
it: Patch

en: Path:
it: Percorso:

en: Paths
it: Percorsi

en: Pause
it: Pausa

en: Pause Branch Watch
it: Pausa Branch Watch

en: Pause at End of Movie
it: Pausa al termine del filmato

en: Pause on Focus Loss
it: Pausa in secondo piano

en: Pause on Panic
it: Pausa alle eccezioni

en: Pauses the emulation if a Read/Write or Unknown Instruction panic occurs.<br>Enabling will affect performance.<br>The performance impact is the same as having Enable MMU on.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Pausa l'emulazione alle eccezioni Read/Write o Istruzione Sconosciuta.<br>Abilitarla influenzerà le prestazioni.<br>L'impatto sarà identico ad avere Abilita MMU attivo.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato</dolphin_emphasis>

en: Pauses the game whenever the render window isn't focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Pausa il gioco ogni volta che la finestra di render non è in primo piano.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Peak angular velocity (measured in turns per second).
it: Velocità angolare massima (giri al secondo).

en: Peak velocity of movements to neutral position.
it: Velocità massima per raggiungere la posizione neutrale

en: Peak velocity of outward swing movements.
it: Velocità massima per oscillare verso l'esterno

en: Per-Pixel Lighting
it: Illuminazione per-pixel

en: Perform Online System Update
it: Avviare aggiornamento di sistema online

en: Perform System Update
it: Avvia l'aggiornamento di sistema

en: Performance Sample Window (ms)
it: Finestra campione performance (ms)

en: Performance Sample Window (ms):
it: Finestra campione performance (ms):

en: Performance Statistics
it: Statistiche di prestazioni

en: Physical
it: Fisico

en: Physical address space
it: Spazio dell'indirizzo fisico

en: Pick a debug font
it: Scegli un font di debug

en: Pitch Down
it: Inclinazione in basso

en: Pitch Up
it: Inclinazione in alto

en: Platform
it: Piattaforma

en: Play
it: Gioca

en: Play / Record
it: Avvia / Registra

en: Play Recording
it: Riproduci registrazione

en: Play Set/Power Disc
it: Avvia Set/Power Disc

en: Playback Options
it: Opzioni di riproduzione

en: Playback of input recordings is disabled in RetroAchievements hardcore mode.
it: La riproduzione di registrazioni input è disabilitata nella modalità RetroAchievements hardcore.

en: Player
it: Giocatore

en: Player One
it: Primo giocatore

en: Player One Ability One
it: Primo giocatore prima abilità

en: Player One Ability Two
it: Primo giocatore seconda abilità

en: Player Two
it: Secondo giocatore

en: Player Two Ability One
it: Secondo giocatore prima abilità

en: Player Two Ability Two
it: Secondo giocatore seconda abilità

en: Players
it: Giocatori

en: Playing a game
it: Sta giocando

en: Playtime:
it: Tempo di gioco:

en: Please change the "SyncOnSkipIdle" setting to "True"! It's currently disabled, which makes this problem very likely to happen.
it: Cambia l'impostazione "SyncOnSkipIdle" a "True"! Attualmente è disabilitata, per cui molto probabilmente il problema si verificherà di nuovo.

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
it: Avvia un gioco prima di lanciare una ricerca su regioni di memoria standard.

en: Point
it: Puntamento

en: Point (Passthrough)
it: Punto (Passthrough)

en: Port %1
it: Porta %1

en: Port %1 ROM:
it: ROM porta %1:

en: Port {0} is already in use. This might stop the game's LAN mode from working properly.
it: La porta {0} è già in uso. Potrebbe impedire il corretto funzionamento della modalità LAN del gioco.

en: Port:
it: Porta:

en: Portal Slots
it: Slot portale

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
it: Rilevato possibile desync: %1 potrebbe aver desyncato al frame %2

en: Post-Processing Effect
it: Effetto di post-processing

en: Post-Processing Effect:
it: Effetto di post-processing:

en: Post-Processing Shader Configuration
it: Configura shader di post-processing

en: Power Disc Three
it: Power Disc Tre

en: Power Disc Two
it: Power Disc Due

en: Precision Frame Timing
it: Precisione frame timing

en: Prefer VS for Point/Line Expansion
it: Preferisci VS per espansione vertici/linee

en: Prefetch Custom Textures
it: Precarica texture personalizzate

en: Premature movie end in PlayController. {0} + {1} > {2}
it: Termine prematuro del filmato in PlayController. {0} + {1} > {2}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + 1 > {1}
it: Termine prematuro del filmato in PlayWiimote. {0} + 1 > {1}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}
it: Termine prematuro del filmato in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}

en: Preparing to update...
    This can take a while.
it: Preparando l'aggiornamento...
    Potrebbe volerci un po'.

en: Presets
it: Preimpostazioni

en: Press Sync Button
it: Premi il pulsante Sync

en: Pressure
it: Pressione

en: Prevents shader compilation stuttering by not rendering waiting objects. Can work in scenarios where Ubershaders doesn't, at the cost of introducing visual glitches and broken effects.<br><br><dolphin_emphasis>Not recommended, only use if the other options give poor results.</dolphin_emphasis>
it: Previene scatti durante la compilazione degli shader non renderizzando gli oggetti in attesa. Può funzionare quando gli Ubershader non sembrano servire, ma potrebbero introdursi difetti grafici ed effetti corrotti.<br><br><dolphin_emphasis>Non raccomandato, usa soltanto se le altre opzioni non danno i risultati sperati.</dolphin_emphasis>

en: Previous Game Profile
it: Profilo di gioco precedente

en: Previous Match
it: Corrispondenza precedente

en: Previous Profile
it: Profilo precedente

en: Primitive %1
it: Primitiva %1

en: Private
it: Privato

en: Private and Public
it: Privato e pubblico

en: Problem
it: Problema

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
it: Sono stati rilevati problemi di alta severità. Il gioco molto probabilmente non funzionerà.

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
it: Sono stati rilevati problemi di bassa severità. Probabilmente non influenzeranno il gioco.

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
it: Sono stati rilevati problemi di media severità. Il gioco o alcune sue parti potrebbero non funzionare correttamente.

en: Profile
it: Profilo

en: Progress
it: Avanzamento

en: Prompts you to confirm that you want to end emulation when you press Stop.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Ti chiederà una conferma se vuoi interrompere l'emulazione premendo Stop.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Public
it: Pubblica

en: Purge Game List Cache
it: Pulisci cache lista giochi

en: Put IPL ROMs in User/GC/<region>.
it: Posiziona le ROM IPL in User/GC/<region>.

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
it: Impossibile abilitare Quality of Service (QoS).

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
it: Quality of Service (QoS) abilitato con successo.

en: Question
it: Conferma

en: Quit
it: Esci

en: R-Analog
it: R-Analogico

en: READY
it: PRONTO

en: RSO Modules
it: Moduli RSO

en: RSO auto-detection
it: Auto-rilevamento RSO

en: RUNNING
it: IN ESECUZIONE

en: RVZ GC/Wii images (*.rvz)
it: Immagini RVZ GC/Wii (*.rvz)

en: Range
it: Intensità

en: Range End:
it: Fine intervallo:

en: Range Start:
it: Inizio intervallo:

en: Rank %1
it: %1 Posizione

en: Raw Internal Resolution
it: Risoluzione interna originale

en: Re&place Instruction
it: &Sostituisci istruzione

en: Re-initialize software JIT block profiling data.
it: Reinizializza i dati di profilazione dei blocchi JIT del software

en: Read
it: Lettura

en: Read and write
it: Lettura e scrittura

en: Read only
it: Sola lettura

en: Read or Write
it: Lettura o scrittura

en: Read-Only Mode
it: Modalità sola-lettura

en: Real Balance Board
it: Balance Board reale

en: Real Wii Remote
it: Wii Remote reale

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
it: Ricevuti dati Wii Remote non validi da Netplay.

en: Recenter
it: Centra

en: Recompiles Physical Address
it: Ricompila indirizzi fisici

en: Record
it: Registra

en: Record Inputs
it: Registra input

en: Recording
it: Registrazione

en: Recording Options
it: Opzioni di registrazione

en: Recording...
it: Registrazione...

en: Red
it: Rosso

en: Red Left
it: Rosso sinistro

en: Red Right
it: Rosso destro

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics, resulting in smoother edges on objects. Increases GPU load and sometimes causes graphical issues.<br><br>SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select None.</dolphin_emphasis>
it: Riduce l'aliasing causato dalla rasterizzazione della grafica 3D, ammorbidendo i bordi pixellosi degli oggetti. Aumenta il carico GPU e a volte causa difetti grafici.<br><br>SSAA richiede molte più risorse di MSAA, ma garantisce un anti-aliasing delle geometrie di miglior qualità, e viene applicato anche alle luci, agli effetti di shader e alle texture.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Nessuno.</dolphin_emphasis>

en: Redump.org Status:
it: Stato di Redump.org:

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Current Values
it: Aggiorna valori attuali

en: Refresh Game List
it: Aggiorna l'elenco dei giochi

en: Refresh failed. Please run the game for a bit and try again.
it: Aggiornamento fallito. Esegui il gioco per un po', quindi riprova.

en: Refreshed current values.
it: Valori attuali aggiornati.

en: Refreshing...
it: Aggiornamento...

en: Region
it: Regione

en: Region:
it: Regione:

en: Registers
it: Registri

en: Relative Input
it: Input relativo

en: Relative Input Hold
it: Pressione relativa input

en: Releases (every few months)
it: Rilasci (ogni qualche mese)

en: Remind Me Later
it: Ricorda più tardi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Failed
it: Rimozione non riuscita

en: Remove Junk Data (Irreversible):
it: Rimuovi dati inutilizzati (irreversibile)

en: Remove Tag...
it: Rimuovi tag...

en: Remove tag
it: Rimuovi tag

en: Removing junk data does not save any space when converting to ISO (unless you package the ISO file in a compressed file format such as ZIP afterwards). Do you want to continue anyway?
it: La rimozione dei dati inutilizzati non salva spazio durante la conversione in ISO (a meno che poi tu non comprima il file ISO in un file ad esempio ZIP). Vuoi proseguire lo stesso?

en: Render Window
it: Finestra di render

en: Render to Main Window
it: Renderizza nella finestra principale

en: Renders the scene as a wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Renderizza la scena in wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Repeat Instr.
it: Ripeti istr.

en: Repeat Instructions
it: Ripeti istruzioni

en: Repeat existing audio during lag spikes to prevent stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Ripete l'audio corrente durante i picchi di lag per impedire i salti di audio.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block {0:#x}
it: Report: GCIFolder Scrittura su blocco non allocato {0:#x}

en: Request to Join Your Party
it: Invita al tuo party

en: Requires the render window to be focused for hotkeys to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Richiede che la finestra di render sia in primo piano perché le scorciatoie abbiano effetto.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset All
it: Reimposta tutto

en: Reset Calibration
it: Resetta calibrazione

en: Reset Ignore Panic Handler
it: Reimposta ignora avvisi di errore

en: Reset Results
it: Azzera risultati

en: Reset Traversal Server
it: Reimposta server traversal

en: Reset Traversal Server to %1:%2
it: Server traversal reimpostato a %1:%2

en: Reset Traversal Settings
it: Reimposta impostazioni traversal

en: Reset Values
it: Reimposta valori

en: Reset View
it: Reimposta visuale

en: Reset all saved Wii Remote pairings
it: Reimposta tutti gli abbinamenti salvati con i Wii Remote

en: Resolution Type:
it: Tipo di risoluzione:

en: Resource Pack Manager
it: Gestione Resource Pack

en: Resource Pack Path:
it: Percorso Resource Pack:

en: Restart Required
it: Riavvio necessario

en: Restore Defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Restore Instruction
it: Ripristina istruzione

en: RetroAchievements Development
it: Sviluppo di RetroAchievements

en: Retry
it: Riprova

en: Return Speed
it: Velocità di ritorno

en: Revision
it: Revisione

en: Revision: %1
it: Revisione: %1

en: Right
it: Destra

en: Right Stick
it: Levetta destra

en: Right Table
it: Tabella di destra

en: Riivolution XML files
it: File Riivolution XML

en: Rim
it: Bordo

en: Rocker Down
it: Pulsante inferiore

en: Rocker Up
it: Pulsante superiore

en: Roll Left
it: Rotazione a sinistra

en: Roll Right
it: Rotazione a destra

en: Room ID
it: ID stanza

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rotation applied at extremities of swing.
it: Rotazione applicata agli estremi dell'oscillazione

en: Rounds 2D vertices to whole pixels and rounds the viewport size to a whole number.<br><br>Fixes graphical problems in some games at higher internal resolutions. This setting has no effect when native internal resolution is used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Arrotonda i vertici 2D a pixel interi e approssima la dimensione del viewport a un numero intero.<br><br>Corregge difetti grafici in alcuni giochi a risoluzioni interne elevate. Questa opzione non ha alcun effetto se viene usata la risoluzione interna nativa.<br><br><dolphin_emphasis> Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Rows in the table can be left-clicked on the origin, destination, and symbol columns to view the associated address in Code View. Right-clicking the selected row(s) will bring up a context menu.
    
    If the origin, destination, or symbol columns are right-clicked, an action copy the relevant address(es) to the clipboard will be available, and an action to set a breakpoint at the relevant address(es) will be available. Note that, for the origin / destination symbol columns, these actions will only be enabled if every row in the selection has a symbol.
    
    If the instruction column of a row selection is right-clicked, an action to invert the branch instruction's condition and an action to invert the branch instruction's decrement check will be available, but only if the branch instruction is a conditional one.
    
    If the condition column of a row selection is right-clicked, an action to make the branch instruction unconditional will be available, but only if the branch instruction is a conditional one.
    
    If the origin column of a row selection is right-clicked, an action to replace the branch instruction at the origin(s) with a NOP instruction (No Operation) will be available.
    
    If the destination column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the destination(s) with a BLR instruction (Branch to Link Register) will be available, but will only be enabled if the branch instruction at every origin updates the link register.
    
    If the origin / destination symbol column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the start of the symbol(s) with a BLR instruction will be available, but will only be enabled if every row in the selection has a symbol.
    
    All context menus have the action to delete the selected row(s) from the candidates.
it: Le righe nella tabella possono essere cliccate nelle colonne di origine, destinazione e simbolo per visualizzare l'indirizzo associato in una schermata Visualizza codice. Il tasto destro invece mostrerà un menu contestuale..
    
    Se le colonne origine, destinazione, o simboli vengono cliccati col destro, verranno copiati gli indirizzi in considerazione nella clipboard, e sarà possibile impostare un punto di interruzione negli stessi. Tieni presente che per i simboli della colonna origine / destinazione le azioni saranno abilitate solo se ogni riga della selezione ha un simbolo.
    
    Se la colonna istruzione di una riga selezionata viene cliccata col destro, sarà possibile invertire le condizioni delle istruzioni del branch o invertire il contatore del branch, ma solo se si tratta di un'istruzione di branch condizionale.
    
    Se la colonna condizione di una riga selezionata viene cliccata col destro, sarà possibile rendere l'istruzione del branch non condizionale, ma solo se si tratta di un'istruzione di branch condizionale.
    
    Se la colonna origine di una riga selezionata viene cliccata con il destro, sarà possibile sostituire l'istruzione del branch all'origine con un'istruzione NOP (No Operation), oppure copiare l'indirizzo nella clipboard.
    
    If the destination column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the destination(s) with a BLR instruction (Branch to Link Register) will be available, but will only be enabled if the branch instruction at every origin updates the link register.
    
    Se la colonna destinazione di una riga selezionata viene cliccata con il destro, sarà possibile sostituire l'istruzione alla destinazione con un'istruzione BLR (Branch to Link Register), ma solo se l'istruzione branch ad ogni origine aggiorna il registro link.
    
    Se la colonna origine / destinazione di una riga selezionata viene cliccata con il destro, sarà possibile sostituire l'istruzione all'inizio del simbolo con un'istruzione BLR, ma solo se ogni riga della selezione ha un simbolo.
    
    In tutti i menu contestuali sarà possibile rimuovere le righe selezionate dai candidati.

en: Rumble
it: Vibrazione

en: Run &to Here
it: &Esegui fino al cursore

en: Run Count
it: Conteggio esecuzione

en: Run GBA Cores in Dedicated Threads
it: Avvia i Core GBA in thread dedicati

en: Run Until
it: Esegui fino a

en: Run Until (Ignoring Breakpoints)
it: Esegui fino a (ignorando i punti di interruzione)

en: Run until hit (ignoring breakpoints)
it: Esegui fino al raggiungimento (ignorando i punti di interruzione)

en: SD Card
it: Scheda SD

en: SD Card File Size:
it: Dimensione file scheda SD:

en: SD Card Image (*.raw);;All Files (*)
it: Immagine scheda SD (*.raw);;Tutti i file (*)

en: SD Card Path:
it: Percorso scheda SD:

en: SD Card Settings
it: Impostazioni scheda SD

en: SD Root:
it: Root SD:

en: SD Sync Folder:
it: Cartella sincronizzazione SD:

en: SHA1 Digest
it: Digest SHA1

en: SSL context
it: Contesto SSL

en: Sa&ve Code
it: Sal&va codice

en: Sa&ve State
it: Sal&va stato di gioco

en: Safe
it: Sicura

en: Save
it: Salva

en: Save All
it: Salva tutto

en: Save Branch Watch &As...
it: &Salva Branch Watch come...

en: Save Branch Watch Snapshot
it: Salva snapshot Branch Watch

en: Save Combined Output File As
it: Salva file combinato in output come

en: Save Converted Image
it: Salva immagine convertita

en: Save Converted Images
it: Salva immagini convertite

en: Save Export
it: Esporta salvataggio

en: Save FIFO Log
it: Salva log FIFO

en: Save File To
it: Salva con nome

en: Save Game
it: Salvataggio di gioco

en: Save Game Files (*.sav);;All Files (*)
it: File di salvataggio di gioco (*.sav);;Tutti i file (*)

en: Save Import
it: Importa salvataggio

en: Save Map File
it: Salva file mappa

en: Save Oldest State
it: Salva sul più vecchio stato di gioco

en: Save Preset
it: Salva preset

en: Save Recording File As
it: Salva file registrazione come

en: Save Signature File
it: Salva file di signature

en: Save State
it: Salva stato di gioco

en: Save State Slot 1
it: Salva stato di gioco nello slot 1

en: Save State Slot 10
it: Salva stato di gioco nello slot 10

en: Save State Slot 2
it: Salva stato di gioco nello slot 2

en: Save State Slot 3
it: Salva stato di gioco nello slot 3

en: Save State Slot 4
it: Salva stato di gioco nello slot 4

en: Save State Slot 5
it: Salva stato di gioco nello slot 5

en: Save State Slot 6
it: Salva stato di gioco nello slot 6

en: Save State Slot 7
it: Salva stato di gioco nello slot 7

en: Save State Slot 8
it: Salva stato di gioco nello slot 8

en: Save State Slot 9
it: Salva stato di gioco nello slot 9

en: Save State to File
it: Salva stato su file

en: Save State to Oldest Slot
it: Salva stato su slot più vecchio

en: Save State to Selected Slot
it: Salva stato nello slot selezionato

en: Save State to Slot
it: Salva stato su slot

en: Save Symbol Map &As...
it: Salva mappa dei simboli &come...

en: Save Texture Cache to State
it: Salva cache texture su stato

en: Save and Load State
it: Salva e carica stato di gioco

en: Save as Preset...
it: Salva come preset...

en: Save as...
it: Salva come...

en: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
it: Dei dati di salvataggio per questo gioco esistono già nella NAND. Forse di conviene fare un backup dei dati attuali prima di sovrascriverli.
    
    Vuoi sovrascrivere il salvataggio esistente?

en: Save in Same Directory as the ROM
it: Salva nella stessa cartella della ROM

en: Save to Selected Slot
it: Salva nello slot selezionato

en: Save to Slot %1 - %2
it: Salva su slot %1 - %2

en: Save...
it: Salva...

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
it: Gli abbinamenti salvati con i Wii Remote possono essere resettati soltanto durante l'esecuzione di un gioco Wii.

en: Saves:
it: Salvataggi:

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
it: Il salvataggio del filmato {0} è corrotto, arresto registrazione...

en: Scaled EFB Copy
it: Copia EFB in scala

en: Scan succeeded.
it: Ricerca completata.

en: Scanning for adapters...
it: Ricerca adattatori...

en: ScrShot
it: Screenshot

en: Search
it: Cerca

en: Search Address
it: Cerca indirizzo

en: Search Current Object
it: Cerca oggetto corrente

en: Search Subfolders
it: Cerca nelle sottocartelle

en: Search and Filter
it: Cerca e filtra

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
it: La ricerca nello spazio di indirizzo virtuale non è attualmente possibile. Esegui il gioco per un po', quindi riprova.

en: Search for an Instruction
it: Cerca un'istruzione

en: Search games...
it: Cerca giochi...

en: Search instruction
it: Ricerca istruzione

en: Search:
it: Cerca:

en: Section that contains all Action Replay cheat codes.
it: Sezione che contiene tutti i codici Action Replay.

en: Section that contains all Gecko cheat codes.
it: Sezione che contiene tutti i codici Gecko.

en: Section that contains all graphics related settings.
it: Sezione che contiene tutte le impostazioni di natura grafica.

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
it: Sezione che contiene la maggior parte delle impostazioni di CPU e Hardware.

en: Security options
it: Opzioni di sicurezza

en: Select Branch Watch Snapshot Auto-Save File (for user folder location, cancel)
it: Seleziona il file di l'auto-save per lo snapshot Branch Watch (per la cartella corrente, premi Annulla)

en: Select Dump Path
it: Seleziona percorso dump

en: Select Export Directory
it: Seleziona cartella di estrazione

en: Select Figure File
it: Seleziona file statuina

en: Select GBA BIOS
it: Seleziona BIOS GBA

en: Select GBA ROM
it: Seleziona ROM GBA

en: Select GBA Saves Path
it: Seleziona percorso dei salvataggi GBA

en: Select Keys File (OTP/SEEPROM Dump)
it: Seleziona il file contenente le chiavi (dump OTP/SEEPROM)

en: Select Last State
it: Seleziona ultimo stato

en: Select Load Path
it: Seleziona percorso da caricare

en: Select NAND Backup
it: Seleziona backup NAND

en: Select Resource Pack Path
it: Seleziona percorso Resource Pack

en: Select Riivolution XML file
it: Seleziona file Riivolution XML

en: Select SD Card Image
it: Seleziona immagine scheda SD

en: Select Save File
it: Seleziona file di salvataggio

en: Select Save Folder
it: Seleziona cartella dei salvataggi

en: Select Skylander Collection
it: Seleziona collezione Skylander

en: Select Skylander File
it: Seleziona file Skylander

en: Select Slot %1 - %2
it: Seleziona slot %1 - %2

en: Select State
it: Seleziona stato di gioco

en: Select State Slot
it: Seleziona slot di stato

en: Select State Slot 1
it: Seleziona slot di stato 1

en: Select State Slot 10
it: Seleziona slot di stato 10

en: Select State Slot 2
it: Seleziona slot di stato 2

en: Select State Slot 3
it: Seleziona slot di stato 3

en: Select State Slot 4
it: Seleziona slot di stato 4

en: Select State Slot 5
it: Seleziona slot di stato 5

en: Select State Slot 6
it: Seleziona slot di stato 6

en: Select State Slot 7
it: Seleziona slot di stato 7

en: Select State Slot 8
it: Seleziona slot di stato 8

en: Select State Slot 9
it: Seleziona slot di stato 9

en: Select Title to Install to NAND
it: Seleziona un titolo da installare su NAND

en: Select WFS Path
it: Seleziona percorso WFS

en: Select Wii NAND Root
it: Seleziona root NAND Wii

en: Select a Directory
it: Seleziona una cartella

en: Select a File
it: Seleziona un file

en: Select a Folder to Sync with the SD Card Image
it: Scegli la cartella da sincronizzare con l'immagine scheda SD

en: Select a Game
it: Seleziona un gioco

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select a game
it: Seleziona un gioco

en: Select e-Reader Cards
it: Seleziona carte e-Reader

en: Select the RSO module address:
it: Scegli l'indirizzo del modulo RSO:

en: Select the Recording File to Play
it: Seleziona la registrazione da eseguire

en: Select the Virtual SD Card Root
it: Seleziona la cartella principale per la scheda SD virtuale

en: Selected Font
it: Font selezionato

en: Selected controller profile does not exist
it: Il profilo controller selezionato non esiste

en: Selected game doesn't exist in game list!
it: Il gioco selezionato non esiste nella lista dei giochi!

en: Selected thread callstack
it: Callstack thread selezionato

en: Selected thread context
it: Contesto thread selezionato

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>%1 doesn't support this feature.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona un adattatore hardware da utilizzare.<br><br><dolphin_emphasis>%1 Non supporta questa feature.</dolphin_emphasis>

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona l'adattatore hardware da utilizzare.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona il primo.</dolphin_emphasis>

en: Selects an output device to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Default Device.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona il dispositivo di output da utilizzare.<br><br><dolphin_emphasis>Nel duibbio, seleziona Dispositivo predefinito.</dolphin_emphasis>

en: Selects how frame dumps (videos) and screenshots are going to be captured.<br>If the game or window resolution change during a recording, multiple video files might be created.<br>Note that color correction and cropping are always ignored by the captures.<br><br><b>Window Resolution</b>: Uses the output window resolution (without black bars).<br>This is a simple dumping option that will capture the image more or less as you see it.<br><b>Aspect Ratio Corrected Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size), and corrects it by the target aspect ratio.<br>This option will consistently dump at the specified Internal Resolution regardless of how the image is displayed during recording.<br><b>Raw Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size) without correcting it with the target aspect ratio.<br>This will provide a clean dump without any aspect ratio correction so users have as raw as possible input for external editing software.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at "Aspect Ratio Corrected Internal Resolution".</dolphin_emphasis>
it: Configura le registrazioni dei frame dump (video) e gli screenshot.<br>Se il gioco o la risoluzione della finestra cambia durante la registrazione, potrebbero venir creati più filmati.<br>Tieni presente che la correzione colore e il ritaglio saranno sempre ignorati dalle registrazioni.<br><br><b>Risoluzione finestra</b>: Usa la risoluzione della finestra di output (senza le bande nere).<br>Questa è un'opzione di dump che registrerà le immagini più o meno come le vedi normalmente.<br><b>Risoluzione interna corretta per il rapporto d'aspetto</b>: Usa la risoluzione interna (dimensione del XFB) corretta per il rapporto d'aspetto di destinazione.<br>Questa opzione registrerà costantemente alla risoluzione interna indicata indipendentemente da come viene visualizzata durante la registrazione.<br><b>Risoluzione interna originale</b>: Usa la risoluzione interna (dimensione del XFB) senza correggerla con il rapporto d'aspetto di destinazione.<br>Fornirà un dump senza alcuna correzione del rapporto d'aspetto, per dare all'utente un input quanto più grezzo per eventuali software di editing esterni.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia "Risoluzione interna corretta per il rapporto d'aspetto".</dolphin_emphasis>

en: Selects how the Digital Signal Processor (DSP) is emulated. Determines how the audio is processed and what system features are available.<br><br><b>HLE</b> - High Level Emulation of the DSP. Fast, but not always accurate. Lacks Dolby Pro Logic II decoding.<br><br><b>LLE Recompiler</b> - Low Level Emulation of the DSP, via a recompiler. Slower, but more accurate. Enables Dolby Pro Logic II decoding on certain audio backends.<br><br><b>LLE Interpreter</b> - Low Level Emulation of the DSP, via an interpreter. Slowest, for debugging purposes only. Not recommended.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select HLE.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona la modalità di emulazione del Digital Signal Processor (DSP). Determina come viene processato l'audio e quali caratteristiche di sistema sono disponibili.<br><br><b>HLE</b> - Emulazione ad alto livello del DSP. Veloce, ma non sempre accurato. Il decoder Dolby Pro Logic II è assente.<br><br><b>Ricompilatore LLE</b> - Emulazione a basso livello del DSP, tramite un ricompilatore. Lento, ma più accurato. Abilita il decoder Dolby Pro Logic II su alcuni motori audio.<br><br><b>Interpreter LLE</b> - Emulazione a basso livello del DSP, tramite un interpreter. Più lento, a scopo di debug. Non consigliato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona HLE.</dolphin_emphasis>

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows a better feeling of depth if the necessary hardware is present. Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.<br><br>Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.<br>Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.<br>HDMI 3D is used when the monitor supports 3D display resolutions.<br>Passive is another type of 3D used by some TVs.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Off.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona la modalità di stereoscopia 3D. Se hai l'hardware necessario, la stereoscopia ti permette di avere una migliore sensazione di profondità. Diminuisce pesantemente la velocità di emulazione e talvolta causa problemi.<br><br>Fianco-a-Fianco e Sopra-e-Sotto sono utilizzate dalla maggior parte delle TV 3D.<br>Anaglifo è utilizzato con gli occhialini colorati rosso-blu.<br>HDMI 3D è usato in caso il monitor supporti risoluzioni 3D.<br>Passivo è una tipologia di 3D usata da alcune TV.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Off.</dolphin_emphasis>

en: Selects which aspect ratio to use for displaying the game.<br><br>The aspect ratio of the image sent out by the original consoles varied depending on the game and rarely exactly matched 4:3 or 16:9. Some of the image would be cut off by the edges of the TV, or the image wouldn't fill the TV entirely. By default, Dolphin shows the whole image without distorting its proportions, which means it's normal for the image to not entirely fill your display.<br><br><b>Auto</b>: Mimics a TV with either a 4:3 or 16:9 aspect ratio, depending on which type of TV the game seems to be targeting.<br><br><b>Force 16:9</b>: Mimics a TV with a 16:9 (widescreen) aspect ratio.<br><br><b>Force 4:3</b>: Mimics a TV with a 4:3 aspect ratio.<br><br><b>Stretch to Window</b>: Stretches the image to the window size. This will usually distort the image's proportions.<br><br><b>Custom</b>: Mimics a TV with the specified aspect ratio. This is mostly intended to be used with aspect ratio cheats/mods.<br><br><b>Custom (Stretch)</b>: Similar to `Custom`, but stretches the image to the specified aspect ratio. This will usually distort the image's proportions, and should not be used under normal circumstances.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Auto.</dolphin_emphasis>
it: Configura il rapporto d'aspetto da usare per visualizzare i giochi.<br><br>Il rapporto d'aspetto usato dalle console originali dipendeva dal gioco e raramente corrispondeva a 4:3 o 16:9. Alcune immagini venivano ritagliate dai bordi delle TV, o non riempivano totalmente l'area disponibile. Normalmente, Dolphin mostra l'immagine intera senza distorcerne le proporzioni, quindi può capitare che l'immagine non riempia correttamente il tuo schermo.<br><br><b>Auto</b>: Imita una TV con rapporto d'aspetto a 4:3 o 16:9, a seconda del tipo di TV che il gioco sembri voler indirizzare.<br><br><b>Forza 16:9</b>: Imita una tv con rapporto d'aspetto 16:9 (widescreen).<br><br><b>Forza 4:3</b>: Imita una tv con rapporto d'aspetto 4:3.<br><br><b>Adatta a finestra</b>: Allarga l'immagine alla dimensione della finestra. Di solito distorce le proporzioni dell'immagine.<br><br><b>Personalizzato</b>: Imita una TV col rapporto d'aspetto indicato. Di solito è usato con mod o trucchi per modificare il rapporto d'aspetto.<br><br><b>Personalizzato (allarga)</b>: Simile a `Personalizzato`, ma allarga l'immagine al rapporto d'aspetto indicato. Di solito distorce le proporzioni dell'immagine, e non dovrebbe mai venire utilizzato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Auto.</dolphin_emphasis>

en: Selects which audio API to use internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona quale API audio usare internamente.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona %1.</dolphin_emphasis>

en: Selects which graphics API to use internally.<br><br>The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so any of the other backends are recommended. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it is recommended to try each and select the backend that is least problematic.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona quale API grafica usare internamente.<br><br>Il renderer software è estremamente lento, e viene utilizzato solo a scopo di debug, quindi è consigliato qualsiasi altro backend. I giochi e le GPU si comporteranno in modo diverso a seconda del motore utilizzato, quindi per una migliore esperienza si consiglia di provarli tutti e scegliere il backend che sembra più compatibile.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona %1.</dolphin_emphasis>

en: Selects which update track Dolphin uses when checking for updates at startup. If a new update is available, Dolphin will show a list of changes made since your current version and ask you if you want to update.<br><br>The Dev track has the latest version of Dolphin which often updates multiple times per day. Select this track if you want the newest features and fixes.<br><br>The Releases track has an update every few months. Some reasons you might prefer to use this track:<br>- You prefer using versions that have had additional testing.<br>- NetPlay requires players to have the same Dolphin version, and the latest Release version will have the most players to match with.<br>- You frequently use Dolphin's savestate system, which doesn't guarantee backward compatibility of savestates between Dolphin versions. If this applies to you, make sure you make an in-game save before updating (i.e. save your game in the same way you would on a physical GameCube or Wii), then load the in-game save after updating Dolphin and before making any new savestates.<br><br>Selecting "Don't Update" will prevent Dolphin from automatically checking for updates.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Releases.</dolphin_emphasis>
it: Seleziona quale ramo d'aggiornamento Dolphin userà per verificare la presenza di aggiornamenti all'avvio. Se si trova un nuovo aggiornamento, Dolphin ti mostrerà una lista di modifiche fatte dalla tua versione, e ti chiederà se vuoi aggiornare.<br><br>Il ramo Dev possiede la versione più recente, spesso aggiornata più volte al giorno. Seleziona questo ramo se vuoi le più recenti funzionalità e miglioramenti.<br><br>Il ramo Release viene aggiornato a distanza di mesi. Alcuni motivi per cui potresti voler scegliere questo ramo:<br>- Vuoi usare versioni che sono state testate più a lungo.<br>- NetPlay richiede che i giocatori abbiano la stessa versione in uso, e spesso la maggior parte dei giocatori usa l'ultima versione da Release .<br>- Usi frequentemente il sistema di salvataggio di stato, non sempre compatibile con versioni precedenti di Dolphin. Se è il tuo caso, assicurati di fare un salvataggio in-game prima di aggiornare (cioè come se salvassi usando una vera console GameCube o Wii), quindi carica questo salvataggio dopo aver aggiornato Dolphin e prima di fare un nuovo salvataggio di stato di gioco.<br><br>Selezionando "Non aggiornare" Dolphin non verificherà mai la presenza di aggiornamenti.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona Releases.</dolphin_emphasis>

en: Send
it: Invia

en: Sensor Bar Position:
it: Posizione della Sensor Bar:

en: Separates CPU and GPU emulation work to separate threads. Reduces single-thread burden by spreading Dolphin's heaviest load across two cores, which usually improves performance. However, it can result in glitches and crashes.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Separa l'emulazione di CPU e GPU su thread separati. Riduce il peso del thread singolo distribuendo il lavoro tra due core, il che di solito migliora le performance. Può tuttavia causare bug e crash.<br><br>Questa impostazione non può essere cambiata durante l'emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Serial and/or version data is missing from {0}
    Please append "{1}" (without the quotes) to the datfile URL when downloading
    Example: {2}
it: Seriale e/o versione dei dati mancanti da {0}
    Per favore aggiungi "{1}" (senza le virgolette) all'URL del datfile durante lo scaricamento
    Esempio: {2}

en: Server IP Address
it: Indirizzo IP del server

en: Server Port
it: Porta del server

en: Server rejected traversal attempt
it: Il server ha rifiutato il tentativo di connessione in modalità traversal

en: Set &Value
it: Imposta &valore

en: Set Brea&kpoint
it: Imposta &punto di interruzione

en: Set Memory Card File for Slot A
it: Seleziona file per la memory card dello slot A

en: Set Memory Card File for Slot B
it: Seleziona file per la memory card dello slot B

en: Set PC
it: Imposta PC

en: Set as &Default ISO
it: Imposta come ISO &predefinita

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
it: Imposta la modalità di visualizzazione del Wii a 60Hz (480i) invece di 50Hz (576i) per i giochi PAL.
    Potrebbe non funzionare su tutti i giochi.

en: Sets the Wii system language.
it: Imposta la lingua di sistema del Wii

en: Sets the audio latency in milliseconds. Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 20 ms.</dolphin_emphasis>
it: Imposta la latenza audio in millisecondi. Valori maggiori potrebbero ridurre i suoni gracchianti. Solo per alcuni backend.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona 20 ms.</dolphin_emphasis>

en: Sets the language displayed by Dolphin's user interface.<br><br>Changes to this setting only take effect once Dolphin is restarted.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &lt;System Language&gt;.</dolphin_emphasis>
it: Imposta la lingua usata dall'interfaccia utente di Dolphin.<br><br>I cambiamenti avranno effetto dal prossimo riavvio di Dolphin.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona &lt;Lingua di sistema&gt;.</dolphin_emphasis>

en: Sets the region used for titles whose region cannot be determined automatically.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.
it: Imposta la regione per i titoli per cui non è possibile determinarla automaticamente.<br><br>Non si può cambiare a emulazione avviata.

en: Sets the style of Dolphin's user interface. Any custom styles that you have added will be presented here, allowing you to switch to them.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select (System).</dolphin_emphasis>
it: Imposta lo stile dell'interfaccia utente di Dolphin. Qui saranno presenti e selezionabili tutti gli stili personalizzati che hai caricato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona (System).</dolphin_emphasis>

en: Sets up the search using standard MEM1 and (on Wii) MEM2 mappings in virtual address space. This will work for the vast majority of games.
it: Imposta la ricerca utilizzando i mapping MEM1 e (su Wii) MEM2 nello spazio di indirizzi virtuale. Funzionerà per la maggior parte dei giochi.

en: Settings
it: Impostazioni

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
it: SetupWiiMemory: Impossibile creare il file setting.txt

en: Severity
it: Severità

en: Shader Compilation
it: Compilazione shader

en: Shake
it: Scuoti

en: Sharp Bilinear
it: Bilineare Netto

en: Shinkansen Controller
it: Controller Shinkansen

en: Show % Speed
it: Mostra velocità %

en: Show &Log
it: Mostra finestra di &log

en: Show &Toolbar
it: Mostra barra degli s&trumenti

en: Show Active Title in Window Title
it: Mostra gioco corrente nella barra del titolo

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Australia
it: Mostra Australia

en: Show Current Game on Discord
it: Mostra gioco corrente su Discord

en: Show Disabled Codes First
it: Mostra prima codici inattivi

en: Show ELF/DOL
it: Mostra ELF/DOL

en: Show Enabled Codes First
it: Mostra prima codici attivi

en: Show FPS
it: Mostra FPS

en: Show Frame Counter
it: Mostra contatore frame

en: Show Frame Times
it: Mostra tempi frame

en: Show France
it: Mostra Francia

en: Show GameCube
it: Mostra GameCube

en: Show Germany
it: Mostra Germania

en: Show Golf Mode Overlay
it: Mostra overlay modalità golf

en: Show Infinity Base
it: Mostra base Infinity

en: Show Input Display
it: Mostra tasti di input

en: Show Italy
it: Mostra Italia

en: Show JPN
it: Mostra JPN

en: Show Korea
it: Mostra Corea

en: Show Lag Counter
it: Mostra contatore lag

en: Show Language:
it: Mostra lingua:

en: Show Log &Configuration
it: Mostra &configurazione log

en: Show NetPlay Messages
it: Mostra messaggi NetPlay

en: Show NetPlay Ping
it: Mostra ping NetPlay

en: Show Netherlands
it: Mostra Olanda

en: Show On-Screen Display Messages
it: Mostra messaggi su schermo

en: Show PAL
it: Mostra PAL

en: Show PC
it: Mostra PC

en: Show Performance Graphs
it: Mostra grafico di performance

en: Show Platforms
it: Mostra piattaforme

en: Show Projection Statistics
it: Mostra informazioni di proiezione

en: Show Regions
it: Mostra regioni

en: Show Rerecord Counter
it: Mostra contatore re-registrazioni

en: Show Russia
it: Mostra Russia

en: Show Skylanders Portal
it: Mostra portale Skylanders

en: Show Spain
it: Mostra Spagna

en: Show Speed Colors
it: Mostra colori velocità

en: Show Statistics
it: Mostra informazioni

en: Show System Clock
it: Mostra orologio di sistema

en: Show Taiwan
it: Mostra Taiwan

en: Show Target in Memor&y
it: &Mostra target in memoria

en: Show Triforce
it: Mostra Triforce

en: Show USA
it: Mostra USA

en: Show Unknown
it: Mostra sconosciuto

en: Show VBlank Times
it: Mostra tempi VBlank

en: Show VPS
it: Mostra VPS

en: Show WAD
it: Mostra WAD

en: Show Wii
it: Mostra Wii

en: Show World
it: Mostra mondo

en: Show in &Memory
it: Mostra in &memoria

en: Show in Code
it: Mostra nel codice

en: Show in Memory
it: Mostra in memoria

en: Show in code
it: Mostra nel codice

en: Show in memory
it: Mostra in memoria

en: Show in server browser
it: Mostra nel server browser

en: Shows Dolphin's debugging user interface. This lets you view and modify a game's code and memory contents, set debugging breakpoints, examine network requests, and more.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra l'interfaccia utente di debug di Dolphin. Ti permette di visualizzare e modificare il codice di gioco e il contenuto della memoria, impostare punti di controllo, esaminare le richieste network, e altro.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows chat messages, buffer changes, and desync alerts while playing NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra messaggi di chat, cambiamenti di buffer e avvisi di desync durante una partita NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows frametime graph along with statistics as a representation of emulation performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra il grafico del frametime con statistiche rappresentanti le performance di emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows on-screen display messages over the render window. These messages disappear after several seconds.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra i messaggi a schermo nella finestra di render. Questi messaggi scompariranno dopo alcuni secondi.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the % speed of emulation compared to full speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra la velocità % di emulazione paragonata alla velocità nativa.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the active game title in the render window's title bar.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra il gioco corrente nel barra del titolo della finestra di render.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each distinct rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra il tempo medio in ms tra ogni singolo frame renderizzato con la deviazione standard.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra il tempo medio in ms tra ogni frame renderizzato con la deviazione standard.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor at all times.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
it: Mostra sempre il cursore del mouse.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona &quot;Al movimento&quot;.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor briefly whenever it has recently moved, then hides it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
it: Mostra brevemente il cursore del mouse al movimento, per poi nasconderlo poco dopo.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona questa modalità.</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of distinct frames rendered per second as a measure of visual smoothness.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra il numero di frame distinti renderizzati ogni secondo come metro di misura dell'uniformità di visualizzazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra il numero di frame renderizzati ogni secondo come metro di misura della velocità di emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows the player's maximum ping while playing on NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra più alto valore di ping dei giocatori durante una partita NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows various projection statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra diverse informazioni di proiezione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows various rendering statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra diverse informazioni di rendering.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Shows which game is active and the duration of your current play session in your Discord status.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Mostra a cosa stai giocando e la durata della tua sessione di gioco attuale nel tuo stato Discord.<br><br>Non si può cambiare durante l'emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Side-by-Side
it: Fianco-a-fianco

en: Sideways Hold
it: Mantieni posizione di traverso

en: Sideways Toggle
it: Attiva/disattiva posizione di traverso

en: Sideways Wii Remote
it: Wii Remote in posizione di traverso

en: Signature Database
it: Database signature

en: Simplified Chinese
it: Cinese Semplificato

en: Simulate DK Bongos
it: Simula i Bongo DK

en: Size
it: Dimensioni

en: Size: 0x
it: Dimensione: 0x

en: Skip
it: Salta

en: Skip Drawing
it: Salta drawing

en: Skip EFB Access from CPU
it: Salta accesso della CPU all'EFB

en: Skip Main Menu
it: Salta menù principale

en: Skip Presenting Duplicate Frames
it: Salta frame duplicati

en: Skips Vertical Blank Interrupts when lag is detected, allowing for smooth audio playback when emulation speed is not 100%. <br><br>Enabling this also forces the effect of the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>WARNING: Can cause freezes and compatibility issues.</dolphin_emphasis> <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Ignora le Vertical Blank Interrupts quando viene riscontrato del lag, permettendo una riproduzione più fluida dell'audio quando la velocità di emulazione non è 100%. <br><br>Abilitarlo forza l'effetto dell'impostazione Salta frame duplicati.<br><br><dolphin_emphasis>ATTENZIONE: Può causare stalli e problemi di compatibilità. </dolphin_emphasis><br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Skips presentation of duplicate frames (XFB copies) in 25fps/30fps games. This may improve performance on low-end devices, while making frame pacing less consistent.<br><br>Disable this option for optimal frame pacing.<br><br>This setting is unavailable when Immediately Present XFB or VBI Skip is enabled. In those cases, duplicate frames are never presented.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Salta la presentazione di frame duplicati (copie XFB) in giochi a 25/30fps.
    Potrebbe migliorare le prestazioni in dispositivi più datati, al prezzo di un framerate meno stabile.<br><br>Disabilitare questa opzione migliora la stabilità del framerate.<br><br>Questa opzione non è disponibile quando sono attivi XFB Immediatamente presente o Salta VBI. In questi casi, i frame duplicati non sono mai presentati.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;All Files (*)
it: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;Tutti i file (*)

en: Skylander (*.sky);;All Files (*)
it: Skylander (*.sky);;Tutti i file (*)

en: Skylander Collection Path:
it: Percorso collezione Skylander:

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
it: Non sono stati trovati Skylander in questa collezione. Creare un nuovo file?

en: Skylanders Manager
it: Gestione Skylander

en: Snap the thumbstick position to the nearest octagonal axis.
it: Cattura la posizione dell'analogico al più vicino asse ottagonale.

en: Socket table
it: Tabella socket

en: Software Renderer
it: Renderer software

en: Some of the data could not be read.
it: Non è stato possibile leggere alcuni dati.

en: Some padding data that should be zero is not zero. This can make the game freeze at certain points.
it: Alcuni dati di riempimento che dovrebbero essere zero non sono zero. Il gioco potrebbe bloccarsi in certi punti.

en: Some settings cannot be changed when emulation is running.
it: Alcune impostazioni non si possono cambiare ad emulazione avviata.

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
it: Alcuni dei valori forniti non sono validi.
    Controlla i valori evidenziati.

en: Sort Alphabetically
it: Ordine alfabetico

en: Sound:
it: Suono:

en: South America
it: Sud America

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Speaker Pan
it: Panning altoparlante

en: Speaker Volume:
it: Volume altoparlante:

en: Specialized (Default)
it: Specializzato (default)

en: Specific
it: Specifico

en: Specifies the zlib compression level to use when saving PNG images (both for screenshots and framedumping).<br><br>Since PNG uses lossless compression, this does not affect the image quality; instead, it is a trade-off between file size and compression time.<br><br>A value of 0 uses no compression at all.  A value of 1 uses very little compression, while the maximum value of 9 applies a lot of compression.  However, for PNG files, levels between 3 and 6 are generally about as good as level 9 but finish in significantly less time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 6.</dolphin_emphasis>
it: Indica il livello di compressione zlib da utilizzare durante il salvataggio di immagini PNG (sia per screenshot che per dump dei frame).<br><br>Dato che PNG utilizza una compressione senza perdita di dati, non influenza la qualità dell'immagine; si tratta solo di un bilanciamento tra dimensione del file e tempo di compressione.<br><br>Il valore 0 non comprime l'immagine. Il valore 1 utilizza una compressione blanda, mentre il valore 9 applica la maggior compressione possibile. In ogni caso, per i file PNG i livelli tra 3 e 6 sono generalmente buoni quanto il livello 9, ma terminano in molto meno tempo.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia su 6.</dolphin_emphasis>

en: Speed
it: Velocità

en: Speed Limit
it: Limite velocità

en: Stack end
it: Fine stack

en: Stack start
it: Inizio stack

en: Standard Controller
it: Controller standard

en: Start &NetPlay...
it: Avvia &NetPlay

en: Start Branch Watch
it: Avvia Branch Watch

en: Start New Cheat Search
it: Inizia nuova ricerca cheat

en: Start Profiling
it: Avvia profilazione

en: Start Re&cording Input
it: Avvia re&gistrazione input

en: Start Recording
it: Avvia registrazione

en: Start in Fullscreen
it: Avvia a schermo intero.

en: Start with Riivolution Patches
it: Avvia con le patch Riivolution

en: Start with Riivolution Patches...
it: Avvia con le patch Riivolution...

en: Started game
it: Gioco avviato

en: State
it: Stato

en: Steering Wheel
it: Volante

en: Step
it: Entra nell'istruzione

en: Step Into
it: Entra nell'istruzione

en: Step Out
it: Esci dall'istruzione

en: Step Over
it: Esegui istruzione

en: Step out successful!
it: Uscito con successo dall'istruzione!

en: Step out timed out!
it: Scaduto tempo di uscita dall'istruzione!

en: Step over in progress...
it: Esecuzione dell'istruzione in corso...

en: Step successful!
it: Istruzione eseguita con successo!

en: Stepping
it: Entrando

en: Stereoscopic 3D Mode
it: Modalità stereoscopia 3D

en: Stereoscopic 3D Mode:
it: Modalità stereoscopia 3D

en: Stereoscopy
it: Stereoscopia

en: Stick
it: Levetta

en: Stop
it: Arresta

en: Stop Playing/Recording Input
it: Interrompi riproduzione/registrazione input

en: Stop Profiling
it: Termina profilazione

en: Stopped game
it: Gioco fermato

en: Store EFB Copies to Texture Only
it: Salva le copie dell'EFB solo su texture

en: Store XFB Copies to Texture Only
it: Salva le copie dell'XFB solo su texture

en: Stores EFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = EFB Copies to Texture<br>Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Salva le copie dell'EFB esclusivamente sulla GPU, bypassando la memoria di sistema. Causa difetti grafici in un ristretto numero di giochi.<br><br>Abilitato = Copie EFB su texture.<br>Disabilitato = Copie EFB nella RAM (e su texture)<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Stores XFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = XFB Copies to Texture<br>Disabled = XFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Salva le copie dell'XFB esclusivamente sulla GPU, bypassando la memoria di sistema. Causa difetti grafici in un ristretto numero di giochi.<br><br>Abilitato = Copie XFB su texture.<br>Disabilitato = Copie XFB nella RAM (e su texture)<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Stretch to Window
it: Adatta a finestra

en: Strict Settings Sync
it: Sincronizzazione esatta impostazioni

en: String
it: Stringa

en: Strum
it: Strimpellata

en: Style
it: Stile

en: Style:
it: Stile:

en: Stylus
it: Stilo

en: Success
it: Completato

en: Successfully added to the NetPlay index
it: Inserito con successo nell'indice NetPlay

en: Successfully deleted '%1'.
it: '%1' eliminato con successo.

en: Successfully exported save files
it: File di salvataggio esportati con successo

en: Successfully extracted certificates from NAND
it: I certificati sono stati estratti con successo dalla NAND

en: Successfully extracted file.
it: File estratto con successo.

en: Successfully extracted system data.
it: Dati di sistema estratti con successo.

en: Successfully imported %1 save file(s) with %2 failure(s)
it: Importato con successo %1 salvataggio/i con %2 errore/i

en: Successfully imported save file.
it: Salvataggio importato con successo.

en: Successfully installed this title to the NAND.
it: Il titolo è stato installato con successo su NAND.

en: Successfully removed this title from the NAND.
it: Il titolo è stato rimosso con successo dalla NAND.

en: Support
it: Supporto

en: Supported file formats
it: Formato file supportati

en: Supports SD and SDHC. Default size is 128 MB.
it: Supporta SD e SDHC. La dimensione standard è 128 MB.

en: Suspended
it: Sospeso

en: Swap Eyes
it: Inverti occhi

en: Swaps the left and right eye. Most useful in side-by-side stereoscopy mode.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Inverte l'occhio destro con il sinistro. Utile soprattutto in modalità stereoscopica Fianco-a-Fianco.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Swing
it: Ruota/oscilla

en: Switch to A
it: Scambia con A

en: Switch to B
it: Scambia con B

en: Symbol
it: Simbolo

en: Symbol Name
it: Nome del simbolo

en: Symbols
it: Simboli

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync AR/Gecko Codes
it: Sincronizza codici AR/Gecko

en: Sync real Wii Remotes and pair them
it: Sincronizza e abbina Wii Remote reali

en: Synchronize GPU thread
it: Sincronizza thread GPU

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
it: Sincronizza i thread della GPU e della CPU per prevenire alcuni blocchi casuali in modalità Dual Core. (ON = Compatibilità, OFF = Velocità)

en: Synchronizes the SD Card with the SD Sync Folder when starting and ending emulation.
it: Sincronizza la Scheda SD con la Cartella Sync SD all'inizio e al termine dell'emulazione.

en: Synchronizing AR codes...
it: Sincronizzazione codici AR...

en: Synchronizing Gecko codes...
it: Sincronizzazione codici Gecko...

en: Synchronizing save data...
it: Sincronizzazione dei dati di salvataggio in corso...

en: System Language:
it: Lingua di sistema:

en: TAS Input
it: Input TAS

en: TAS Tools
it: Strumenti TAS

en: Tags
it: Tag

en: Tail
it: Coda

en: Take Screenshot
it: Cattura uno screenshot

en: Target address range is invalid.
it: Il range di indirizzi non è valido.

en: Target value was overwritten by current instruction.
    Instructions executed:   %1
it: Il valore target è stato sovrascritto dall'istruzione corrente.
    Istruzione eseguita:   %1

en: Tech
it: Tecnica

en: Test Output
it: Test output

en: Text file (*.txt);;All Files (*)
it: File di testo (*.txt);;Tutti i file (*)

en: Texture Cache
it: Cache texture

en: Texture Cache Accuracy
it: Accuratezza cache texture

en: Texture Dumping
it: Dump delle texture

en: Texture Filtering
it: Filtraggio texture

en: Texture Filtering:
it: Filtraggio texture:

en: Texture Format Overlay
it: Overlay formato texture

en: The DFF's minimum loader version ({0}) exceeds the version of this FIFO Player ({1})
it: La versione minima del loader DFF ({0}) supera la versione di questo Player FIFO ({1})

en: The Direct3D 11 renderer requires support for features not supported by your system configuration. You may still use this backend, but you will encounter graphical artifacts in certain games.
    
    Do you really want to switch to Direct3D 11? If unsure, select 'No'.
it: Il renderer Direct3D 11 richiede il supporto a funzionalità non disponibili sulla tua configurazione di sistema. Potrai comunque usare questo backend, ma riscontrerai artefatti grafici su alcuni giochi.
    
    Vuoi davvero passare a Direct3D 11? Nel dubbio, seleziona 'No'.

en: The H3 hash table for the {0} partition is not correct.
it: L'hash table H3 della partizione {0} non è corretta.

en: The IPL file is not a known good dump. (CRC32: {0:x})
it: Il file IPL non è un dump conosciuto ben formato. (CRC32: {0:x})

en: The Masterpiece partitions are missing.
it: Le partizioni Capolavori sono assenti.

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
it: Non è stato possibile riparare la NAND. Si consiglia di fare un backup dei dati attualmente presenti e ricominciare con una NAND pulita.

en: The NAND has been repaired.
it: La NAND è stata riparata.

en: The TMD is not correctly signed. If you move or copy this title to the SD Card, the Wii System Menu will not launch it anymore and will also refuse to copy or move it back to the NAND.
it: Il TMD non è firmato correttamente. Se sposti o copi questo titolo sulla scheda SD, il menu di sistema Wii non si avvierà più, e non sarà più possibile copiarlo o rispostarlo sulla NAND.

en: The amount of money this Skylander has. Between 0 and 65000
it: I soldi di questo Skylander. Tra 0 e 65000

en: The amount of time the FPS and VPS counters will sample over.<br><br>The higher the value, the more stable the FPS/VPS counter will be, but the slower it will be to update.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 1000ms.</dolphin_emphasis>
it: Periodo per cui i contatori FPS e VPS cattureranno campioni.<br><br>Più alto è il valore, più stabile saranno i contatori FPS/VPS, ma più lenti saranno ad aggiornarsi.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia a 1000ms.</dolphin_emphasis>

en: The channel partition is missing.
it: La partizione del canale è assente.

en: The controls under Accelerometer and Gyroscope are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
it: I controlli sotto Accelerometro e Giroscopio sono programmati per interfacciarsi direttamente con l'hardware dei sensori di movimento. Non sono fatti per essere mappati a pulsanti tradizionali, grilletti o assi. Dovresti configurare sorgenti di input diverse prima di usarli.

en: The data partition is missing.
it: La partizione dati è assente

en: The data partition is not at its normal position. This will affect the emulated loading times. You will be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
it: La partizione dati si trova in una posizione insolita. I tempi di caricamento ne verranno influenzati. È probabile che non potrai condividere registrazioni degli input o usare il NetPlay con chi possiede un dump corretto.

en: The data size for the {0} partition is not evenly divisible by the block size.
it: La dimensione dati per la partizione {0} non è divisibile per la dimensione del blocco.

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
it: Le chiavi di decrittazione devono essere inserite nel file di backup NAND.

en: The default value "%1" will work with a local tapserver and newserv. You can also enter a network location (address:port) to connect to a remote tapserver.
it: Il valore predefinito "%1" funzionerà con un tapserver locale e con newserv. Puoi anche inserire un indirizzo network (indirizzo:porta) per connetterti a un tapserver remoto.

en: The destination file cannot be the same as the source file
    
    Please select another destination path for "%1"
it: Il file di destinazione non può essere lo stesso del file sorgente.
    
    Seleziona un'altra destinazione per "%1"

en: The disc change to "{0}" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
it: Non è stato possibile salvare nel file .dtm il cambio del disco "{0}".
    Il nome del file dell'immagine del disco non può andare oltre i 40 caratteri.

en: The disc could not be read (at {0:#x} - {1:#x}).
it: Impossibile leggere il disco (a {0:#x} - {1:#x}).

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
it: Impossibile trovare il disco che stava per essere inserito.

en: The emulated NAND is damaged. System titles such as the Wii Menu and the Wii Shop Channel may not work correctly.
it: La NAND emulata è danneggiata. Titoli di sistema come il menu Wii e il Canale Wii Shop potrebbero non funzionare correttamente.

en: The emulated Wii console has been updated.
it: La console Wii emulata è stata aggiornata.

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
it: La console Wii emulata è già aggiornata.

en: The entered MAC address is invalid.
it: L'indirizzo MAC inserito non è valido.

en: The entered PID is invalid.
it: Il PID inserito non è valido.

en: The entered VID is invalid.
it: Il VID inserito non è valido.

en: The expression contains a syntax error.
it: L'espressione contiene un errore di sintassi.

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
it: Il file
    %1
    è o corrotto o non un file memory card GameCube.
    %2

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
it: Il file %1 esiste già.
    Vuoi sostituirlo?

en: The file associated to this file was closed! Did you clear the slot before saving?
it: Il file associato è stato chiuso! Hai eliminato lo slot prima di salvare?

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
it: Impossibile aprire il file {0} in scrittura. Verificare che non sia già aperto in un altro programma.

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
it: Il file {0} è già stato aperto, l'intestazione non verrà scritta.

en: The filename %1 does not conform to Dolphin's region code format for memory cards. Please rename this file to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are on it.
it: Il nome %1 non è conforme al formato codici regione Dolphin per le memory card. Rinomina questo file in %2, %3 o %4 per corrispondere alla regione dei salvataggi presenti all'interno.

en: The filesystem is invalid or could not be read.
it: Il filesystem non è valido o è illeggibile.

en: The folder %1 does not conform to Dolphin's region code format for GCI folders. Please rename this folder to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are in it.
it: La cartella %1 non è conforme al formato codici regione Dolphin per le cartelle GCI. Rinomina questa cartella in %2, %3 o %4 per corrispondere alla regione dei salvataggi presenti all'interno.

en: The format that the disc image is saved in does not store the size of the disc image.
it: Il formato con cui è stata salvata l'immagine disco non contiene la dimensione stessa dell'immagine

en: The game ID is inconsistent.
it: L'ID del gioco non è consistente.

en: The game ID is unusually short.
it: L'ID del gioco è insolitamente breve.

en: The game ID is {0} but should be {1}.
it: L'ID del gioco è {0} ma dovrebbe essere {1}.

en: The game disc does not contain any usable update information.
it: Questo disco di gioco non contiene alcun aggiornamento utilizzabile.

en: The game is currently running.
it: Il gioco è attualmente avviato.

en: The game's region does not match your console's. To avoid issues with the system menu, it is not possible to update the emulated console using this disc.
it: La regione del gioco non corrisponde a quella della tua console. Per evitare problemi col menu di sistema, non è possibile aggiornare la console emulata con questo disco.

en: The graphics driver is forcibly enabling anti-aliasing for Dolphin. You need to turn this off in the graphics driver's settings in order for Dolphin to work.
    
    (MSAA with {0} samples found on default framebuffer)
it: I driver grafici stanno abilitando forzatamente l'anti-aliasing su Dolphin. Devi disattivare l'impostazione nel pannello di controllo dei driver grafici per permettere il corretto funzionamento di Dolphin.
    
    (MSAA con {0} sample trovato nel framebuffer di default)

en: The hashes do not match!
it: Gli hash non coincidono!

en: The hashes match!
it: Gli hash coincidono!

en: The hero level of this Skylander. Only seen in Skylanders: Spyro's Adventures. Between 0 and 100
it: Il livello eroe di questo Skylander. Presente solo su Skylanders: Spyro's Adventures. Tra 0 e 100.

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
it: Il codice host è troppo lungo.
    Controlla di avere il codice corretto.

en: The install partition is missing.
it: La partizione di installazione è assente

en: The last time the figure has been placed on a portal
it: L'ultima volta che questa figura è stata posizionata su un portale

en: The last time the figure has been reset. If the figure has never been reset, the first time the figure was placed on a portal
it: L'ultima volta che questa figura è stata resettata. Se non è mai successo, è la prima volta in cui la figura è stata posizionata su un portale

en: The movie indicates that a memory card should be inserted into {0:n}, but one is not currently inserted (instead, {1} is inserted).  For the movie to sync properly, please change the selected device to Memory Card or GCI Folder.
it: La registrazione indica che una memory card dovrebbe essere inserita in {0:n}, ma non è presente (invece, è inserita {1}). Cambia il dispositivo selezionato su Memory Card o Cartella GCI per sincronizzare correttamente la registrazione.

en: The nickname for this Skylander. Limited to 15 characters
it: Il soprannome di questo Skylander. Massimo 15 caratteri

en: The patches in %1 are not for the selected game or game revision.
it: Le patch in %1 non sono per il gioco o per la sua versione selezionata.

en: The profile '%1' does not exist
it: Il profilo '%1' non esiste

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
it: Il gioco registrato ({0}) non coincide con il gioco selezionato ({1})

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
it: Il codice regionale non corrisponde all'ID del gioco. Se è a causa di una modifica del codice regionale, il gioco potrebbe venire eseguito alla velocità errata, elementi grafici potrebbero essere spostati, o potrebbe non avviarsi affatto.

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
it: Il codice AR decriptato risultante non contiene alcuna riga.

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
it: Lo stesso file non può essere usato su più slot; è già usato da %1.

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
it: La stessa cartella non può essere usata su più slot; è già usata da %1.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
it: Le versioni di NetPlay del server e del client non sono compatibili.

en: The server is full.
it: Il server è pieno.

en: The server sent an unknown error message.
it: Il server ha inviato un messaggio d'errore sconosciuto.

en: The software renderer is significantly slower than other backends and is only recommended for debugging purposes.
    
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
it: Il rendering software è enormemente più lento rispetto l'utilizzo degli altri motori ed utile solamente ai fini di debugging.
    
    Vuoi davvero abilitare il rendering software? Nel dubbio, seleziona 'No'.

en: The specified common key index is {0} but should be {1}.
it: L'indice della chiave condivisa specificata è {0} ma dovrebbe essere {1}.

en: The specified file "{0}" does not exist
it: il file specificato "{0}" non esiste

en: The system-reserved part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
it: La parte riservata al sistema nella tua NAND contiene %1 blocchi (%2 KiB) di dati, con un massimo permesso di %3 blocchi (%4 KiB).

en: The target memory card already contains a file "%1".
it: La memory card di destinazione contiene già un file "%1".

en: The ticket is not correctly signed.
it: Il ticket non è correttamente firmato.

en: The total time this figure has been used inside a game in seconds
it: Il tempo totale in secondi per cui questa figura è stata usata in un gioco

en: The toy code for this figure. Only available for real figures.
it: Il codice univoco per questa figura. Disponibile solo per figure reali.

en: The type of a partition could not be read.
it: Impossibile leggere il tipo di una partizione.

en: The type of this Skylander does not have any data that can be modified!
it: Questo tipo di Skylander non ha alcun dato modificabile!

en: The type of this Skylander is unknown!
it: Questo tipo di Skylander è sconosciuto!

en: The type of this Skylander is unknown, or can't be modified at this time!
it: Il tipo di questo Skylander è sconosciuto, o non può ancora essere modificato!

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
it: L'aggiornamento è stato annullato. È altamente consigliato di terminarlo per evitare versioni di sistema inconsistenti.

en: The update partition does not contain the IOS used by this title.
it: La partizione d'aggiornamento non contiene l'IOS usato da questo titolo.

en: The update partition is missing.
it: La partizione di aggiornamento è assente

en: The update partition is not at its normal position.
it: La partizione di aggiornamento non si trova nella posizione predefinita.

en: The user-accessible part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
it: La parte accessibile all'utente nella tua NAND contiene %1 blocchi (%2 KiB) di dati, con un massimo permesso di %3 blocchi (%4 KiB).

en: The {0} partition does not have a valid file system.
it: La partizione {0} non contiene un file system valido.

en: The {0} partition does not seem to contain valid data.
it: La partizione {0} non sembra contenere dati validi.

en: The {0} partition is not correctly signed.
it: La partizione {0} non è firmata correttamente.

en: The {0} partition is not properly aligned.
it: La partizione {0} non è correttamente allineata.

en: Theme
it: Tema

en: There are too many partitions in the first partition table.
it: Ci sono troppe partizioni nella prima tabella delle partizioni.

en: There are unsaved changes in "%1".
    
    Do you want to save before closing?
it: Ci sono dei cambiamenti non salvati in "%1".
    
    Vuoi salvarli prima di chiudere?

en: There is nothing to save!
it: Non c'è nulla da salvare!

en: There is nothing to undo!
it: Non c'è nulla da annullare!

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
it: Non è stato possibile creare un collegamento sul desktop.

en: These controls are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
it: Questi controlli sono progettati per interfacciarsi direttamente con l'hardware dei sensori di movimento. Non sono fatti per essere mappati a pulsanti tradizionali, grilletti o assi. Dovresti configurare sorgenti di input diverse prima di usarli.

en: These settings override core Dolphin settings.
it: Queste impostazioni sovrascriveranno quelle di Dolphin.

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
it: Questo codice Action Replay contiene sia righe criptate sia non criptate; controlla di averlo inserito correttamente.
    
    Vuoi scartare tutte le righe non criptate?

en: This Gecko code doesn't contain any lines.
it: Questo Codice Gecko non contiene alcuna riga.

en: This Korean title is set to use an IOS that typically isn't used on Korean consoles. This is likely to lead to ERROR #002.
it: Questo titolo coreano è impostato per utilizzare un IOS che non è tipicamente in uso sulle console coreane. Probabilmente verrà visualizzato un ERROR #002

en: This Skylander type can't be modified yet!
it: Il tipo di questo Skylander non può ancora essere modificato!

en: This USB device is already whitelisted.
it: Questo dispositivo USB è già stato accettato.

en: This WAD is not bootable.
it: Questo WAD non è avviabile.

en: This WAD is not valid.
it: Questo WAD non è valido.

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
it: Questo simulatore di action replay non supporta codici automodificanti.

en: This build of Dolphin is not natively compiled for your CPU.
    Please run the ARM64 build of Dolphin for a better experience.
it: Questa build di Dolphin non è stata compilata nativamente per la tua CPU.
    Usa la build ARM64 per avere prestazioni migliori.

en: This cannot be undone!
it: Impossibile annullare l'operazione!

en: This debug disc image has the size of a retail disc image.
it: La dimensione di questa immagine disco di debug è quella di un'immagine disco retail.

en: This disc image has an unusual size.
it: Questa immagine disco ha una dimensione insolita.

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
it: Questa immagine disco ha una dimensione insolita. I tempi di caricamento ne verranno probabilmente influenzati. È probabile che non potrai condividere registrazioni degli input o usare il NetPlay con chi possiede un dump corretto.

en: This disc image is in the NKit format. It is not a good dump in its current form, but it might become a good dump if converted back. The CRC32 of this file might match the CRC32 of a good dump even though the files are not identical.
it: Questa immagine disco è in formato NKit. Attualmente non è un buon dump, ma potrebbe diventarlo una volta riconvertito. Il CRC32 di questo file potrebbe corrispondere al CRC32 di un buon dump anche se i file non sono identici.

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
it: Questa immagine disco è troppo piccola e manca di alcuni dati. Se il tuo programma di dump ha salvato l'immagine in più parti, devi riunirle in un unico file.

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
it: Questa immagine disco è troppo piccola e manca di alcuni dati. Probabilmente si tratta di un disco dual-layer estratto come disco single-layer.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU, but your current settings make this unlikely to happen. If this error is stopping the game from working, please report it to the developers.
it: Questo errore è di solito causato dalla desincronizzazione della GPU emulata con la CPU emulata, ma dovrebbe essere mitigato dalle tue impostazioni correnti. Se questo errore impedisce il corretto funzionamento del gioco, informa gli sviluppatori.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU. Turn off the "Dual Core" setting to avoid this.
it: Questo errore è di solito causato dalla desincronizzazione della GPU emulata con la CPU emulata. Disabilita l'impostazione "Dual Core" per evitarlo.

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
it: Questo file non contiene un filesystem Wii valido.

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
it: Questo file non sembra un backup NAND BootMii.

en: This game has been hacked to fit on a single-layer DVD. Some content such as pre-rendered videos, extra languages or entire game modes will be broken. This problem generally only exists in illegal copies of games.
it: Questo gioco è stato manomesso per rientrare in un DVD single-layer. Alcuni contenuti come video pre-renderizzati, lingue extra o intere modalità di gioco saranno compromesse. Questo problema esiste di solito solo in copie illegali.

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
it: Questo gioco richiede l'emulazione delle bounding box per poter essere giocato correttamente, ma la tua scheda grafica o i tuoi driver non la supportano, per cui riscontrerai dei bug giocando.

en: This is a bad dump.
it: Questo dump è invalido.

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
it: Questo è un dump invalido. Non vuol dire che il gioco non funzionerà correttamente.

en: This is a good dump according to Redump.org, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
it: Questo è un buon dump secondo Redump.org, ma Dolphin ha riscontrato dei problemi. Potrebbe essere un bug in Dolphin stesso.

en: This is a good dump.
it: Questo è un buon dump.

en: This only applies to the initial boot of the emulated software.
it: Ha effetto solo all'avvio del software emulato

en: This session requires a password:
it: Questa sessione richiede una password:

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Questa opzione ti permette di impostare un orologio in tempo reale (RTC) indipendente dal tuo orologio di sistema.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
it: Questo software non dovrebbe essere utilizzato per la riproduzione di giochi di cui non sei legalmente in possesso.

en: This title cannot be booted.
it: Impossibile avviare questo titolo.

en: This title is set to use an invalid IOS.
it: Questo titolo è impostato per utilizzare un IOS non valido.

en: This title is set to use an invalid common key.
it: Questo titolo è impostato per utilizzare una common key non valida.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.
it: Questo titolo potrebbe essere incompatibile con l'emulazione DSP HLE. Prova a utilizzare LLE se si tratta di un homebrew.
    
    DSPHLE: Ucode sconosciuto (CRC = {0:08x}) - AX forzato

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.
it: Questo titolo potrebbe essere incompatibile con l'emulazione DSP HLE. Prova a utilizzare LLE se si tratta di un homebrew.
    
    Ucode sconosciuto (CRC = {0:08x}) - AXWii forzato

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
it: Questo valore viene sommato alla convergenza impostata nelle configurazioni grafiche.

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
it: Questo valore viene moltiplicato per la profondità impostata nelle configurazioni grafiche.

en: This will also filter unconditional branches.
    To filter for or against unconditional branches,
    use the Branch Type filter options.
it: Verranno filtrati anche branch non condizionali.
    Per filtrare i diversi tipi di branch condizionali usa i filtri Tipologia branch.

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
it: Serve a limitare la velocità di chunked upload per ogni client, utilizzato per la sincronizzazione dei salvataggi.

en: This will sync additional graphics settings, and force everyone to the same internal resolution.
    May prevent desync in some games that use EFB reads. Please ensure everyone uses the same video backend.
it: Serve a sincronizzare ulteriori impostazioni grafiche, e forza tutti alla stessa risoluzione interna.
    Può servire a prevenire il desync in alcuni giochi che utilizzano le letture dell'EFB. Assicurati che tutti stiano usando lo stesso backend grafico.

en: Thread context
it: Contesto thread

en: Threads
it: Thread

en: Threshold
it: Sensibilità

en: Tilt
it: Inclina

en: Time %
it: % tempo

en: Time Average (ns)
it: Media tempo (ns)

en: Time Avg. (ns)
it: Media tem. (ns)

en: Time Percent
it: Percentuale tempo

en: Time Played
it: Tempo di gioco

en: Time Spent (ns)
it: Tempo trascorso (ns)

en: Time period of stable input to trigger calibration. (zero to disable)
it: Tempo di input stabile richiesto per iniziare la calibrazione. (zero per disabilitare)

en: Timed Out
it: Tempo scaduto

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To log in, stop the current emulation.
it: Per autenticarti, interrompi l'emulazione in corso

en: To:
it: A:

en: Toggle &Fullscreen
it: Attiva/disattiva &schermo intero

en: Toggle 3D Anaglyph
it: Attiva/disattiva anaglifo 3D

en: Toggle 3D Side-by-Side
it: Attiva/disattiva 3D fianco-a-fianco

en: Toggle 3D Top-Bottom
it: Attiva/disattiva 3D sopra-sotto

en: Toggle All Log Types
it: Attiva/disattiva tutti i tipi di log

en: Toggle Aspect Ratio
it: Attiva/disattiva rapporto di aspetto

en: Toggle Breakpoint
it: Attiva/disattiva punto di interruzione

en: Toggle Crop
it: Attiva/disattiva ritaglio

en: Toggle Custom Textures
it: Attiva/disattiva texture personalizzate

en: Toggle EFB Copies
it: Attiva/disattiva copie EFB

en: Toggle Fog
it: Attiva/disattiva nebbia

en: Toggle Fullscreen
it: Attiva/disattiva schermo intero

en: Toggle Pause
it: Attiva/disattiva pausa

en: Toggle SD Card
it: Attiva/disattiva scheda SD

en: Toggle Skip EFB Access
it: Attiva/disattiva salta accesso EFB

en: Toggle Texture Dumping
it: Attiva/disattiva dump texture

en: Toggle USB Keyboard
it: Attiva/disattiva tastiera USB

en: Toggle Wii Speak Mute
it: Muta/smuta Wii Speak

en: Toggle XFB Copies
it: Attiva/disattiva copie XFB

en: Toggle XFB Immediate Mode
it: Attiva/disattiva modalità XFB immediata

en: Toggle software JIT block profiling (will clear the JIT cache).
it: Imposta la profilazione dei blocchi JIT (pulirà la cache JIT)

en: Tokenizing failed.
it: Tokenizzazione fallita.

en: Tool Controls
it: Controlli strumenti

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Top
it: Sopra

en: Top-and-Bottom
it: Sopra-e-sotto

en: Total Hits
it: Numero di passaggi

en: Total Pitch
it: Beccheggio totale

en: Total Yaw
it: Imbardata totale

en: Total rotation about the pitch axis.
it: Rotazione totale sull'asse orizzontale

en: Total rotation about the yaw axis.
it: Rotazione totale sull'asse verticale

en: Total travel distance.
it: Massima distanza di movimento.

en: Touch
it: Tocco

en: Toy code:
it: Codice figura:

en: Tracks the time you spend playing games and shows it in the List View (as hours/minutes).<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Tiene traccia del tempo di gioco per mostrarlo nella visuale a lista (come ore/minuti).<br><br>Non si può cambiare durante l'emulazione.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Traditional Chinese
it: Cinese Tradizionale

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
it: LTR

en: Trap
it: Trappola

en: Traversal Error
it: Errore traversal

en: Traversal Server
it: Traversal server

en: Traversal server timed out connecting to the host
it: Il traversal server è andato in time out durante la connessione con l'host.

en: Tries to translate branches ahead of time, improving performance in most cases. Defaults to <b>True</b>
it: Prova a tradurre i branch in anticipo, migliorando le performance nella maggior parte dei casi. Il default è <b>Attivo</b>

en: Triforce ID:
it: ID Triforce:

en: Triggers
it: Grilletti

en: Trophy
it: Trofeo

en: Type
it: Tipo

en: Type-based Alignment
it: Allineamento per tipo

en: Typical GameCube/Wii Address Space
it: Spazio di indirizzi standard GameCube/Wii

en: UNKNOWN
it: SCONOSCIUTO

en: USB Device Emulation
it: Dispositivo di emulazione USB

en: USB Emulation
it: Emulazione USB

en: USB Emulation Devices
it: Dispositivi di emulazione USB

en: USB Whitelist Error
it: Errore USB Whitelist

en: Ubershaders are never used. Stuttering will occur during shader compilation, but GPU demands are low.<br><br>Recommended for low-end hardware. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
it: Non verranno usati gli Ubershader. Si verificheranno rallentamenti durante la compilazione degli shader, ma i requisiti GPU saranno bassi.<br><br>Preferibile con hardware di fascia bassa.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, seleziona questa modalità.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will always be used. Provides a near stutter-free experience at the cost of very high GPU performance requirements.<br><br><dolphin_emphasis>Don't use this unless you encountered stuttering with Hybrid Ubershaders and have a very powerful GPU.</dolphin_emphasis>
it: Gli Ubershader verranno sempre usati. Garantisce un'esperienza di gioco quasi senza rallentamenti, al prezzo di maggiori requisiti GPU.<br><br><dolphin_emphasis>Non usarlo a meno che non riscontri rallentamenti con Ubershader Ibridi e hai una GPU molto potente.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will be used to prevent stuttering during shader compilation, but specialized shaders will be used when they will not cause stuttering.<br><br>In the best case it eliminates shader compilation stuttering while having minimal performance impact, but results depend on video driver behavior.
it: Verranno usati degli Ubershader per evitare rallentamenti durante la compilazione degli shader, ma degli shader specializzati verranno usati quando non causeranno rallentamenti.<br><br>Nel caso migliore elimina scatti durante la compilazione degli shader con un minore impatto sulle performance, ma il risultato dipende dai driver della scheda grafica.

en: Unable to auto-detect RSO module
it: Impossibile individuare automaticamente il modulo RSO

en: Unable to contact update server.
it: Impossibile contattare server di aggiornamento.

en: Unable to create updater copy.
it: Impossibile creare copia dell'programma di aggiornamento

en: Unable to modify Skylander!
it: Impossibile modificare lo Skylander!

en: Unable to open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
it: Impossibile analizzare come un codice criptato o decriptato valido la riga %1 del codice AR inserito. Assicurati di averlo inserito correttamente.
    
    Vuoi ignorare questa riga e continuare l'analisi?

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
it: Impossibile analizzare come un codice valido la riga %1 del codice Gecko inserito. Assicurati di averlo inserito correttamente.
    
    Vuoi ignorare questa riga e continuare l'analisi?

en: Unable to read file.
it: Impossibile leggere il file.

en: Unable to set permissions on updater copy.
it: Impossibile impostare i permessi nel programma di aggiornamento

en: Unable to write to file {0}
it: Impossibile scrivere su file {0}

en: Unbound
it: Non assegnato

en: Uncompressed GC/Wii images (*.iso *.gcm)
it: Immagini GC/Wii non compresse (*.iso *.gcm)

en: Undead
it: Non-morti

en: Undo Load State
it: Annulla caricamento stato di gioco

en: Undo Save State
it: Annulla salvataggio dello stato di gioco

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall from the NAND
it: Disinstalla dalla NAND

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
it: La disinstallazione del WAD rimuoverà la versione di questo titolo attualmente installata su NAND senza cancellarne i file di salvataggio. Continuare?

en: United States
it: Stati Uniti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
it: Sconosciuto (id:%1 var:%2)

en: Unknown DVD command {0:08x} - fatal error
it: Comando DVD {0:08x} sconosciuto - errore fatale

en: Unknown Device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Unknown SYNC_CODES message received with id: {0}
it: Messaggio SYNC_CODES sconosciuto ricevuto con id: {0}

en: Unknown SYNC_GECKO_CODES message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
it: Ricevuto messaggio SYNC_GECKO_CODES sconosciuto con id:{0} dal giocatore:{1} Giocatore espulso!

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message received with id: {0}
it: Messaggio SYNC_SAVE_DATA sconosciuto ricevuto con id: {0}

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
it: Ricevuto messaggio SYNC_SAVE_DATA sconosciuto con id:{0} dal giocatore:{1} Giocatore espulso!

en: Unknown Skylander type!
it: Tipo Skylander sconosciuto!

en: Unknown address space
it: Spazio dell'indirizzo sconosciuto

en: Unknown author
it: Autore sconosciuto

en: Unknown data type
it: Tipo di dato sconosciuto

en: Unknown disc
it: Disco sconosciuto

en: Unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Unknown error {0:x}
it: Errore sconosciuto {0:x}

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown message received with id : {0}
it: Ricevuto messaggio sconosciuto con id : {0}

en: Unknown message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
it: Ricevuto messaggio sconosciuto con id:{0} ricevuto dal giocatore:{1} Giocatore espulso!

en: Unknown(%1 %2).sky
it: Sconosciuto(%1 %2).sky

en: Unknown(%1).bin
it: Sconosciuto(%1).bin

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unload ROM
it: Rimuovi ROM

en: Unlock Cursor
it: Sblocca il cursore

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Unlocked at %1
it: Sbloccato il %1

en: Unpack SD Card Now
it: Estrai scheda SD

en: Unpacking
it: Apertura

en: Unsaved Changes
it: Cambiamenti non salvati

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Partition (%1)
it: Partizione di aggiornamento (%1)

en: Update after closing Dolphin
it: Aggiorna alla chiusura di Dolphin

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: Update cancelled
it: Aggiornamento annullato

en: Update completed
it: Aggiornamento completato

en: Update failed
it: Aggiornamento fallito

en: Updating
it: Aggiornando

en: Updating title %1...
    This can take a while.
it: Aggiornamento del titolo %1...
    Potrebbe volerci un po'.

en: Upright Hold
it: Mantieni posizione verticale

en: Upright Toggle
it: Attiva/disattiva posizione verticale

en: Upright Wii Remote
it: Wii Remote in posizione verticale

en: Usage Statistics Reporting Settings
it: Impostazioni Report Statistiche d'Uso

en: Use 8.8.8.8 for normal DNS, else enter your custom one
it: Usa 8.8.8.8 come DNS standard, altrimenti inseriscine uno personalizzato

en: Use All Wii Save Data
it: Usa tutti i salvataggi Wii

en: Use Built-In Database of Game Names
it: Usa database interno per i nomi dei giochi

en: Use Full Resolution Per Eye
it: Usa risoluzione intera per occhio

en: Use Lossless Codec (Ut Video)
it: Usa codec lossless (Ut Video)

en: Use Mouse Controlled Pointing
it: Usa puntamento con il mouse

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
it: Usa modalità PAL60 (EuRGB60)

en: Use Panic Handlers
it: Usa avvisi di errore

en: Use RetroAchievements rich presence in your Discord status.<br><br>Show Current Game on Discord must be enabled.
it: Usa la rich presence di RetroAchievements nel tuo status Discord.<br><br>La visualizzazione del gioco corrente su Discord deve essere abilitata.

en: Use a manual implementation of texture sampling instead of the graphics backend's built-in functionality.<br><br>This setting can fix graphical issues in some games on certain GPUs, most commonly vertical lines on FMVs. In addition to this, enabling Manual Texture Sampling will allow for correct emulation of texture wrapping special cases (at 1x IR or when scaled EFB is disabled, and with custom textures disabled) and better emulates Level of Detail calculation.<br><br>This comes at the cost of potentially worse performance, especially at higher internal resolutions.<br><br>If this setting is enabled, the Texture Filtering setting will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Utilizza un'implementazione manuale di texture sampling al posto della funzionalità integrata nel backend grafico.<br><br>Potrebbe corregge difetti grafici in alcuni giochi su particolari GPU, soprattutto linee verticali nei filmati. In aggiunta, l'abilitazione di Texture Sampling Manuale permette la corretta emulazione di casi particolari di texture wrapping (a 1x RI o quando EFB in scala è disabilitato, e con custom texture disabilitate) e migliora l'emulazione del calcolo del Livello di Dettaglio.<br><br>Tutto questo avviene al prezzo di performance potenzialmente minori, soprattutto con maggiori risoluzioni interne.<br><br>Se abilitato, Filtraggio texture verrà disabilitato.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
it: Utilizza un singolo buffer di profondità per entrambi gli occhi. Necessario per alcuni giochi.

en: Use memory mapper configuration at time of scan
it: Usa la configurazione della mappatura di memoria durante la scansione

en: Use physical addresses
it: Usa indirizzi fisici

en: Use virtual addresses when possible
it: Usa gli indirizzi virtuali quando possibile

en: User Config
it: Configurazione utente

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: User Variables
it: Variabili utente

en: User defined variables usable in the control expression.
    You can use them to save or retrieve values between
    inputs and outputs of the same parent controller.
it: Variabili utente utilizzabili nell'espressione di controllo.
    Puoi usarle per salvare o recuperare valori tra gli
    input e gli output dello stesso controller padre.

en: Uses Dolphin's database of properly formatted names in the game list's Title column.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Usa i nomi formattati correttamente del database Dolphin nella colonna Titolo della lista dei giochi.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Uses a less accurate algorithm to calculate depth values.<br><br>Causes issues in a few games, but can result in a decent speed increase depending on the game and/or GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Utilizza un algoritmo meno preciso per calcolare i valori di profondità.<br><br>Causa problemi in alcuni giochi ma potrebbe fornire un buon aumento di velocità a seconda del gioco e/o della tua GPU.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Uses high resolution timers and "busy waiting" for improved frame pacing.<br><br>This will marginally increase power usage.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Usa timer ad alta risoluzione e tecniche di "busy waiting" per migliorare la stabilità deilframerate.<br><br>Richiede leggermente più potenza.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Uses the entire screen for rendering.<br><br>If disabled, a render window will be created instead.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Utilizza l'intero schermo per il rendering.<br><br>Se è disabilitata, verrà invece creata invece una finestra per il rendering.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Utilizza la finestra principale di Dolphin per il rendering grafico, invece di una finestra separata.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Using Qt %1
it: Qt %1 in uso

en: Using TTL %1 for probe packet
it: Usa TTL %1 per esaminare i pacchetti

en: Usually used for light objects
it: Solitamente usato per oggetti luminosi

en: Usually used for normal matrices
it: Solitamente usato per matrici di normali

en: Usually used for position matrices
it: Solitamente usato per matrici di posizione

en: Usually used for tex coord matrices
it: Solitamente usato per matrici di coordinate di texture

en: Utility
it: Utilità

en: VBI Frequency Override
it: Override frequenza VBI

en: VBI Skip
it: Ignora VBI

en: Value
it: Valore

en: Value tracked to current instruction.
it: Valore tracciato all'istruzione corrente.

en: Value:
it: Valore:

en: Variant entered is invalid!
it: La variante inserita non è valida!

en: Variant:
it: Variante:

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Velocity
it: Velocità

en: Verbosity
it: Verbosità

en: Verify
it: Verifica

en: Verify Integrity
it: Verifica integrità

en: Verify certificates
it: Verifica certificati

en: Verifying
it: Verifica in corso

en: Version
it: Versione

en: Vertical FOV
it: FOV verticale

en: Vertical Offset
it: Offset verticale

en: View &Code
it: Visualizza &codice

en: View &code
it: Visualizza &codice

en: View &memory
it: Visualizza &memoria

en: Virtual Notches
it: Tacche virtuali

en: Virtual address space
it: Spazio dell'indirizzo virtuale

en: Volume Down
it: Abbassa il volume

en: Volume Toggle Mute
it: Abilita/sisabilita il volume

en: Volume Up
it: Alza il volume

en: Volume modifier (value: %1dB)
it: Modificatore volume (valore: %1dB)

en: WAD files (*.wad)
it: File WAD (*.wad)

en: WAD installation failed: Could not create Wii Shop log files.
it: Installazione WAD non riuscita: Impossibile creare i file di log Wii Shop

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
it: Installazione WAD non riuscita: Impossibile completare l'importazione del titolo

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
it: Installazione WAD non riuscita: Impossibile importare il contenuto {0:08x}.

en: WAD installation failed: Could not initialise title import (error {0}).
it: Installazione WAD non riuscita: Impossibile inizializzare l'importazione del titolo (errore {0}).

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
it: Installazione WAD non riuscita: Il file selezionato non è un WAD valido

en: WAITING
it: ATTESA

en: WARNING: Fixing this NAND requires the deletion of titles that have incomplete data on the NAND, including all associated save data. By continuing, the following title(s) will be removed:
it: ATTENZIONE: La riparazione di questa NAND richiede l'eliminazione dei titoli con dati incompleti nella NAND, compresi i relativi file di salvataggio. Se desideri continuare, i seguenti titoli verranno rimossi:.

en: WASAPI (Exclusive Mode)
it: WASAPI (modalità esclusiva)

en: WFS Path:
it: Percorso WFS:

en: WIA GC/Wii images (*.wia)
it: Immagini WIA GC/Wii (*.wia)

en: Wait for Alternate Input Mappings
it: Attendi mappature input alternative

en: Waiting for first scan...
it: In attesa della prima scansione...

en: Waits for all shaders to finish compiling before starting a game. Enabling this option may reduce stuttering or hitching for a short time after the game is started, at the cost of a longer delay before the game starts. For systems with two or fewer cores, it is recommended to enable this option, as a large shader queue may reduce frame rates.<br><br><dolphin_emphasis>Otherwise, if unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Attende la compilazione di tutti gli shader prima di avviare il gioco. Attivando questa opzione potrebbero ridursi i rallentamenti dopo l'avvio del gioco, al prezzo di un tempo di avvio maggiore. Se possiedi un sistema con due processori o meno ti conviene attivare questa opzione in quanto shader pesanti potrebbero ridurre il framerate.<br><br><dolphin_emphasis>Altrimenti, nel dubbio, lascia disattivato.</dolphin_emphasis>

en: Waits for vertical blanks in order to prevent tearing.<br><br>Decreases performance if emulation speed is below 100%.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Attende il disegno completo dei frame per ridurre i fenomeni di tearing.<br><br>Riduce le performance se la velocità d'emulazione è inferiore al 100%.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Waits until the game synchronizes with the emulated GPU before writing the contents of EFB copies to RAM.<br><br>Reduces the overhead of EFB RAM copies, providing a performance boost in many games, at the risk of breaking those which do not safely synchronize with the emulated GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Attende che il gioco si sincronizzi con la GPU emulata prima di scrivere il contenuto delle copie EFB nella RAM.<br><br>Riduce l'overhead delle copie EFB RAM, migliorando le performance in molti giochi al rischio di corrompere quelli che non si sincronizzano in maniera sicura con la GPU emulata.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning: A GCI folder override path is currently configured for this slot. Adjusting the GCI path here will have no effect.
it: Attenzione: un percorso di override per la cartella GCI è correntemente impostato per questo slot. Cambiare il percorso GCI non avrà alcun effetto.

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
it: Attenzione: gli input analogici potrebbero resettare i valori dei controller a caso. Spesso il problema si risolve impostando una zona morta.

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
it: Attenzione: Il numero di blocchi indcati dal BAT ({0}) non coincide con il file di intestazione caricato ({1})

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
it: Attenzione: Hai caricato un salvataggio situato oltre il termine del filmato corrente. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). Dovresti caricare un'altro salvataggio prima di continuare, o caricare questo stesso stato con modalità sola-lettura off.

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
it: Attenzione: Hai caricato un salvataggio il cui filmato termina dopo l'attuale frame nel salvataggio (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). Dovresti caricare un altro salvataggio prima di andare oltre.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte {0} ({1:#x}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
it: Attenzione: Hai caricato un salvataggio il cui filmato discorda al byte {0} ({1:#x}). Dovresti caricare un altro salvataggio prima di continuare, o caricare questo stato in modalità sola-lettura off. Altrimenti probabilmente riscontrerai una desincronizzazione.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame {0}. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is {1} frames long and the savestate's movie is {2} frames long.
    
    On frame {3}, the current movie presses:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    On frame {23}, the savestate's movie presses:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}
it: Attenzione: hai caricato un salvataggio il cui filmato discorda al frame {0}. Dovresti caricare un altro salvataggio prima di continuare, o caricare questo stato in modalità sola-lettura off. Altrimenti riscontrerai probabilmente una desincronizzazione.
    
    Maggiori informazioni: Il filmato attuale è lungo {1} frame e il filmato dello stato di gioco è lungo {2} frame.
    
    Al frame {3}, il filmato attuale preme:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connesso={22}
    
    Al frame {23}, il filmato del salvataggio dello stato di gioco preme:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connesso={42}

en: Watch
it: Espressione di controllo

en: Water
it: Acqua

en: Western (Windows-1252)
it: Occidentale (Windows-1252)

en: Whammy
it: Tremolo

en: When enabled, prevents automatic updates to the code view.
it: Quando attivo, previene l'aggiornamento automatico della vista codice

en: Whether each eye gets full or half image resolution when using side-by-side or above-and-below 3D.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
it: Indica se usare o meno la risoluzione intera o dimezzata per ogni occhio con il 3D Fianco-a-fianco o Sopra-e-sotto<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia deselezionato.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump base game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary base textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Per salvare le texture base di gioco in User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  Sono incluse le texture arbitrarie base se 'Mipmap Detection Arbitraria' è abilitato in Miglioramenti.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump mipmapped game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary mipmapped textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
it: Per salvare le texture di mipmap di gioco in User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  Sono incluse le texture arbitrarie di mipmap se 'Mipmap Detection Arbitraria' è abilitato in Miglioramenti.<br><br><dolphin_emphasis>Nel dubbio, lascia selezionato.</dolphin_emphasis>

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
it: Dispositivi USB ponte accettati

en: Widescreen Hack
it: Hack widescreen

en: Wii Menu
it: Menu Wii

en: Wii NAND Root:
it: Root NAND Wii:

en: Wii Remote Accelerometer
it: Accelerometro Wii Remote

en: Wii Remote Buttons
it: Pulsanti Wii Remote

en: Wii Remote Gyroscope
it: Giroscopio Wii Remote

en: Wii Remote Settings
it: Impostazioni Wii Remote

en: Wii Remotes
it: Wii Remote

en: Wii and Wii Remote
it: Wii e Wii Remote

en: Wii data is not public yet
it: Dati Wii non ancora pubblici

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
it: File di salvataggio Wii (*.bin);;Tutti i file (*)

en: WiiTools Signature MEGA File
it: File WIITools Signature MEGA

en: Window Resolution
it: Risoluzione finestra

en: Window Size
it: Dimensioni finestra

en: Wipe &Inspection Data
it: Pulisci &Inspection Data

en: Wipe JIT Block Profiling Data
it: Pulisci dati profilazione blocchi JIT

en: Wipe Profiling
it: Pulisci profilazione

en: Wipe Recent Hits
it: Pulisci Recent Hits

en: Word Wrap
it: Adatta testo

en: World
it: Mondo

en: Write
it: Scrittura

en: Write JIT Block Log Dump
it: Scrivi JIT Block Log Dump

en: Write only
it: Sola scrittura

en: Write to Console
it: Scrivi su console

en: Write to File
it: Scrivi su file

en: Write to Log
it: Scrivi su log

en: Write to Log and Break
it: Scrivi su log e interrompi

en: Write to Window
it: Scrivi su finestra

en: Wrong disc number
it: Numero del disco errato

en: Wrong hash
it: Hash errato

en: Wrong region
it: Regione errata

en: Wrong revision
it: Revisione errata

en: Wrote to "%1".
it: Scritto su "%1".

en: Wrote to "{0}".
it: Scritto su "{0}".

en: XF register
it: Registro XF

en: XLink Kai BBA Destination Address
it: Indirizzo destinazione XLink Kai BBA

en: Yaw Left
it: Imbardata a sinistra

en: Yaw Right
it: Imbardata a destra

en: Yellow
it: Giallo

en: Yes
it: Sì

en: Yes to &All
it: Sì a &tutto

en: You are about to pack the content of the folder at %1 into the file at %2. All current content of the file will be deleted. Are you sure you want to continue?
it: Stai per comprimere il contenuto del della cartella %1 nel file %2. Il contenuto corrente del file verrà eliminato. Sei sicuro di voler continuare?

en: You are about to run an NKit disc image. NKit disc images cause problems that don't happen with normal disc images. These problems include:
    
    • The emulated loading times are longer
    • You can't use NetPlay with people who have normal disc images
    • Input recordings are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Savestates are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Some games can crash, such as Super Paper Mario and Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii games don't work at all in older versions of Dolphin and in many other programs
    
    Are you sure you want to continue anyway?
it: Stai per avviare un'immagine disco NKit. Le immagini disco NKit causano problemi che non capitano con normali immagini disco. Questi problemi includono:
    
    • I tempi di caricamento emulati sono maggiori
    • Non puoi usare NetPlay con chi possiede normali immagini disco
    • Le registrazioni degli input non sono intercambiabili tra le immagini disco NKit e quelle normali
    • I salvataggi di stato non sono intercambiabili tra le immagini disco NKit e quelle normali
    • Alcuni giochi potrebbero crashare, come Super Paper Mario o Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • I giochi Wii non funzioneranno su versioni vecchie di Dolphin e in molti altri programmi
    
    Sei sicuro di voler continuare lo stesso?

en: You are about to unpack the content of the file at %2 into the folder at %1. All current content of the folder will be deleted. Are you sure you want to continue?
it: Stai per estrarre il contenuto del file %2 nella cartella %1. Il contenuto corrente della cartella verrà eliminato. Sei sicuro di voler continuare?

en: You are configuring a "Keyboard Controller". This device is exclusively for "Phantasy Star Online Episode I & II". If you are unsure, turn back now and configure a "Standard Controller".
it: Stai configurando una "Tastiera Controller". Questa console è esclusiva per "Phantasy Star Online Episode I & II". Nel dubbio, torna indietro e configura un "Controller Standard"

en: You are running the latest version available on this update track.
it: Stai eseguendo l'ultima versione disponibile dello stream di sviluppo scelto.

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Due to emulation accuracy improvements, this ROM no longer works correctly.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the most recent free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
it: Stai utilizzando una vecchia ROM DPS creata dal Dolphin Team.
    A causa di miglioramenti nella precisione di emulazione, questa ROM non funziona più correttamente.
    
    Elimina i file dsp_rom.bin e dsp_coef.bin dalla cartella GC nella cartella User per utilizzare le ROM DSP più recenti, o sostituiscile con un dump corretto da un vero GameCube/Wii.
    
    Vuoi terminare l'emulazione per correggere il problema?
    Se selezioni "No", l'audio potrebbe risultare ingarbugliato.

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
it: Non è possibile usare il Wii Shop Channel senza le credenziali della propria console.
    Consulta la guida all'uso della NAND per ulteriori informazioni: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: You have %1 unsaved assembly tabs open
    
    Do you want to save all and exit?
it: Hai %1 schede assembly aperte non salvate.
    
    Vuoi salvare tutto ed uscire?

en: You have to enter a name.
it: Devi inserire un nome.

en: You must provide a name for your session!
it: Devi inserire un nome per la tua sessione!

en: You must provide a region for your session!
it: Devi indicare una regione per la tua sessione!

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
it: È necessario riavviare Dolphin affinché le modifiche abbiano effetto.

en: You must select a game to host!
it: Devi scegliere un gioco da avviare!

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
it: Le tue ROM DSP hanno hash errati.
    
    Elimina i file dsp_rom.bin e dsp_coef.bin dalla cartella GC nella cartella User per utilizzare le ROM DSP gratuite, o sostituiscile con i dump corretti da un vero GameCube/Wii.
    
    Vuoi terminare l'emulazione per correggere il problema?
    Se selezioni "No", l'audio potrebbe risultare ingarbugliato.

en: Your NAND contains more data than allowed. Wii software may behave incorrectly or not allow saving.
it: La tua NAND contiene più dati di quelli permessi. Il software Wii potrebbe comportarsi erronamente o non permettere il salvataggio.

en: Zero 3 code not supported
it: Codice Zero 3 non supportato

en: Zero candidates remaining.
it: Zero candidati rimasti.

en: Zero code unknown to Dolphin: {0:08x}
it: Codice Zero sconosciuto a Dolphin: {0:08x}

en: [ Press Now ]
it: [ Premi ora ]

en: [%1, %2] and [%3, %4]
it: [%1, %2] e [%3, %4]

en: aligned
it: allineato

en: any value
it: qualunque valore

en: d3d12.dll could not be loaded.
it: Impossibile caricare d3d12.dll.

en: disconnected
it: disconnesso

en: e-Reader Cards (*.raw);;All Files (*)
it: Carte e-Reader (*.raw);;Tutti i file (*)

en: fake-completion
it: completamento-finto

en: is equal to
it: uguale a

en: is greater than
it: maggiore di

en: is greater than or equal to
it: maggiore o uguale a

en: is less than
it: minore di

en: is less than or equal to
it: minore o uguale a

en: is not equal to
it: diverso da

en: last value
it: ultimo valore

en: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;All Files (*)
it: Salvataggi Stato mGBA (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;Tutti i File (*)

en: none
it: inattivo

en: or select a device
it: o seleziona un dispositivo

en: this value:
it: questo valore:

en: unaligned
it: disallineato

en: {0} (Masterpiece)
it: {0} (Capolavori)

en: {0} IPL found in {1} directory. The disc might not be recognized
it: {0} IPL trovato nella cartella {1}. Il disco potrebbe non venire riconosciuto

en: {0} failed to synchronize codes.
it: {0} ha fallito la sincronizzazione dei codici.

en: {0} failed to synchronize.
it: {0} ha fallito la sincronizzazione.

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
it: {0} non è una cartella, ed è stato impossibile spostare in *.original.
     Si prega di verificare i permessi di scrittura o di spostare il file al di fuori di Dolphin

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
it: {0} blocchi su {1}. Rapporto di compressione {2}%

en: {0} was not a directory, moved to *.original
it: {0} non è una cartella, spostato in *.original

en: © 2003-2024+ Dolphin Team. “GameCube” and “Wii” are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
it: © 2003-2024+ Dolphin Team. “GameCube” e “Wii” sono marchi registrati Nintendo. Dolphin non è in alcun modo associato con Nintendo.

en: ✔ Invite
it: ✔ invita

en: ✖ Decline
it: ✖ rifiuta
